Taliban, Afganistan’da haşhaş mahsulünü ortadan kaldırmak için kampanya başlattı


Afganistan’ın Taliban yöneticileri, çiftçilerin artan yoksulluk döneminde geçim kaynaklarının mahvolacağından korkmalarına rağmen, ülkenin büyük afyon ve eroin üretimini ortadan kaldırmayı amaçlayan haşhaş ekimini ortadan kaldırmak için bir kampanya başlattı.

Güney Helmand eyaletinin Washir ilçesinde geçtiğimiz günlerde, bir traktör haşhaş tarlasını parçalarken silahlı Taliban savaşçıları nöbet tuttu. Tarlanın sahibi yakınlarda durmuş izliyordu.

İktidara gelen Taliban Afganistan dokuz aydan fazla bir süre önce, Nisan ayı başlarında ülke genelinde haşhaş ekimini yasaklayan bir bildiri yayınladı.

Taliban’ın uyuşturucuyla mücadeleden sorumlu içişleri bakan yardımcısı Molla Abdul Haq Ahund, Associated Press’e Helmand’ın eyalet başkenti Lashkar Gah’ta yaptığı açıklamada, yasağı ihlal edenler “tutuklanacak ve şeriat yasalarına göre ilgili mahkemelerde yargılanacak” dedi.

Afganistan dünyanın en büyük afyon üreticisi ve Avrupa ve Asya’da önemli bir eroin kaynağı. ABD’nin haşhaş ekimini durdurmaya çalışırken harcadığı milyarlarca dolara rağmen, üretim son 20 yılda sarsıldı.

Afganistan Haşhaşının Yok Edilmesi
Afganistan’ın Helmand eyaletinin Washir ilçesinde 29 Mayıs 2022’de Taliban bir haşhaş tarlasını yok etti.

Abdul Khaliq / AP


Ancak yasağın, hayatta kalmak için mahsulden elde edilen gelire güvenen milyonlarca yoksul çiftçiye ve gündelikçiye ağır bir darbe vurması muhtemel. Yasak, Afganistan ekonomisinin çöktüğü ve Taliban’ın devralmasının ardından uluslararası finansmandan kesildiği zaman geldi. Nüfusun çoğu yiyecek bulmakta zorlanıyor ve ülke son yıllardaki en kötü kuraklığın altında eziliyor.

Washir’de Taliban traktörleri tarafından parçalanan bir haşhaş tarlasına sahip olan Noor Muhammed, arazisinin küçük ve susuz olduğunu, bu yüzden daha az karlı ürünler yetiştirerek hayatta kalamayacağını söyledi.

“Bu mahsulü yetiştirmemize izin verilmezse, hiçbir şey kazanmayacağız” dedi haşhaşları için.

Gündelik işçiler, haşhaşlardan afyon hasat ederek ayda 300 dolardan fazla kazanabilirler. Köylüler genellikle, un, şeker, yemeklik yağ ve ısıtma yağı gibi temel ihtiyaç maddeleri için borç para almak için yaklaşan haşhaş hasadının vaadine güvenirler.

Helmand, Afganistan’da haşhaş ekiminin kalbidir. Yeni eradikasyon kampanyasının, yasağın duyurulmasından sonra ekinlerini ekenleri hedef aldığı ortaya çıktı. Daha önce eken pek çok kişi, bitkiden bitkiye geçerek, haşhaş soğanını dilimleyerek ve sonra afyon için hammadde olan sızan özsuyu toplayarak hasat etmeyi başardı.

İçişleri bakan yardımcısı Ahund, Taliban’ın çiftçiler için alternatif mahsuller geliştirmek için diğer hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarıyla temas halinde olduğunu söyledi.

Bu sezon ne kadar haşhaş ekildiği, ne kadar hasat edildiği ve Taliban’ın şimdiye kadar kaç tarlayı yok ettiği bilinmiyor.

Ancak Afganistan’ın üretimi istikrarlı bir şekilde arttı ve son yıllarda her yıl yeni zirvelere ulaştı. BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin tahminlerine göre, 2021’de 177.000 hektar (438.000 dönüm) haşhaş ekildi ve 650 tona kadar eroin üretmeye yetecek kadar afyon elde edildi. Bu, 2020’de 590 tona kadar eroinden bir artıştı.

UNODC’nin en son raporunda, Afganistan’ın 2021’deki afyon üretiminin toplam değerinin, ülkenin GSYİH’sının %14’üne kadar çıkarak 1.8-2.7 milyar dolar olduğunu ve yasal ihracatının değerini aştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’e göre, 1990’ların sonlarında ilk kez iktidara geldiklerinde, Taliban haşhaş ekimini de yasakladı ve ekili alanları yok etmek için şiddetli bir kampanya yürüttü ve iki yıl içinde üretimi neredeyse tamamen ortadan kaldırdı.

Ancak, 2001 yılında Taliban’ı deviren ABD liderliğindeki işgalden sonra, birçok çiftçi haşhaş yetiştirmeye geri döndü.

Önümüzdeki yaklaşık 20 yıl boyunca Washington, Afgan haşhaş üretimini ortadan kaldırmak için 8 milyar dolardan fazla harcadı. Bunun yerine, sadece istikrarlı bir şekilde arttı: 2002’de yaklaşık 75.000 hektara haşhaş ekildi ve yaklaşık 3.400 ton afyon üretildi. Geçen yıl üretim bunun iki katıydı.

Yıllarca süren Taliban isyanı sırasında, hareketin çiftçilere ve aracılara uyuşturucularını Afganistan dışına taşımaları için milyonlarca dolar vergi ödediği bildirildi. ABD destekli hükümetin üst düzey yetkililerinin de gelişen uyuşturucu ticaretinden milyonlar kazandığı bildiriliyor.

Bugün Afganistan’ın afyon üretimi, diğer tüm afyon üreten ülkelerin toplamından daha fazla. Afgan afyonundan üretilen eroinin yaklaşık %80’i Orta Asya ve Pakistan üzerinden Avrupa’ya ulaşıyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/taliban-afghanistan-campaign-poppy-crop-opium-heroin/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir