Ukrayna, İskoçya’ya karşı duygu dolu bir zaferle Dünya Kupası hayallerini canlı tutuyor, galibiyeti “siperlerdeki silahlı kuvvetlere” adadı


Ukrayna’nın devam eden bir savaşın ortasında Dünya Kupası’na katılmaya yönelik duygu dolu arayışı, ilk engeli Çarşamba günü İskoçya’yı 3-1 yenerek heyecan verici bir playoff yarı finalinde geçti.

Şimdi takımın Katar’a ulaşmak için bir galibiyete daha ihtiyacı var.

Tecrübeli kaptan Andriy Yarmolenko 33. dakikada ustaca bir lobi golü atarak milletini ayağa kaldırdı ve ardından 49. dakikada Roman Yaremchuk’un kafa vuruşunu ayarlayarak durumu 2-0 yaptı.

İskoçya v Ukrayna - FIFA Dünya Kupası Elemeleri
Ukraynalı oyuncular, 1 Haziran 2022’de Glasgow, İskoçya’da Hampden Park’ta İskoçya ile Ukrayna arasında oynanan FIFA Dünya Kupası Elemeleri maçını kazandıktan sonra kutlama yapıyor.

Getty Images aracılığıyla Steve Welsh/DeFodi Görselleri


Ukrayna hak ettiği bir galibiyetin çoğunu domine etti, ancak Ukrayna’nın yedek oyuncusu Artem Dovbyk maçın son vuruşuyla skoru netleştirmeden önce, risk dolu saldırılar Callum McGregor tarafından 79. sırada bir gol getirdiği için İskoçya’nın yeniden canlanmasına direnmek zorunda kaldı.

Dovbyk, takım arkadaşlarını 51.000 kişilik kalabalığın içinde 3.000 Ukraynalı taraftarla kutlamayı paylaşmak için stadyumun köşesine yönlendirdi ve ellerini başlarının üzerine kaldırarak birbirlerini alkışladı.

Ukrayna teknik direktörü Oleksandr Petrakov, galibiyetin “siperlerdeki ve hastanelerdeki silahlı kuvvetler için, son damla kanlarını veren, Ukrayna’da her gün acı çekenler için” olduğunu söyledi.

Şimdi Ukrayna, Pazar günü Dünya Kupası’nda söz konusu olan bir yerle Galler ile karşılaşacak.

Cardiff’te kazanan, Kasım ayında İngiltere, ABD ve İran’a karşı bir grupta oynamak için Katar’a gidecek.

Ukrayna, Aralık ayından bu yana herhangi bir rekabetçi oyun oynamamış altı başlangıç ​​oyuncusu kullanmasına rağmen kaygan bir görüntü sergiledi.

Ukrayna’nın kadrosunun çoğu, ligleri kapatıldıktan sonra ev merkezli kulüpler için oynuyor. Rusya’nın işgalive Glasgow’daki playoff Mart ayında ertelendi. FIFA ve İskoçya, Ukrayna takımına ulusal kimliğin ve gururun odak noktası haline gelen maçlara hazırlanmaları için adil bir şans vermeyi kabul etti.

İskoçya v Ukrayna - FIFA Dünya Kupası 2022 Elemeleri - Play Off - Yarı Final - Hampden Park
Ukraynalı taraftarlar Glasgow, Hampden Park’ta yapılacak FIFA Dünya Kupası 2022 Elemeleri play-off yarı final maçı öncesinde savaş karşıtı pankartlar taşıyorlar. Resim tarihi: 1 Haziran 2022 Çarşamba.

Getty Images aracılığıyla Andrew Milligan/PA Görselleri


İskoçya, ihtiyaç duyduğu sınıftan yoksundu ve Dünya Kupası futbolu için bekleyişi, 1998 turnuvasına gittiğinden bu yana geçen 24 yılı aşıyor.

İskoçya teknik direktörü Steve Clarke, “Acı çekiyorum, koçlar acı çekiyor ve herkesten çok oyuncular acı çekiyor” dedi. “En iyi takım maçı kazandı.”

Ukrayna’nın galibiyeti, 39 yaşındaki İskoçya kalecisi Craig Gordon tarafından erken ve sık kurtarışlar olmasaydı daha erken mühürlenebilirdi. İskoçlar oyuna geri dönmenin bir yolunu aradığında, John McGinn 67. dakikada yakın mesafeden açıklanamayacak kadar geniş bir kafa vuruşu yaptı.

Ukrayna, Rus saldırganlığının kurbanı olarak küresel bir iyi niyet dalgası sürüyor ve oyuncularının milleti futbolun en büyük sahnesinde bir yerle ödüllendirme konusundaki yoğun motivasyonu açıktı.

Ukraynalı oyuncular omuzlarında sarı ve mavi bayraklarla sahaya çıktılar.

Bu sıcak karşılamada Ukrayna’nın milli marşı “Shche ne vmerla Ukrainas” İskoçyalı taraftarlar tarafından yüksek sesle alkışlandı. Aynı taraftarların çoğu, maçtan sonra galip gelen rakiplerini saha dışında selamlamak için kaldı.

Petrakov, “İskoçya halkına da şükranlarımı sunuyorum – inanılmaz, misafirperver bir yer” dedi.

Ukraynalı taraftarlardan bazıları çok uzaklara gitti ve Pazar günü belirleyici playoff için İngiltere’de kalmayı planladı.

George Butromeyev, maçtan önce Associated Press’e, Toronto’dan arkadaşlarıyla birlikte “Ukrayna halkına savaşçı olduğumuzu göstermesi gereken” oyuncuları desteklemek için geldiğini söyledi.

Amsterdam’dan seyahat eden Yaroslav Grygorenko, “Bu sadece futbolla ilgili değil” dedi. “Avrupa’daki tartışmaların zirvesinde olmak, (insanların) Ukrayna’da olanları unutmasına izin vermemek önemli.”

Ukraynalı futbolcu Oleksandr Zinchenko, takımının kritik maçı öncesinde gözyaşlarına boğuldu ve tüm Ukraynalıların “bir hayali var: bu savaşı durdurmak” dedi.

“Dünyanın her yerinden, farklı ülkelerden insanlarla konuştum ve ayrıca Ukrayna’da neler olduğunu anlamayan bazı Ukraynalı çocuklarla da konuştum” dedi.

İskoçya doğumlu Alex Demianczuk, Ukraynalı sarı ve mavi renklerde bir etek giydi ve ailesinin ulusunun ilerlemesini istedi. Ukrayna’nın Dünya Kupası’nda oynamasının “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in sinirlerini gerçekten bozacak bir şey” olacağını söyledi.

Kiev’de taraftarlar, ikinci yarı başlamadan önce yerel saatle 23.00’te başlayan savaş zamanı gece sokağa çıkma yasağının mücadele etmesi gereken maçı izlemek için bir araya gelmeye kararlı.

Kiev şehir merkezindeki Beer & Meet bar, hayranlarına sokağa çıkma yasağı sona erdiğinde sabah 5’e kadar orada kalma imkanı sunarak hareket kısıtlamasını ortadan kaldırdı.

Polis, başlama vuruşundan birkaç dakika önce bir devriye arabasıyla barın yanından geçti ve bir hava saldırısı uyarısı nedeniyle dışarıda toplanan hayranlardan barın bodrum katındaki odalara inmelerini istedi.

Seslendirme sanatçısı olarak çalışan 40 yaşındaki Oleksii Safin, milli marşı söylerken sağ eli kalbinin üzerinde durdu. O ve diğer taraftarlar, Ukrayna’nın ilk golü attığında kutlamaya başladı. Ancak ülkenin doğusunda devam eden savaş unutulmadı.

Safin, “Çok eğleniyor gibiyiz ama aslında değiliz” dedi. “Mümkün olduğunca normal görünmeye çalışıyoruz, ancak doğuda neler olup bittiğini hala hatırlıyoruz.

Safin, “Tıpkı şu anda Ruslarla olan kavgamız gibi, iyi bir kavga” dedi. “Yapabileceğimizi gösterebiliriz.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-beats-scotland-world-cup-qualifier/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir