45 binden fazla Amerikalı, ABD’deki Ukraynalı mültecilere sponsor olmak için başvuruda bulundu.


Bir aydan biraz uzun bir süre içinde 45.000’den fazla Amerikalı yeniden yerleşim için başvuruda bulundu Savaş nedeniyle yerlerinden edilen Ukraynalılar CBS News ile paylaşılan İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) verilerine göre, on yıllardır mülteciler için ABD’nin en büyük özel sponsorluk programının bir parçası olarak anavatanlarında.

DHS rakamlarına göre, Çarşamba günü itibariyle, 25 Nisan’da başlayan Ukrayna için Birleşme programı kapsamında ABD’ye 6.500’den fazla Ukraynalı geldi. ABD göçmenlik yetkilileri, Amerikalı sponsorlar tarafından belirlenen 27.000 ek Ukraynalının seyahatine de izin verdi.

Başvuruların ve vaka onaylarının sayısı, Ukrayna için Birleşme programının hızla ABD tarihindeki en büyük resmi özel mülteci sponsorluk girişimi haline gelebileceğini ve 1990’larda kapatılan ve ABD’li grupların mültecilerin yeniden yerleşimini finanse etmesine izin veren bir programı gölgede bırakabileceğini gösteriyor. 16.000 mülteci altı yıldan fazla.

Niskanen Merkezi’nde göçmenlik politikası analisti Matthew La Corte, “Bence bu, Birleşik Devletler hükümeti bireylere ve topluluk gruplarına adım atıp mültecileri doğrudan yerleştirme seçeneği sunduğunda nelerin mümkün olduğuna dair harika bir vaka çalışması” dedi. merkezci düşünce kuruluşu.

Güney sınırı boyunca 22 bin Ukraynalının kabulüyle birlikte, Ukrayna için Birleşik programı kapsamındaki 6.500 kabul ve 27.000 beklenen varış, ABD’nin Başkan Biden’ın önümüzdeki üç ay içinde karşılama sözü verdiği 100.000 Ukraynalı mültecinin yarısından fazlasını almasına izin verebilir. .

Tarihsel olarak, savaştan ve şiddetten kaçan mülteciler, bu yeni gelenlerin barınma, yiyecek ve işe yerleştirme gibi temel ihtiyaçlara ve hizmetlere erişmelerine yardımcı olmak için federal hükümetten fon alan dokuz yeniden yerleştirme kuruluşu tarafından ABD’ye yerleştirildi.

Ukrayna için Birleşme programı aracılığıyla, ABD hükümeti geleneksel mülteci sistemini atlıyor ve sıradan Amerikalıları ve grupları İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük mülteci krizi nedeniyle yerlerinden edilen Ukraynalıların yeniden yerleşimini doğrudan finanse etmek için görevlendiriyor.

Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinden farklı olarak ABD, şimdiye kadar mültecilerin özel sponsorluğunu benimsememişti. Ancak bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü CBS News’e verdiği demeçte, Trump yönetiminin mülteci programında yaptığı dramatik kesintileri tersine çeviren Biden yönetiminin 2022’nin sonuna kadar tüm mülteciler için özel bir sponsorluk pilot programı oluşturmayı planladığını söyledi.

Sözcü, “Bu, ABD hükümetinin, Amerikalıların yeni gelen Afganları ve Ukraynalıları karşılamada öncü bir rol oynamasını sağlamak için uyarlanmış özel sponsorluk girişimlerini desteklemek için geçen yılki çabalarından öğrenilen dersler üzerine inşa edilecek” dedi.

DHS istatistiklerine göre, Ukraynalılara sponsorluk talebinde bulunan Amerikalıların yaklaşık 7.300’ü veya %15’i New York metropol bölgesinde yaşıyor. Sponsor olabilecek diğer bölgeler ise Chicago, Seattle, Philadelphia, Los Angeles, Miami, Washington, Sacramento, Portland ve Cleveland.

Ukraynalı Mülteciler, Rusya'nın Ukrayna İşgali Ortasında Ukrayna'nın Liman Şehri Odesa'dan Polonya'ya Giden Trene Bindi
Ukraynalı mülteciler, 25 Nisan 2022’de Ukrayna’nın Odesa kentinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında Przemysl’e (Polonya) giden trene binerken tepki gösteriyor.

Getty Images aracılığıyla STR/NurPhoto


“Her şey elektronik ortamda yapılıyor”

Kıdemli bir DHS yetkilisi, CBS News’e verdiği demeçte, kağıt kayıtlar gerektiren ve davaları işleme koymak için genellikle aylar veya yıllar süren çoğu ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) programının aksine, Ukrayna için Uniting taleplerinin haftalar hatta günler içinde karara bağlandığını söyledi.

DHS yetkilisi, programı tartışmak için anonimlik talep ederek “Uçtan uca elektronik” dedi. “Evrakları postalamaktan bahsetmiyoruz. Birinin incelemesi için bir dosya göndermekten bahsetmiyoruz. Her şey elektronik olarak yapılıyor.”

DHS yetkilisi, yaklaşık 300 USCIS çalışanının Ukrayna sponsorluk davalarını karara bağlamak için eğitildiğini ve bunların yaklaşık 50’sinin herhangi bir zamanda başvuruları gözden geçirdiğini belirtti.

Potansiyel sponsorlar önce bir başvuru yapmalıdır internet üzerinden. Üst düzey DHS yetkilisi, başvuru sahiplerinin Ukraynalı mültecilere sponsor olup olamayacaklarını belirlerken USCIS’in gelirlerini, hane büyüklüğünü, sponsor olmak istedikleri kişi sayısını ve federal yoksulluk yönergelerini inceliyor.

Sponsorlar geçmiş kontrollerini geçerse ve USCIS sponsorluk tekliflerini onaylarsa, sponsor olmayı umdukları Ukraynalıların aşı kayıtları da dahil olmak üzere bilgilerini ajansın web sitesine yüklemelerine izin verilir. Geçmiş kontrollerini geçerlerse, Ukraynalılara ABD’ye seyahat etme izni verilir.

Yasal olarak, Ukrayna için Uniting vakaları onaylanmış Ukraynalılar, kalıcı ikamet yolu sunan mülteci statüsüyle ABD’ye girmeyecekler. Bunun yerine, ABD göçmenlik yetkilileri onları şartlı tahliye olarak bilinen insani bir politika altında işleyecek ve iki yıl boyunca ABD’de yaşamalarına ve çalışmalarına izin verecek.

ABD’li yetkililer, şartlı tahliye yetkisini kısmen, birçok Ukraynalının kalıcı yerleştirme değil geçici sığınma aradığına inandıkları için kullandıklarını söylediler. Ancak göçmenlik politikası uzmanları, özellikle Ukrayna’daki savaş öngörülebilir gelecekte devam ederse, birçok Ukraynalının kalmaya karar verebileceğini söyledi.

Mültecileri yerleştiren Church World Service’in politika direktörü Meredith Owen, “Birçok Ukraynalı mültecinin Amerika Birleşik Devletleri’nde ailesi ve sevdikleri olduğundan, burada kalış sürelerini uzatmak veya kalıcı oturma izni almak isteyebilirler” dedi. Ancak aile bağlarının ve savaşın harap ettiği bir ülkeye geri dönme korkularının ötesinde, birçoğu yerel topluluklarımızda derin bağlantılar kurmuş olacak” dedi.

Biden yönetimi, geçen yıl şartlı tahliye yetkisini, Taliban’ın Kabil’in kontrolünü yeniden ele geçirmesinin ardından ABD ordusuna yardım edenler de dahil olmak üzere 70.000’den fazla Afgan tahliyesini yeniden yerleştirmek için kullandı.

ABD askeri tesislerinde işleme tabi tutulduktan sonra, tahliye edilen Afganların büyük çoğunluğu geleneksel mülteci yerleştirme örgütleri tarafından yeniden yerleştirildi, ancak az bir kısmına Biden yönetiminin en son oluşturduğu bir pilot program kapsamında “sponsor çevreler” oluşturan özel ABD vatandaşlarından oluşan gruplar yardım etti. sonbahar.

“İstikrar istiyorlar”

Olena Kopchak, Albert Kodua ve 8 yaşındaki kızları Yana, Rus kuvvetlerinin askeri taarruzunu başlatmasından bir hafta sonra, 5 Mart’ta Ukrayna’nın Mykolaiv kentine kaçtı. Moldova, Romanya ve Macaristan’da otobüs ve yürüyerek dört günlük bir yolculuğun ardından aile Polonya’nın başkenti Varşova’ya yerleşti.

Rus kuvvetleri Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri, milyonlarca Ukraynalı ülkeden kaçtı ve Avrupa’ya dağılmış yaklaşık 5 milyon mülteci kaldı. Birleşmiş Milletlere göre.

Kopchak ve ailesi, ABD-Meksika sınırına girmek için seyahat etmemeyi seçti, Mart ve Nisan aylarında 23.000 Ukraynalının giriştiği bir yolculuk. DHS verileri göstermek. Bunun yerine, Kopchak’ın New Jersey’deki kız kardeşi Svitlana Rogers’ın doğrudan ABD’ye gitmelerine yardım edebileceğini umarak Polonya’da beklediler.

ekran görüntüsü-2022-06-02-at-5-06-11-pm.png
Olena Kopchak ve Albert Kodua ile yapılan bir video görüşmesinin ekran görüntüsü.

Camilo Montoya Galvez


2011 yılında Ukrayna’dan ayrılan ABD vatandaşı Rogers, Uniting for Ukraine programının çevrimiçi başvuruları kabul etmeye başlamasından birkaç gün sonra kız kardeşi, kayınbiraderi ve yeğenine sponsor olmak için başvurduğunu söyledi.

Rogers, aile üyelerini maddi olarak destekleyebileceğini gösteren belgeler sunmanın yanı sıra, kız kardeşinin Ukrayna’daki ikametgahı, varlıkları ve aşılarıyla ilgili kayıtları bulması gerektiğini söyledi.

Rogers, ailesini New Jersey, Pennington’daki evinde ağırlamaya hazır olduğunu söyledi. Kız kardeşi ve yeğeninin davaları onaylandı, ancak Gürcistan vatandaşı olan kayınbiraderi henüz ABD’ye seyahat etme izni almadı.

“Eyaletlere gelecekleri için heyecanlılar. Hayatlarına başlayacakları için de heyecanlılar. [here], buna sıfırdan başlamaları gerekse bile. Biraz istikrar istiyorlar. Biraz güvence istiyorlar,” dedi Rogers, yakın tarihli bir röportajda kız kardeşi ve kayınbiraderi tarafından yapılan yorumları tercüme ederek.

Rogers’ın kız kardeşi Kopchak, kendisi ve kocasının, Kodua’nın davasıyla ilgili haber almayı umarak sabahlarına e-postalarını kontrol ederek başladıklarını söyledi.

Kopchak ve Kodua, ABD’ye ancak birlikte gelebildikleri takdirde gelip gelmeyecekleri sorulduğunda, “evet” cevabını verdiler.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukrainian-refugees-us-sponsorship-45000-americans-apply/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir