Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’nın Kherson kentinde işkence ve kaybolma iddiaları yaygınlaştı.


Olmuştur 100 gün Rusya işgal ettiğinden beri UkraynaUkrayna Devlet Başkanı Volodymyyr Zelenskyy, Rus kuvvetlerinin şu anda ülkenin yüzde 20’sini kontrol ettiğini ve bu bölgeleri “tam bir felaket” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Rusya, güneydeki Kherson kentini ele geçirdikten sonra, eski bir Ukraynalı askeri asker olan Olexander Guz, Rus kuvvetleri tarafından işkence gördüğünü, bileklerinden asıldığını ve stres pozisyonlarına getirildiğini söyledi.

Artık Odesa’ya kaçmıştır ve yaraları iyileşmeye başlamış olsa da anıları hala tazedir.

Guz, “Başıma çuval geçirip beni dövmeye başladılar” dedi. “O kadar şiddetli dövüldüm ki bilincimi kaybettim.”

Kremlin destekli güçler, Rusya’nın işgalinin ilk günlerinde Guz’un memleketi Kherson’un kontrolünü ele geçirdi. O zamandan beri, Moskova’nın yaklaşık 300.000 kişilik şehir üzerindeki hakimiyeti daha da sıkılaştı ve işkence ve kaybolma iddiaları yaygınlaştı.

Son zamanlarda kaçmaya çalışanlar Rus güçleri tarafından geri çevrildi.

Kherson’daki insanlara yardım sağlayan 20 yaşındaki gönüllü Bogdan Andrienko, şifreli bir görüntülü görüşme aracılığıyla CBS News’e verdiği demeçte, “Rusların gelip sizi alıp götürmesi konusunda sürekli tehdit altında hissediyorsunuz” dedi. Başına geleceklerden korktuğunu söyledi.

Andrienko, “Şehirdeki bir grup gönüllü Ruslar tarafından çoktan alındı ​​ve onlara ne olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Ara sıra, Kherson’dan Rusya’nın işgaline direnen ve ardından şiddetle karşılaşan Ukraynalı sivillerin videosu geliyor. Bunu başaranlar, yardım ve diğer destekleri aldıkları güneydeki Odesa gibi şehirlere sığınıyorlar.

Bir aydan uzun bir süre önce dört yaşındaki çocuğuyla birlikte Kherson’dan Odesa’ya kaçan Olha Chumachenko, “Doğduğum kasabayı terk etmem gerektiğini biliyordum ama bunu oğlum için yaptım” dedi. “Yaşamak için tek nedenim o” dedi.

Ukrayna kuvvetleri, Başkan Biden’ın bu hafta vaat ettiği uzun menzilli roketler için eğitime başladı. Ukrayna’nın Kherson gibi Rus kontrolündeki tüm topraklarını geri alma sözü verdiler.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/kherson-ukraine-allegations-torture-disappearances-russian-occupied-territory/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir