Tahtın 70. yılına giren Kraliçe II. Elizabeth hakkında bilmediğiniz 7 şey


Sir Paul McCartney ve çok satan yazar Tina Brown, “Her Majesty The Queen: A Gayle King Special”da Kraliçe Elizabeth’in benzeri görülmemiş saltanatını yansıtıyor. Özel yayın, 2 Haziran Perşembe, 22:00 ET’de CBS’de ve 3 Haziran Cuma günü CBS News uygulaması ve Paramount+’da yayınlanacak.


Londra — Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri, Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 70 yıllık rekorunu işaretleyerek Platin Jübile’yi kutlarken, işte Buckingham Sarayı’nın paylaştığı ve İngiliz hükümdarı hakkında bilmediğiniz yedi şey var.

1. Tarihin en uzun saltanatı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 9 Eylül 2015’te büyük büyük büyükannesi Kraliçe Victoria’nın saltanatını geçerek İngiliz tarihindeki en uzun hükümdar olan hükümdar oldu.


Kraliçe II. Elizabeth, en uzun süre görev yapan İngiliz hükümdarı oldu

03:44

2. Cumhurbaşkanlığı toplantıları

Kraliçe Elizabeth, saltanatı sırasında görev yapan 14 ABD Başkanından 13’ü ile görüştü. Başkan Lyndon Johnson ile görüşmedi.

Joe Biden - Kraliçe Elizabeth
İngiltere Kraliçesi Elizabeth, 13 Haziran 2021’de Windsor Kalesi’nde Başkan Joe Biden ve First Lady Jill Biden ile birlikte yürüyor.

Chris Jackson/Havuz/Reuters


3. Corgis nesilleri

Elizabeth’e 1944’te 18. doğum gününde Susan adında bir corgi yavrusu verildi. Saltanatı sırasında çoğu Susan’ın soyundan gelen 30’dan fazla corgi ve dorgiye sahipti.


Kraliçe’nin corgisinin kraliyet hayatının içinde

01:56

4. Askerlik

Elizabeth, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusunun kadın koluna – Yardımcı Bölgesel Hizmet’e katıldı ve kraliyet ailesinin tam zamanlı, aktif bir ordu üyesi olarak hizmet veren ilk kadın üyesi oldu. Hizmeti sırasında araç kullanmayı ve bakımını yapmayı öğrendi.

Kraliyet Prensesi Motor Tamirini Öğreniyor
O zamanlar İngiltere tahtının varisi olan Prenses Elizabeth, 18 Nisan 1945’te Güney İngiltere’deki bir Yardımcı Bölgesel Hizmet deposunda eğitimi sırasında bir ordu aracının motorunu kontrol ederken gösteriliyor.

Getty/Bettmann


5. Erken e-posta gönderen

O zaman Prenses Elizabeth ilk elektronik mesajını 26 Mart 1976’da gönderdi. Daha sonra bir e-posta olarak bilinecek olan mesaj, iki ülke arasında askeri bir bilgisayar programlama dili üzerinde resmi işbirliğini başlatmak için ABD Savunma Bakanı’na gönderildi. O, ilk İngiliz kraliyetiydi ve çok gizli askeri çevrelerin dışında teknolojiyi kullanan ilk insanlar arasındaydı.


Gayle King, Kraliçe II. Elizabeth’in olağanüstü yaşamını ve saltanatını araştırıyor

05:23

6. Windsor Kalesi evi

Kraliçenin şu anki birincil ikametgahı Windsor Kalesi, bir kraliyet ailesi tarafından halen kullanılmakta olan dünyanın en büyük ve en eski sarayıdır. Fatih William 1070 yılında inşaatın başlamasını emretti ve kalesi 16 yıl sonra hazırdı. O zamandan beri İngiltere’nin kral ve kraliçelerine ev sahipliği yapmıştır.


Winsdor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’nin içi

02:34

7. Tarihi yayın

Elizabeth’in 1953’teki resmi taç giyme töreni – babası Kral VI. Sadece Birleşik Krallık’ta 27 milyon kişi izledi.

ELIZABETH II-CORONATION
Kraliçe II. Elizabeth, Durham piskoposu Lord Michael Ramsay (solda) ve Bath ve Wells piskoposu Lord Harold Bradfield ile çevrili, 2 Haziran 1953’te Westminster Abbey, Londra’daki taç giyme töreni sırasında hizmetçileri olarak sunağa yürüyor. onur trenini taşı.

GettyKaynak : https://www.cbsnews.com/news/queen-elizabeth-ii-platinum-jubilee-7-things-you-might-not-know/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir