Putin Batı’yı Ukrayna’yı silahlandırmaya karşı uyardığı için Rus füze saldırıları Kiev’i vurdu


Kiev, Ukrayna – Rusya Batı’nın askeri malzemelerini hedef aldı Ukrayna Pazar günü Kiev’deki hava saldırılarıyla, Başkan Vladimir Putin’in Ukrayna’ya herhangi bir Batılı uzun menzilli roket sistemi teslimatının Moskova’yı “henüz vurmadığımız nesneleri” vurmaya sevk edeceği konusunda uyardığı gibi, yurtdışından bağışlanan tahrip edilmiş tankların söylendiğini söyledi.

Rus liderin şifreli bir askeri tırmanış tehdidi, yeni hedeflerin ne olabileceğini belirtmedi, ancak ABD’den günler sonra geliyor duyurulan planlar dört hassas güdümlü orta menzilli roket sistemi, helikopter, Javelin tanksavar silah sistemleri, radarlar, taktik araçlar, yedek parçalar ve daha fazlasını içeren 700 milyon dolarlık güvenlik yardımı sağlamak.

Askeri analistler, Rusya’nın, durumu tersine çevirebilecek herhangi bir silah gelmeden önce, Rusya destekli ayrılıkçıların yıllarca Ukrayna hükümetiyle savaştığı, güç durumdaki doğu Donbas bölgesini ele geçirmeyi umduğunu söylüyor. Pentagon bu haftanın başlarında, hassas ABD silahlarının ve eğitimli birliklerin savaş alanına getirilmesinin en az üç hafta süreceğini söyledi.

Rus kuvvetleri, daha önce haftalarca ürkütücü bir sakinlik yaşayan Kiev’de Pazar günü erken saatlerde demiryolu tesislerini ve diğer altyapıları vurdu. Ukrayna’nın nükleer santral operatörü Energoatom, bir seyir füzesinin başkente giderken yaklaşık 220 mil güneydeki Pivdennoukrainsk nükleer santralini vızıldadığını söyledi – böyle bir ramak kalanın tehlikelerine atıfta bulundu.

Ukrayna’dan Rus hava saldırılarının tankları imha ettiğine dair hemen bir teyit gelmedi.

Kiev, BM Genel Sekreteri António Guterres’in 28 Nisan’daki ziyaretinden bu yana böyle bir saldırıyla karşılaşmamıştı. Sabahın erken saatlerinde gerçekleşen saldırı, hava saldırısı alarmlarını tetikledi ve Rusya’nın, çabalarını doğuya odaklamak için ülke çapındaki daha geniş taarruzunu terk etmesinden bu yana, Ukrayna’nın kalbini vurma kabiliyetine ve istekliliğine sahip olduğunu gösterdi.

Rusya Ukrayna Savaşı
5 Haziran 2022 Pazar günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Rus füze saldırılarının ardından dumanlar yükseliyor.

Natacha Pisarenko / AP


Rusya Savunma Bakanlığı, Telegram uygulamasındaki bir gönderide, yüksek hassasiyetli, uzun menzilli havadan fırlatılan füzelerin kullanıldığını söyledi. Kiev’in eteklerinde düzenlenen hava saldırılarında Doğu Avrupa ülkeleri tarafından sağlanan T-72 tankları ve bir araba tamir işletmesinin binalarında bulunan diğer zırhlı araçlar imha edildi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali on binlerce sivil ve askerin ölümüne yol açtı, milyonlarca insanı evinden etti, Putin hükümetine ve müttefiklerine karşı geniş yaptırımlara yol açtı ve Ukrayna’dan Karadeniz üzerinden kritik buğday ve diğer tahıl ihracatını boğdu. limanlar — Afrika, Orta Doğu ve ötesindeki ekmek ve diğer ürünlere erişimi sınırlandırıyor.

Pazar günkü bir televizyon röportajında ​​Putin, Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatını hedeflediklerini söyleyerek çatışmayı uzatmayı hedeflediklerini söyledi.

Putin, ABD’nin Kiev’e çoklu fırlatma roket sistemleri tedarik etmeyi planladığını ima ederek, “Bütün bu ilave silah teslimatı telaşının bence tek bir amacı var: Silahlı çatışmayı mümkün olduğunca uzatmak” dedi. Bu tür malzemelerin, zaten sahip oldukları benzer menzildeki roket kayıplarını telafi ettiğini söylediği Ukrayna hükümeti için pek bir şey değiştirmesinin olası olmadığı konusunda ısrar etti.

Kiev daha uzun menzilli roketler alırsa, Moskova “uygun sonuçlara varacak ve henüz vurmadığımız nesnelere saldırmak için elimizde bol olan imha araçlarımızı kullanacak” dedi.

Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Telegram mesajlaşma uygulamasında füzelerin Kiev’in Darnytski ve Dniprovski bölgelerini vurduğunu söyledi ve Kremlin’in son zamanlarda azaltılan tüm Donbas’ı ele geçirme hedefini noktaladı. Moskova destekli ayrılıkçılar, Donbas’ta sekiz yıl boyunca Ukrayna güçleriyle savaştı ve kendi kendini ilan eden cumhuriyetler kurdu.

Belediye başkanı, Rus kuvvetlerinin Kiev'i füzelerle vurduğunu söyledi
Ukrayna’nın Kiev kentinin Darnitsky semtinde, 5 Haziran 2022’de Rus füze saldırılarında ağır hasar gören bir bina.

Getty Images ile Stringer/Anadolu Ajansı


Son günlerde Rus kuvvetleri Sievierodonetsk şehrini ele geçirmeye odaklandı.

Kiev’in doğusundaki Darnystki semtinde dalgalanan bir duman sütunu havayı keskin bir kokuyla doldurdu ve depo tipi bir yapının kömürleşmiş, kararmış enkazı için için yanıyordu. Bölgenin yakınındaki polis, bir Associated Press muhabirine askeri yetkililerin görüntü alınmasını yasakladığını söyledi. Askerler ayrıca yakınlardaki bir bölgede büyük bir demiryolu sahasına giden yolu trafiğe kapattı.

Başkan Volodymyr Zelenskyy’nin ofisinde danışman olan Serhiy Leshchenko, Telegram’a yaptığı açıklamada, saldırıya uğrayan sitelerin devlet demiryolu şirketi Ukrzaliznytsia’nın tesislerini içerdiğini söyledi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Facebook’ta yaptığı açıklamada, seyir füzelerinin Hazar Denizi üzerinde uçan bir Tu-95 bombardıman uçağından fırlatılmış gibi göründüğünü söyledi. Hava savunma birimlerinin bir füzeyi düşürdüğünü söyledi.

Energoatom, bir seyir füzesinin Pivdennoukrainsk nükleer santraline tehlikeli bir şekilde yaklaştığını söyledi. Füzenin “kritik derecede alçaktan uçtuğunu” ve Rus kuvvetlerinin “bir füzenin çalışan bir güç ünitesini vurabilecek en küçük parçasının bile nükleer bir felakete ve radyasyon sızıntısına neden olabileceğini hala anlamadığını” söyledi.

Başka yerlerde, Rus kuvvetleri, savaşın 100 günü geçmesiyle birlikte, Luhansk bölgesindeki şehir ve köylere gerçekleştirdiği füze ve hava saldırılarıyla doğu Ukrayna’da karaya çıkma baskılarını sürdürdü.

Luhansk valisi Serhiy Haidai Telegram’a yaptığı açıklamada, “Rus Ka-52 helikopterlerinin Girske ve Myrna Dolyna bölgelerinde Su-25 uçakları ile Ustynivka’da hava saldırıları düzenlendiğini, Lysychansk’ın Tochka-U’dan gelen bir füzeyle vurulduğunu” söyledi. karmaşık.

Girske’de toplam 13, Lysychansk’ta beş ev hasar gördü. Doğudaki Kramatorsk kentine belediye başkanı Oleksandr Goncharenko tarafından başka bir hava saldırısı bildirildi. Saldırıda kimsenin ölmediğini, ancak kentin işletmelerinden ikisinin “önemli hasar” gördüğünü söyledi.

Pazar sabahı Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerini Harkov bölgesindeki Çerkaski Tyshky köyünde fosforlu mühimmat kullanmakla suçladı. İddia bağımsız olarak doğrulanamadı.

Güncelleme ayrıca, Pazar gününün erken saatlerinde meydana gelen Kiev’deki grevleri de doğruladı. Açıklamadan, Kiev’deki hangi altyapı tesislerinin vurulduğu hemen anlaşılamadı.

Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Donbas’ın Luhansk bölgesinde ele geçirilmesi gereken iki kilit şehirden biri olan Sievierodonetsk’te saldırı operasyonlarına devam ettiğini söyledi. Güncelleme, Rusların şehrin doğu kısmını kontrol ettiğini ve bölgedeki Ukrayna güçlerini kuşatmaya ve “ana lojistik yolları kapatmaya” odaklandıklarını söyledi.

Birleşik Krallık ordusu, günlük istihbarat güncellemesinde, Ukrayna’nın Sievierodonetsk’teki karşı saldırılarının “muharebe birimleri ve ateş gücünü yoğunlaştırmak yoluyla Rus kuvvetlerinin daha önce elde ettiği operasyonel ivmeyi muhtemelen körelttiğini” söyledi. Rus kuvvetleri daha önce şehirde bir dizi ilerleme kaydediyordu, ancak Ukraynalı savaşçılar son günlerde geri adım attı.

Açıklamada ayrıca, Rusya ordusunun kısmen Luhansk bölgesindeki ayrılıkçıların yedek güçlerine güvendiği belirtildi.

İstihbarat güncellemesinde, “Bu birlikler zayıf donanımlı ve eğitimli ve normal Rus birliklerine kıyasla ağır teçhizattan yoksun” denilerek, “bu yaklaşımın muhtemelen düzenli Rus kuvvetlerinin uğradığı kayıpları sınırlama arzusunu gösterdiği” belirtildi.

Savaş alanından uzakta, Ukrayna milli futbolcuları, takım Pazar günü Cardiff’te Galler ile karşılaşınca Dünya Kupası’nda yer almayı umuyor.

Diplomatik cephede, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu hafta başlarında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşmek üzere Sırbistan’a gidiyordu ve ardından Salı günü, Rus elçisinin Türk mevkidaşı ile Ukrayna’yı görüşmesinin beklendiği Türkiye’yi ziyaret etti.

Türkiye, Ukrayna tahılının Türk limanlarına ihraç edilmesinin önünü açmaya yardımcı olmak için BM ve savaşan ülkelerle birlikte çalışmaya çalışıyor, ancak konuyla ilgili bir anlaşma yok gibi görünüyor.

Ukraynalı bir cumhurbaşkanlığı danışmanı, Avrupa ülkelerini Pazar günkü füze saldırılarına “daha fazla yaptırım, daha fazla silah” ile yanıt vermeye çağırdı.

Mykhailo Podolyak, Cuma günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Putin’in Ukrayna’yı işgal ederek “tarihi bir hata” yaptığını, ancak savaş durduğunda diplomatik bir çıkışın bulunabilmesi için dünya güçlerinin Rusya’yı “küçük düşürmemesi” gerektiğini söyleyen sözlerine atıfta bulundu.

Ukraynalı yetkililer, Ukrayna ve Rusya’nın bu hafta resmi olarak teyit edilen ilk takasta öldürülen askerlerin cesetlerini değiş tokuş ettiklerini söyledi. Ukrayna’nın İşgal Altındaki Toprakları Yeniden Entegrasyon Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, her iki tarafın Perşembe günü güney Zaporizhzhia bölgesindeki cephe hattında 160 ceset değiş tokuş ettiğini ve bunların bir kısmı Rus kontrolü altında olduğunu söyledi. Rus yetkililer takas hakkında yorum yapmadı.

Vatikan’da Papa Francis, Ukrayna’da bir ateşkes ve barış görüşmeleri için en güçlü çağrılarından birini yaptı ve liderleri şöyle çağırdı: “Lütfen dünyayı mahvetmeyin. Dünyayı mahvetmeyin.” Pazar günkü geleneksel kutsama töreni sırasında Aziz Petrus Meydanı’na bakan bir pencereden ricada bulundu ve liderlerden Rus işgalinden 100 gün sonra “acı çeken insanların çaresiz çığlıklarını” duymalarını istedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-kyiv-missile-strikes-putin-warns-west/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir