ABD ve Güney Kore, Kuzey’e karşı kısasa kısas gösterisinde 8 balistik füze ateşledi


Seul, Güney Kore – ABD ve Güney Koreli ordular, Pazartesi günü bir güç gösterisiyle denize sekiz balistik füze fırlattı. Kuzey Kore füzesi bir gün önce sergilendi Bu, silah gösterilerinde kışkırtıcı bir çizgiyi genişletti.

Müttefiklerin gerçek atış tatbikatı, biri Amerikan ve yedisi Güney Koreli olmak üzere sekiz Ordu Taktik Füze Sistemi füzesini içeriyordu. ABD Kuvvetleri Kore.

Güney Kore ordusu, kısasa kısasa füze fırlatmalarının Kuzey Kore saldırılarına hızlı ve doğru bir şekilde yanıt verme yeteneğini göstermeyi amaçladığını söyledi.

Güney ordusu Pazar günü, Kuzey Kore’nin batı ve doğu kıyı bölgeleri ve başkent Pyongyang’ın kuzeyinde ve yakınında iki iç bölge de dahil olmak üzere en az dört farklı yerden 35 dakika boyunca sekiz kısa menzilli füze ateşlediğini tespit etti. ülkenin balistik fırlatmaları için tek günlük rekor.

Bu, Kuzey Kore’nin yalnızca 2022’de gerçekleştirdiği 18. füze denemesiydi. yaklaşık beş yıl içinde kıtalararası balistik füzelerin ilk kez lansmanı. Güney Koreli ve ABD’li yetkililer ayrıca, lider Kim Jong Un’un Kuzey’in nükleer güç statüsünü sağlamlaştırmayı ve güçlü bir konumdan ekonomik ve güvenlik tavizlerini müzakere etmeyi amaçlayan bir eşiği zorlamasıyla Kuzey Kore’nin Eylül 2017’den bu yana ilk nükleer testini gerçekleştirmeye hazırlandığını söylüyorlar.

ABD ve Güney Kore kuvvetleri, Kuzey Kore’nin 25 Mayıs’taki önceki balistik fırlatmalarının ardından, Güney Kore ordusunun orta menzilli yörüngede uçan bir ICBM ve iki kısa menzilli silah içerdiğini söylediği benzer bir canlı ateş tatbikatı gerçekleştirdi. Bu testler, Başkan Biden’ın ABD’nin her iki müttefiki savunma taahhüdünü yeniden teyit ettiği Güney Kore ve Japonya gezisini tamamlamasıyla geldi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol Pazartesi günü ülkenin Anma Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, hükümetinin Kuzey Kore’nin büyüyen nükleer silahlarına ve füze tehdidine karşı “temel ve pratik güvenlik yeteneklerini” sürdüreceğini söyledi.

Yoon, Seul’deki Ulusal Mezarlıkta yaptığı konuşmada, “Kuzey Kore’nin nükleer silahları ve füze programları, yalnızca Kore Yarımadası için değil, Kuzeydoğu Asya ve dünya barışı için de tehdit oluşturacak bir noktaya ulaştı” dedi ve hükümetinin “sert bir şekilde karşılık vereceğini” söyledi. Her türlü Kuzey Kore provokasyonuna.”

Mayıs ayında göreve gelen muhafazakar Yoon, ABD ile ittifakıyla birlikte Güney’in savunmasını güçlendirme sözü verdi. Hedefleri arasında füze saldırısı ve müdahale yeteneklerini geliştirmek ve son yıllarda Pyongyang ile diplomasi için alan yaratmak için askıya alınan veya küçülen ABD ile büyük ölçekli askeri tatbikatları sürdürmek yer alıyor. COVID-19.

Yoon’un beş yıllık görev süresini Koreler arası angajmana koyan güvercin selefi Moon Jae-in, Kuzey Kore’nin 2019’da ABD ile diplomasisi başarısız olurken balistik füze testlerine yeniden başlamasının ardından füze karşı tatbikatlarından kaçındı.

Kuzey Kore devlet medyası Pazar günkü lansmanlar hakkında henüz yorum yapmadı. ABD uçak gemisi Ronald Reagan’ın Cumartesi günü Filipin Denizi’nde Güney Kore ile üç günlük bir deniz tatbikatını tamamlamasının ardından geldiler; görünüşe göre ülkeler savunma tatbikatlarını geliştirmek için hareket ederken, Kasım 2017’den bu yana bir gemiyi içeren ilk ortak tatbikatları. Kuzey Kore tehditlerinin

Kuzey Kore, müttefiklerinin birleşik askeri tatbikatlarını uzun süredir işgal provası olarak kınadı ve çoğu zaman, Güney Kore limanlarına ve Japonya’daki ABD askeri tesislerine yapılan nükleer saldırıları simüle eden 2016 ve 2017’de kısa menzilli fırlatmalar da dahil olmak üzere kendi füze tatbikatlarıyla karşılık verdi.

Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin fırlatılmasından saatler sonra, Japonya ve ABD’nin “hızlı tepki yeteneklerini” ve tehditlere karşı “güçlü kararlılıklarını” göstermeyi amaçlayan ortak bir balistik füze tatbikatı düzenlediğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore’nin nükleer deneme yapması halinde ek uluslararası yaptırımları zorlama sözü verdi, ancak BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin bölünmesiyle anlamlı yeni cezai önlemler alma olasılığı zayıf.

Güney Koreliler Anma Günü'nü Kutluyor
Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, 06 Haziran 2022’de Güney Kore’nin Seul kentindeki Seul Ulusal mezarlığında Kore Anma Günü münasebetiyle düzenlenen törende konuşuyor. Chung Sung-Jun/Havuz

Reuters aracılığıyla Chung Sung-Jun/Havuz


Rusya ve Çin, 25 Mayıs’ta yaptığı son balistik testler nedeniyle Kuzey Kore’ye ek yaptırımlar uygulayacak ABD destekli bir kararı veto ederek, Washington’un bunun yerine Pyongyang ile müzakereleri canlandırmaya odaklanması gerektiğinde ısrar etti.

Bu görüşmeler, Kuzey’in silahsızlanma adımları için ABD liderliğindeki sakatlayıcı yaptırımların serbest bırakılması konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle 2019’dan beri durdu.

Çürüyen bir ekonomi ve bir COVID-19 salgını da dahil olmak üzere evde zorlu zorluklarla karşı karşıya kalmasına rağmen, Kim, hayatta kalmanın en güçlü garantisi olarak gördüğü bir cephaneliği tamamen teslim etmeye istekli değil.

Uzmanlar, hükümetinin şimdiye kadar Biden yönetiminin açık uçlu müzakere tekliflerini reddettiğini ve atıl durumdaki nükleer silahlardan arındırma müzakerelerini karşılıklı silah azaltma sürecine dönüştürme niyetinde olduğunu söylüyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/us-south-korea-ballistic-missiles-tit-for-tat-show-of-force-vs-north/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir