Google, Avustralya’da iftira davasında 515.000 dolar ödeme emri verdi


Pazartesi günü bir Avustralya mahkemesi, Google’ın eski bir politikacıya iki iftira niteliğindeki YouTube videosu için 715.000 Avustralya doları (515.000 $) ödemesine hükmetti.

New South Wales eyaleti eski başbakan yardımcısı John Barilaro, Google ve komedyen Jordan Shanks’a, bu videolar nedeniyle Federal Mahkeme’de dava açmıştı.

Yargıç Steven Rares, Barilaro’nun Google’a ait bir platform olan “YouTube’da yürütülen amansız, ırkçı, taciz edici ve karalayıcı bir kampanyanın konusu” olduğunu tespit etti.

Barilaro, Sydney mahkemesi dışında gazetecilere verdiği demeçte, kararla “haklı olduğunu” hissettiğini söyledi.

Barilaro, “Bugün duygusalım. Yargıç’ın gerekçeyi, kanıtları ve davanın kendisini tekrar okumasını duymak biraz travmatize edici,” dedi.

“Ama yolculuğun sonu olduğu için mutluyum. Google’da yer almak için ya cesur ya da aptal olmalısınız ve belki de her ikisinden de birazdı” diye ekledi.

Google, Pazartesi günü Associated Press’ten gelen yorum talebine hemen yanıt vermedi.


Google, Siyah kadınlara karşı ırk ayrımcılığı iddiasıyla dava ile karşı karşıya

03:48

Barolaro’nun avukatı Paul Svilans, bunun Google’ın YouTube operasyonu aracılığıyla iftira davası açtığını bildiği tek dava olduğunu söyledi.

Barilaro, Google’ın 2020’de Eylül ve Ekim’de yüklenen videoları o yılın Aralık ayında mektupla talep edildiği gibi yayından kaldırması durumunda dava açmayacaktı.

Svilans, “Mektubumuzu aldıklarında ve biz bunun iftira olduğunu, ırkçı olduğunu söylediğimizde, onu kaldırmalısınız ve onlar da indirmiyorlar, o zaman diğer yayıncılar gibi eli ayağına dolanıyorlar” dedi.

Svilans, “Onlar, John hakkında korkunç ırkçı materyallerin yayınlanmasını kolaylaştıran trilyon dolarlık bir şirket” dedi.

Yargıç, videoların on binlerce kez izlendiğini ve Google’a binlerce dolar kazandırdığını söyledi.

Videolar yanlışlıkla Barilaro’yu yalan yere yemin etmekle, yolsuzlukla bir sığır eti şirketine 3,3 milyon dolar vermekle, meclis üyelerine şantaj yapmakla ve Sydney Morning Herald adlı bir belediyeden çalınan milyonlarca doları çalmakla suçladı. rapor edildi.

Google sonunda Barilaro’nun davasına karşı tüm savunmasını terk etti. Mart ayındaki dört günlük bir duruşma, yalnızca Google’ın ödeyeceği zararın miktarına odaklandı. Hukuki masraflar daha sonraki bir tarihte ödenecektir.

Komedyenden özür ve 72 bin dolar

Barilaro’nun Shanks’a açtığı dava, geçen yıl Kasım ayında komedyen ve siyasi yorumcunun özür dilemesi, 100.000 AU$ (72.000$) ödemeyi kabul etmesi ve videoları düzenlemesiyle sonuçlandı.

Shanks’ın kampanyası, Barilaro’nun geçen yıl siyasetten emekli olma kararının bir nedeni olarak gösterilmişti.

Yargıç Nadir, Google’ın bir yayıncı olarak davranışlarının sorumluluğunu defalarca üstlenmediğini söyledi.

Google ayrıca Avustralya’nın en yüksek mahkemesinde, arama motorunun Melbourne yeraltı avukatı George Defteros’u karaladığına ilişkin bir Victoria eyalet mahkemesi kararıyla mücadele ediyor.

Defteros, arama motoru trafiği, The Age gazetesinde yayınlanan ve kendisinin komplo ve çete figürlerini öldürmeye teşvik etmekle suçlandığını bildiren 2004 tarihli bir makaleye yönlendirdiği için 2020’de Google’a başarılı bir şekilde 40.000 Avustralya Doları (28.800 ABD Doları) dava açtı.

Suçlamalar 2005 yılında düştü.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/john-barilaro-friendlyjordies-google-shanks-defamation-515000-australian-court/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir