Hindistan, hükümet yetkililerinin Hz. Muhammed’e yönelik “İslamofobik” açıklamalarına öfkeyle karşı karşıya


Hindistan İslam
Hintli Müslümanlar, 6 Haziran 2022’de Hindistan’ın Mumbai kentinde düzenlenen bir protesto sırasında iktidardaki Hindu milliyetçi partisinin üst düzey yetkililerinin İslam ve Hz.

Rafiq Maqbool/AP


Yeni Delhi – Hindistan, iktidar partisinin iki üst düzey yetkilisinin İslam’a ve peygamberine karşı “aşağılayıcı” ve “aşağılayıcı” olarak nitelendirdiği açıklamalarda bulunmasının ardından Pazartesi günü Müslüman ülkelerden diplomatik bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, İran ve Umman da dahil olmak üzere en az yedi ülke, Hindistan’a karşı öfkelerini dile getirdi ve resmi protestolar kaydetti ve bazıları özür diledi ve Başbakan Narendra Modi’nin partisini iki yetkiliyi görevden almaya sevk etti.

Hindistan’da iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) ulusal sözcüsü Nupur Sharma’nın geçen hafta bir televizyon tartışması sırasında Hz. Muhammed hakkında aşağılayıcı sözler söylediği iddia edildi. Partinin medya şefi Naveen Jindal da Peygamber hakkında daha sonra silmiş bir tweet yayınladı.

Sözleri Hindistan’da da infial yarattı ve hatta Cuma günü Hindistan’ın orta kesimindeki Kanpur şehrinde Müslümanların sokak protestolarına yol açtı. Ancak öfke, Hindistan’ın güçlü ticari bağları olan Arap ve Müslüman dünyasına yayılırken, BJP Nupur Sharma’nın parti üyeliğini askıya almak zorunda kaldı ve Pazar günü Jindal’ı ihraç etti.

Hindistan’ın Katar Büyükelçisi Deepak Mittal, yorumların “hiçbir şekilde Hindistan Hükümeti’nin görüşlerini yansıtmadığını” söyledi ve sözleri “yan unsurların görüşleri” olarak nitelendirdi.

BJP Pazar günü yaptığı açıklamada, “herhangi bir mezhebe veya dine hakaret eden veya küçük düşüren herhangi bir ideolojiye şiddetle karşı olduğunu” ve “bu tür insanları veya felsefeyi desteklemediğini” söyledi.

BJP’nin açıklaması ve yetkililere yönelik eylemi, Katar, Kuveyt ve İran’ın resmi protestoları kaydetmek için hafta sonu başkentlerinde Hindistan büyükelçilerini çağırmasının ardından geldi.

Katar, ülkenin elçisine “hayal kırıklığı” ve “tamamen ret ve kınama” ifade eden bir protesto notu teslim ederken Hindistan hükümetinden açık bir özür talep etti.

Katar dışişleri bakanlığı, Hindistan Başkan Yardımcısı Venkaiah Naidu Pazar günü Körfez devletini ziyaret ederken bile yaptığı açıklamada, “Bu aşağılayıcı sözler dini nefretin kışkırtılmasına yol açacak ve dünya çapında iki milyardan fazla Müslümanı rahatsız edecektir.” Dedi.

Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Lolwah al-Khater, “Uzun zamandır çeşitliliği ve bir arada yaşamasıyla bilinen bir ülkede İslamofobik söylem tehlikeli seviyelere ulaştı” dedi. cıvıldamak.

Hindistan elçisini de başkente çağıran Kuveyt dışişleri bakanlığı, “aşağılayıcı ifadelerin kategorik olarak reddedildiğini ve kınandığını” ifade etti.

Umman’ın dini konulardaki baş hukukçusu Şeyh El Halili, Hint ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu ve sözcülerin “müstehcen” ifadelerinin “her Müslümana karşı bir savaş” anlamına geldiğini söyledi.

Suudi Arabistan ve İran da açıklamaları kınarken Hindistan hükümetiyle protestolar düzenledi.

Pakistan’ın yeni Başbakanı Şehbaz Şerif, Hindistan’ı “dini özgürlükleri ayaklar altına almak ve Müslümanlara zulmetmekle” suçlarken, Afganistan’daki Taliban rejimi Hindistan’a “bu tür fanatiklerin İslam’a hakaret etmesine ve Müslümanların duygularını kışkırtmasına” izin vermemesi çağrısında bulundu.

Pakistan Hindistan İslam
Pakistanlı bir dini grubun destekçileri, 6 Haziran 2022’de Pakistan’ın Karaçi kentinde İslam’a ve Hz.

Fareed Khan/AP


57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), açıklamaların “Hindistan’da İslam’a yönelik yoğun nefret ve istismar bağlamında” geldiğini söyledi.

Yorumlara yönelik öfke, Başbakan Narendra Modi’nin Hindu milliyetçi hükümetinin kasıtlı olarak ülkenin 200 milyon Müslümanını marjinalleştirmeye çalıştığına dair ülke içinden artan suçlamaların ortasında geliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geçen hafta yayınladığı bir raporda, Müslümanlar da dahil olmak üzere Hindistan’ın dini azınlıklarına yönelik cinayetler, saldırılar ve gözdağı verildiği belgelendi. Hindistan hükümeti raporu “eksik bilgi” ve “önyargılı” olarak reddetti.

Modi hükümeti bir dizi açıklamayı açıklarken Müslüman milletler yıllarca büyük ölçüde sessiz kaldılar. İddiaya göre Müslüman karşıtı önlemlerancak yetkililerin Hz. Muhammed ile ilgili yorumları çok ileri bir adım olmuş olabilir.

Hindistan, enerji zengini Körfez ülkeleriyle on yıllardır dostane iş ilişkilerinin tadını çıkarıyor. Ülkenin Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman ve BAE’yi içeren Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ile ticareti 2020-21’de yaklaşık 90 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahminen 6,6 milyon Hintli bu ülkelerde yaşıyor ve çalışıyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Hindistan ile Terörle Mücadele Sözü Verdi
20 Şubat 2019 .

Getty aracılığıyla T. Narayan/Bloomberg


Sekiz yıllık görev süresi boyunca Modi, Hindistan’ın başlıca enerji tedarikçileri olan Körfez ülkeleriyle bağları güçlendirmek için büyük yatırımlar yaptı. Başbakan, Körfez ülkelerini düzenli olarak ziyaret ediyor. 2016’da Suudi Arabistan hükümetlerinden ve 2019’da BAE ve Bahreyn’den en yüksek sivil ödülleri aldı.

Ne kadar çabuk geri davet edildiği – ve milyarlarca dolarlık iş ilişkisi – Delhi’nin bu ülkelere şu anda görevden alınan yetkililerin İslam ve peygamber hakkındaki yorumlarının geniş çapta tutulmadığını ve ciddiye alındığını kanıtlama yeteneğine bağlı olabilir. .
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/india-islam-anger-muslims-narendra-modi-bjp-prophet-muhammad/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir