Japonya’da neredeyse hiç silah şiddeti yok ve ironik bir şekilde son derece sıkı ateşli silah yasalarını ABD’ye borçlu.


Tokyo – ABD olarak Silah kontrolü tartışması kızışıyorbazı Amerikalılar fikir için yurt dışında arama toplu çekimlerin nasıl önleneceği hakkında. Japonya, dünyadaki en düşük silahlı şiddet oranlarından birine sahip. 2019’da ABD’de 100.000 kişi başına dörtten fazla ateşli silah cinayeti yaşandı. nazaran Japonya’da neredeyse sıfır.

CBS News’in kıdemli dış muhabiri Elizabeth Palmer’ın bildirdiği gibi, Japonya’nın özel silah mülkiyeti konusundaki katı yasalarının şaşırtıcı kökenleri Amerika Birleşik Devletleri’nde. Skeet atışı dersleri almaya karar veren tanınmış bir Japon YouTuber olan Raphael ile tanıştı. Eski bir asker olmasına rağmen, herhangi bir Japon sivilin silah ruhsatı almak için aşması gereken tüm çemberlerden atlamak zorunda kaldı.

Zorunlu eğitim var. Yazılı bir sınavı ve ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlık değerlendirmesini geçmeniz gerekir. O zaman bile polis gidip ailenize ve arkadaşlarınıza şiddet eğiliminiz olup olmadığını soracaktır.

Raphael, CBS News’e ehliyetini almasının bir yıl sürdüğünü ve bu süre zarfında polisin karısıyla görüştüğünü söyledi.

raphael-japan-guns.jpg
Japon YouTuber Raphael, skeet atış talimi sırasında nişan alıyor.

CBS Haberleri


Japon polisi tabanca taşır, ancak onlara sahip olabilecek tek kişi onlardır ve nadiren çekilirler.

Tokyo’daki Ozawa silah dükkanı sadece öğleden sonraları açılıyor. Palmer’ı gezdiren sahibi Katsumi Fukuda, özellikle gurur duyduğu bir fotoğrafı gösterdi. Kuzey Japonya’da bir tüfekle vurduğu parayı gösteriyor – Japonya’da bir sivilin sahip olabileceği üç tür silahtan biri.

Fukuda, havalı silahlara ve pompalı tüfeklere de izin verildiğini söyledi. Ve bu kadar.


Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kitlesel çekimlere nasıl tepki verdi?

05:04

Fukuda, Palmer’a sivillerin satın alabileceği mühimmat üzerinde de çok sıkı kontroller olduğunu söyledi. Bir silah sahibinin mermisi bittiğinde, daha fazlasını satın almak için açık bir polis onayına ihtiyaçları vardır.

Silah dükkanı sahibi ve avcı, ulusunun yasalarının çok ileri gittiğini mi düşünüyor?

Az değil.

Çoğu Japon gibi, Fukuda da silah şiddetinin neredeyse sıfır olduğu bir ülkede yaşamanın bedeli olarak düzenlemeleri destekliyor.

Çarpıcı bir ironiyle, Japonya katı silah yasalarını büyük ölçüde ABD’ye borçlu.

ABD, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’yı işgal ettiğinde, ülkeyi silahsızlandırdı. Amerikalılar, ateşli silahları Japon sivillerin elinden alan yasayı şekillendirdi.

Bugüne kadar, bu, Japonya’da bir silahla yaralanmanın veya öldürülmenin son derece uzak bir ihtimal olduğu anlamına geliyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/gun-laws-firearms-japan-us-gun-violence-new-laws-post-world-war-2/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir