Komutan, Ukrayna’nın Mariupol’daki çelik fabrikası kuşatmasından cesetleri kurtardığını söyledi


Rusya cesetleri teslim etmeye başladı Ukraynalı savaşçılar Azovstal çelik fabrikasında, yıkılan şehirdeki kale benzeri fabrikada öldürüldü. Mariupol son hendek duruşlarının Moskova’nın işgaline karşı direnişin sembolü haline geldiği yer.

Azak ordusunun eski komutanı ve eski lideri Maksym Zhorin, bombalanan değirmenin şu anda Rus işgali altındaki harabelerinden çıkarılan düzinelerce savaşçı cesedinin, kalıntıları belirlemek için DNA testinin yapıldığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’e nakledildiğini söyledi. Alay.

bu Azak Alayı teslim olmadan önce yaklaşık üç ay boyunca fabrikayı savunan Ukrayna birlikleri arasında yer aldı.

Fabrikada hala kaç cesedin kalabileceği belli değil. acımasızca dövülerek Rus kuvvetlerini karadan, havadan ve denizden kuşatarak.

APTOPIX Rusya Ukrayna Mariupol Savunucuları Fotoğraf Galerisi
Ukrayna Ulusal Muhafız Basın Ofisi’nin Azak Özel Kuvvetler Alayı tarafından sağlanan bu fotoğrafta, Ukraynalı bir asker, 16 Mayıs 2022’de Ukrayna’nın Mariupol kentinde Rus kuvvetlerine teslim olmadan önce yıkılan Azovstal çelik fabrikasının içinde duruyor.

Dmytro Kozatsky / AP


Bu arada Rus kuvvetleri, Moskova’nın endüstriyel Donbas bölgesini ele geçirme hedefinin anahtarı olan doğu Ukrayna şehri Sievierodonetsk’in kontrolü için savaşmaya devam etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Moskova güçlerinin 700.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapan güneydoğudaki Zaporizhzhia kentini de ele geçirmeyi planladığını söyledi.

Zelenskyy, “Zaporizhzhia bölgesinde … en tehdit edici durum var.” Dedi.

Ukraynalı savaşçıların çelik fabrikasını azimli savunması, Kremlin’in Mariupol’u hızla ele geçirme hedefini boşa çıkardı ve Rus güçlerini stratejik liman kentinde bağladı. Son Azovstal direnişçileri nihayet Mayıs ayında fabrikayı terk etti, silahsız yürüdü ve yaralılarını taşıdı.

Hayatta kalanların Rusların elindeki kaderi belirsizlikle örtülüdür. Zelenskyy, tesisi savunan 2500’den fazla savaşçının Ruslar tarafından esir tutulduğunu ve Ukrayna’nın onları serbest bırakmak için çalıştığını söyledi.

Azovstal harabelerinden savaşçıların kalıntılarının kurtarıldığı Ukrayna hükümeti tarafından açıklanmadı ve Rus yetkililer yorum yapmadı. Ancak tesiste öldürülen askerlerin yakınları süreci Associated Press ile görüştü.

Ukrayna hükümetinin İşgal Altındaki Toprakları Yeniden Entegrasyon Bakanlığı Cumartesi günü, savaş başladığından bu yana askeri ölülerinin resmi olarak onaylanan ilk takasını duyurdu. İki tarafın toplam 320 ceset takas ettiğini ve her birinin 160 set kalıntıyı geri aldığını söyledi. Cesetlerin nereden çıkarıldığına dair bilgi verilmedi.

Değişim Perşembe günü Zaporizhzhia bölgesinde ön cephede gerçekleşti.

Avoz Alayı, 2014 yılında doğu Ukrayna’da Rusya destekli ayrılıkçılarla savaşmak için ortaya çıkan birçok gönüllü tugaydan biri olarak kurulan Azak Taburu adlı bir gruptan gelişen bir Ulusal Muhafız birliğidir. Azak Taburu, ilk savaşçıları aşırı sağ çevrelerden çekti.

Şimdi Kiev merkezli bir askeri birliğin komutanı olan eski Azak Alayı lideri Zhorin, takasta Azovstal’dan alınan kalıntıların değiş tokuş edilenler arasında olduğunu doğruladı.

Çelik fabrikasında kaybolan ve ölmesinden korkan bir Azak savaşçısının erkek kardeşi AP’ye, Azovstal’dan en az iki kamyon cesedin kimlik tespiti için Kiev’deki bir askeri hastaneye nakledildiğini söyledi. Viacheslav Drofa, ağabeyi Dmitry Lisen’in kalıntılarının şimdiye kadar kurtarılanlar arasında görünmediğini söyledi.

Cesetler geçen hafta değirmenden çıkarıldı ve bazılarının ciddi şekilde yandığını söyledi.

Tesise Rus hava saldırısında öldürülen bir askerin annesi, Azak Alayı’nın kendisine telefon ettiğini ve oğlunun cesedinin Kiev’e nakledilenler arasında olabileceğini söyledi. Anne, iyileşme sürecini tartışmanın onu bozabileceğinden korktuğunu söyleyerek, oğlunun veya oğlunun adının belirtilmesini istemedi.

Ağlayarak oğlundan bir kahraman olarak bahsetti.

“Oğlumun cesedini bekliyorum” dedi. “Onu Ukrayna topraklarımıza gömmek benim için önemli.”

Pazartesi günü diğer gelişmelerde, Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline direnme çabaları, Normandiya işgalinin 78. yıldönümünün kutlandığı Fransa’daki D-Day anma törenlerinde ön plana çıktı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Normandiya’daki Omaha Plajı’na bakan Colleville-sur-Mer Amerikan Mezarlığı’nda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’daki mücadele, bu İkinci Dünya Savaşı gazilerini onurlandırmakla ilgili” dedi.

“Bu, bu mezarlığa gömülen ölüler tarafından kurulan sözde küresel kurallara dayalı uluslararası düzeni korumakla ilgili” diye ekledi.

97 yaşındaki Amerikan D-Day gazisi Charles Shay, 6 Haziran 1944’teki çıkarmaların yıldönümünü kutlamak ve o gün düşenleri anmak için Omaha Plajı’ndaydı. Avrupa kıtasında devam eden savaşla ilgili bir soruya Shay, “Bu çok üzücü bir durum” dedi.

1944’te bu sahillere indim ve dünyaya barış getireceğimizi düşündük. Ama bu mümkün değil” dedi.

Bu arada, Ukrayna’nın ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti cumhurbaşkanı, bölgenin yüksek mahkemesinin Ukrayna kuvvetleri için paralı asker oldukları iddia edilen üç İngiliz adamın davasını açtığını söyledi.

İktidarı ele geçirmeye çalışmak da dahil olmak üzere suçlamalardan suçlu bulunurlarsa, erkekler ölüm cezasına çarptırılabilir.

Rusya ayrıca Ukrayna’daki hedefleri vurmaya devam etti.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral İgor Konashenkov, Rus savaş uçaklarının kuzeydoğu Harkov bölgesindeki Lozova kasabasının kenarında zırhlı araçları tamir eden bir tesisi yok etmek için uzun menzilli füzeler ateşlediğini söyledi.

Konashenkov, Rus uçaklarının Ukrayna birlikleri ve teçhizatının yoğunlaştığı 73 bölgeyi vurduğunu, Rus topçularının ise 431 askeri hedefi vurduğunu söyledi. İddiaları bağımsız olarak doğrulanamadı.

Ukrayna kuvvetleri Sievierodonetsk’te direnişe geçti.

Onlardan daha fazla var, daha güçlüler ama bu yönde savaşmak için her şansımız var.” dedi Zelenskyy.


Muhabirin Defteri: 100 günlük savaşın ardından Ukrayna

02:43


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-recovers-bodies-azovstal-steel-plant-mariupol-commander-says/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir