Meksika Devlet Başkanı Amerika Zirvesi’ne katılmayacağını söyledi


Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador Pazartesi günü yaptığı açıklamada, toplantıya katılmayacağını doğruladı. Amerika zirvesi Amerika kıtasındaki tüm ülkeler davet edilmediği için bu hafta Los Angeles’ta Başkan Biden tarafından ağırlandı.

López Obrador daha önce Biden yönetiminin Küba, Venezuela ve Nikaragua gibi insan hakları endişeleri ve otokratik liderlikleri nedeniyle davet almayan ülkeleri davet etmemesi halinde zirveyi atlamakla tehdit etmişti. Zirveye sadece günler kala, katılacak ülkelerin listesi hala net değil.

López Obrador, “Bütün ülkeler davet edilmezse zirve olamaz” dedi. “Ya da bir tane olabilir ama bu, tüm müdahalecilik politikalarına devam etmektir.”

López Obrador, dışişleri bakanı Marcelo Ebrard’ın yokluğunda Meksika heyetine başkanlık edeceğini söyledi. López Obrador, Los Angeles’a gitmek yerine, bu hafta içinde son zamanlarda meydana gelen bir kasırgadan zarar gören toplulukları ziyaret edeceğini söyledi.

bu Amerika zirvesiYarım küredeki ülkeleri bir araya getiren , birkaç yılda bir düzenleniyor.

ABD, Alaska’dan Patagonya’ya uzanan bir serbest ticaret anlaşmasına desteği harekete geçirme çabasının bir parçası olarak, 1994’te Miami’de lansmanından bu yana ilk kez zirveye ev sahipliği yapıyor.

Ancak bu hedef, bölgedeki sol siyasetteki yükselişin ortasında 15 yıldan fazla bir süre önce terk edildi. Çin’in nüfuzunun artmasıyla çoğu ülke Washington’dan daha az şey beklemeye ve buna ihtiyaç duymaya başladı.

Sonuç olarak, bölgesel işbirliği için önde gelen forum, zaman zaman tarihsel şikayetlerin yayınlandığı bir sahneye dönüşerek zayıfladı, örneğin Venezüellalı lider Hugo Chavez’in 2009’da Trinidad & Tobago’daki zirvesinde Başkan Barack Obama’ya Eduardo Galeano’nun klasiğinin bir kopyasını vermesi gibi. “Latin Amerika’nın Açık Damarları: Bir Kıtanın Yağmalanmasının Beş Yüzyılı.”

Los Angeles’tayken, Bay Biden ve zirvedeki diğer dünya liderleri bölge için yeni bir ekonomik odak açıklayacak ve göç, iklim değişikliği, COVID-19 ve gıda güvenliği konularına odaklanacaklar. Geçen hafta, Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, konuk listesinde drama değil, bu önceliklerin odak noktası olduğunda ısrar etti.

Dolayısıyla bölge için tartışacağımız bir dizi konu var” dedi. “Bunlar öncelikler. Bunlar inanılmaz derecede önemli. Önümüzdeki hafta göreceğiniz şey de bu.”

Ed O’Keefe bu rapora katkıda bulunmuştur.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/andres-manuel-lopez-obrador-mexico-president-summit-of-the-americas/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir