Mısır, “Kutsal Aile Yolu” boyunca İncil sitelerini restore etmek için yarışıyor


mısır-kutsal-aile.jpg
18. veya 19. yüzyıldan kalma bir resim, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentindeki Kıpti Müzesi’ndeki bir sergide gösterildiği gibi, İncil’in Kutsal Ailesi Yusuf, Meryem ve bebek İsa’yı Mısır’da geçirdikleri süre boyunca tasvir ediyor. Mısır üzerinden yolculuk.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı


Kahire – Her yıl Haziran ayının ilk günü, Mısır’ın Kıpti Ortodoks Kilisesi ve üyeleri, kutsal ailenin Mısır’a kaçışını anıyor. İncil hikayesine göre, Başmelek Cebrail Yusuf’u ziyaret etti ve bebeği İsa ve karısı Meryem ile Mısır’a kaçmasını, onu öldürmek için çocuğu arayacak olan Judea Kralı Herod’dan saklanmasını söyledi.

Kutsal ailenin Mısır’ın kuzeydoğusundaki Refah üzerinden Mısır’a geldiğine ve ardından ülke genelinde bir yerden bir yere taşındığına inanılıyor. 2.000 millik yolculukları sırasında, Mısır’ın modern zamanlarındaki valiliklerin veya eyaletlerin sekizinde yaklaşık 25 durak yaptıklarına inanılıyor.

Ülkede kaldıkları sürenin, İncil’in baş meleğin Yusuf’u Hirodes’in öldüğünü ve bugün İsrail olan yere geri dönmenin güvenli olduğunu bildirmek için tekrar ziyaret ettiğini söylemesinden önce üç veya dört yıl sürdüğü düşünülüyor.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı 2014 yılından beri yolları boyunca 25 lokasyonun tamamını geliştirmek ve geri yüklemek, ziyaretçileri aynı rotada seyahat etmeye cezbetmeyi umuyor. Yetkililer, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı tüm sitelerin alınmasını hedefliyor.

wadi-al-natrun-egypt.jpg
El-Surian olarak da bilinen Suriyeliler Manastırı, Mısır’ın kuzeyindeki Beheiran eyaletinde, Wadi Al-Natroun’da ayakta kalan dört manastırdan biridir. Site, İncil’deki Kutsal Ailenin ülkedeki sürgünleri sırasında kaldığı söylenen Mısır’daki 25’ten biri.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı


Geçen hafta bakanlık, kuzeydeki Beheira eyaletinde Wadi Al-Natroun’da dört manastırın bulunduğu yerlerden birini restore etmeyi ve geliştirmeyi tamamladı.

Kutsal ailenin bugün Kahire’nin başkenti olan yerde kaldığı süre boyunca, Babil’in Roma Kalesi’nde bulunan bir mağarada sığındıkları söyleniyor. Bazıları orada dinlendiklerini, bazıları kısa bir süre kaldıklarını, bazıları ise üç kişilik ailenin orada birkaç ay yaşadığını söylüyor.

O bölgede, mağaranın üzerinde, şimdi Aziz Sergius ve Bacchus Kilisesi veya Abu Serga var. Bölge tarihinin çoğu gibi, dini inançlarla ne ölçüde iç içe geçtiği göz önüne alındığında, kilisenin gerçek inşa tarihi belirsizliğini koruyor.

Bilim adamları, 4. veya 5. yüzyıllarda mı yoksa 17. veya 18. yüzyıllarda mı inşa edildiğini tartışıyorlar. Birçok erken Hıristiyan kilisesi gibi, Abu Serga da üç ana bölümden oluşan bir bazilika düzeninde tasarlandı: bir narteks, nef ve kutsal alan. Eski mağara kutsal alanın altındadır.

gevşek-imgs.jpg
Ülkenin Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı tarafından tanıtılan sanal bir 3D turdan alınan, Kahire, Mısır’daki Aziz Sergius ve Bacchus Kilisesi’nin veya Abu Serga’nın içini gösteren bir ekran görüntüsü.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı/Virtual Med East


Turizm bakanlığı tanıtım yaptı Kilisenin 3 boyutlu sanal turukutsal ailenin sarhoş olduğu söylenen kuyuyu, kaldıkları mağarayı ve bebek İsa’nın görünüşte uyuduğu yeri görebileceğiniz yer.

Mısır Turizm Geliştirme Otoritesi’nden proje koordinatörü Adel El-Gendy, CBS News’e verdiği demeçte, yol boyunca uzanan tüm siteler arasında “eski eserler veya arkeolojik kanıtlara sahip olmayan dokuz yer var” dedi. “Ziyaretçilerin sahneyi hayal etmelerine yardımcı olmak için sanal gerçeklik ve aydınlatma sistemlerini kullanacağız.”

El-Gendy, ekibinin “Kutsal Aile Yolu” boyunca 25 lokasyonun tamamını bitireceğini ve 2022’nin sonuna kadar ziyaretçileri karşılamaya hazır olacağını söyledi.

Mısır’ın turizm endüstrisi, COVID-19 salgınının şokunun ardından ayağa kalkmaya çalışıyor, ancak Ukrayna’daki savaş yeni bir darbe indirdi. Ruslar ve Ukraynalılar, bu felaketler yaşanmadan önce ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin önemli bir bölümünü temsil ediyordu.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/egypt-holy-family-trail-jesus-mary-joseph-flight-to-egypt-tourism/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir