100 gün sonra Rusya’nın işgali: Ukrayna taarruza geçti


Ukrayna için savaş, düello yapan bir topçu cümbüşüne dönüştü. Bu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in amaçladığı yıldırım hızında bir devirme değil. Ancak eski CIA Direktörü David Petraeus, Rusya’nın ilerlemesini inkar etmenin mümkün olmadığını söylüyor.

“Öğütme, maliyetli, ancak önemli kazanımlar elde ettiler” dedi. “Elbette 2014’te kontrol altına aldıkları bölgeleri de eklerseniz, şimdi ülkenin en az yüzde 20’sini kontrol ediyorlar.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde olsaydı, Orlando, Fla.’dan Kuzey Carolina’ya kadar uzanan bir bölge.

ukrayna-rus-kontrollü-territory.jpg

CBS Haberleri


CBS News ulusal güvenlik muhabiri David Martin, “Vladimir Putin’in ilk 100 gün hakkında nasıl hissettiğini düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Petraeus, “Aynaya bakıp, bilirsiniz, bu hiç de iyi gitmedi diyeceğinden emin değilim,” diye yanıtladı. “Bunu devam eden bir çalışma olarak görürdü.”

“Rus kuvvetleri sandığımız kadar iyi değilse, yine de yeterince iyiler mi?”

“Ukrayna direnişi buldukları alanları sıvalıyorlar, ancak bu ancak çok uzun sürebilir, çünkü aynı zamanda çok, çok yüksek kayıplar alıyorlar.”

Bazı tahminlere göre Rusya 15.000 kişi öldü ve 1.000 tank kaybetti.

Ukraynalılar da kayıplar yaşıyor – her gün 60 ila 100 asker öldürülüyor. Ancak teçhizatları ABD ve diğer Batılı ülkeler tarafından yenileniyor… 20 mil menzile sahip 108 obüs; 40 mil uzağa salvo ateşleyebilen dört roket sistemi.

m142-yüksek mobilite-topçu-roket-sistemleri-himars-wide.jpg
ABD, Ukrayna’ya 40 mil menzile sahip çok sayıda hassas güdümlü roket fırlatabilen dört M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) sağladı.

CBS Haberleri


Martin, “ABD, Ukrayna’ya hattı tutmak için yeterli mi? Yoksa onlara kaybedilen toprakları geri almaya yetecek kadar mı veriyor?” diye sordu.

Petraeus, “Biz ve diğer ülkelerin Ukrayna’ya kayıp toprakları geri alması için yeterince verdiğimizi düşünüyorum” dedi, “ancak bu yine de görülecektir.”

Ukraynalılar onu savaşta etkin bir şekilde kullanmadıkça yeni teçhizat pek kullanılmaz. ABD, Ukrayna’ya binlerce Javelin tanksavar füzesi gönderdi, ancak Amerikan gazisi Mark Hayward gönüllü olarak Mart ayında cepheye geldiğinde, bunların işe yaramaz olduğunu gördü. “Çalışıp çalışmadıklarını söylemek için şeyleri bile açamadılar” dedi.

Onlara güç sağlamak için yeterli pil yoktu.

“Pilleri olmadığı için, bu lanet şeyi silah odanıza koyup beklemekten başka bir şey yapamazsınız, eğer tanklar peşimizden gelirse, onu çekip çalışır umarız,” dedi Hayward.

Bozuk bilgisayarların parçalarını kullanarak, Ciritleri motosiklet pilleriyle çalıştırmanın bir yolunu tasarladılar. “Güçlü bir havası vardı, ‘Bunu ilerledikçe telafi ediyoruz'” dedi.

motosiklet-pilleri-güç-up-javelin.jpg
Pil kıtlığı nedeniyle, Ukrayna’da gönüllü olan Amerikalı kıdemli Mark Hayward, dört motosiklet pili kullanarak Javelin füzelerini çalıştırmak için bir sistem kurdu.

CBS Haberleri


Martin, “Ve bunu Ruslar iki kilometre uzaktayken mi uyduruyorsun?” diye sordu.

Hayward, “Hayır, Ruslar 1,6 kilometre uzaktayken uyduruyorduk” dedi.

Ciritler depodan çıktı ve 96 saat sonra Ukraynalılar ilk Rus tank ölümlerini kaydettiler.

Ukraynalılar şimdi hem güneyde (Rus kontrolündeki Kherson şehrine karşı) hem de kuzeyde (Kharkov dışında) saldırıya geçtiler.

Petreaus, bunun Rusları geçmek için bir girişim olduğunu söyledi: “Bunu geçebilirler ve Rus savunmasının zayıf noktasına girebilirlerse, o zaman devam etmeleri çok olası.”

Ancak Hayward, Ukraynalıların keskin bir gerçekle yüzleşeceğine inanıyor: “Kişisel olarak, Ukrayna ordusunun Rus ordusunu yeneceğinin önceden belirlenmiş bir sonuç olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ve nihayet şu anda işgal altında olan Ukrayna parçalarını geri aldıklarında, hiçbir şey bulamayacaklar


Mary Walsh tarafından üretilen hikaye. Editör: George Pozderec.


Ayrıca bakınız:


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russia-ukraine-invasion-100-days-offensive/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir