4 günlük çalışma haftası: Düzinelerce Birleşik Krallık şirketi daha uzun bir hafta sonunu test ediyor


Büyük ölçekli dört günlük bir çalışma haftası pilot uygulaması başlarken, Birleşik Krallık’ta binlerce işçinin önlerinde bir hafta kısaltılmış durumda.

Bu haftadan itibaren, farklı sektörlerdeki 70 şirkette 3.000’den fazla çalışan, işlerinde %100 üretkenliği sürdürme karşılığında her hafta fazladan bir gün izin alacak.

4 Day Week Global tarafından düzenlenen altı aylık deneme, dünyadaki türünün en büyük deneyi olarak faturalandırılıyor.

4 Day Week’in Birleşik Krallık kolu kampanya direktörü Joe Ryle, CBS MoneyWatch’e verdiği demeçte, “Pilot hakkında en heyecan verici olan şey, konaklama, perakende, telekomünikasyon, pazarlama ve daha fazla katılımdan çok çeşitli ekonomi sektörlerine sahip olmamızdır.” “Gerçek bir karışım var ve bunun ekonomi genelinde uzun vadede dört günlük çalışma haftasının mümkün olduğunu göstereceğini umuyoruz.”

Katılımcı işverenler, eğitim sektöründeki firmalardan bankacılık, BT, pazarlama, perakende ve konaklama işletmelerine kadar uzanmaktadır. Girişim, çalışanların maaşlarının %100’ünü, zamanlarının %80’ini, çıktının %100’ünü sağlamak için kazanmalarını sağlayan 100-80-100 kuralına dayanmaktadır.

İşverenler, çalışanlara daha fazla esneklik ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi sunan programları test etmeye istekliydi. İşçiler rekor oranlarda işlerini bırakıyor COVID-19’un Omicron varyantı arttıkça.

Sözde Büyük İstifa, şirketleri bulmaya zorladı. yetenekleri işe almanın ve elde tutmanın yeni yollarıödemeyi artırmak ve daha fazla uzaktan çalışmaya izin vermek dahil.


Misafir işçi vizesi başvuruları, işçi sıkıntısı arasında hızla artıyor

02:56

İşe alma ve elde tutma avantajı

Çalışma haftasında tam bir takvim gününü kesmek, şirketlerin iş arayanları kendileri için çalışmaya ikna etmek için bir teşvik olarak kullanabilecekleri başka bir seçenektir.

4 Day Week Global CEO’su Joe O’Connor, CBS MoneyWatch’e verdiği demeçte, “Daha az çalışma süresi için artan bir iştah gördük” dedi. “Liderler ve yöneticiler, kendilerine rekabet avantajı sağladığını düşündükleri için bu fikre çekilirler. Bunu performanstan veya önceliklerden ödün vermeden yapabilirlerse, işe alma ve elde tutma konusunda kendilerini avantajlı duruma getirebilirler.”

O’Connor, COVID-19 pandemisinin programa geniş ilgi gösterilmesine yardımcı olduğuna inanıyor.

“Pandemi nedeniyle yöneticiler daha açık fikirli. Bu uzaktan çalışma devriminden çıkarken çalışanlarına güvenebileceklerini öğrendiler” dedi. Çıktıyı nasıl daha iyi ölçebileceklerini ve hangi işlerin yapıldığını bulmak zorunda kaldılar.”

İşçiler açısından, pandeminin başlangıcından bu yana beklentiler de önemli ölçüde değişti.

O’Connor, “İnsanların makul bir yaşam-iş dengesini neyin oluşturduğuna dair beklentileri değişti; bunun pandemi bizi vurmadan önce görmedikleri şekillerde mümkün olduğunu görüyorlar.” Dedi.

Barlar ve restoranlar da dahil olmak üzere konaklama endüstrisindeki işletmeler bile, müşterilerine daha verimli hizmet vermenin yollarını bularak çalışanlarına ücretlerini kesmeden her hafta fazladan bir gün izin vermeyi test ediyor.

İngiltere’nin Kuzey Norfolk kıyısındaki bir liman kasabası olan Wells-next-the-Sea’de bulunan Platten’s Fish and Chips, bu haftadan itibaren çalışanlarına her hafta bir tam gün ücretli izin veriyor.

Menajer Luke Platten “Platten değeri alır, takım zamanı alır” söz konusu şirketin web sitesinde bir açıklamada.

Çalışanların işlerinden daha memnun olacağına ve bu nedenle verimli çalışmak ve kaliteli hizmet sunmak için daha motive olacağına inanıyor.


MoneyWatch: California meclis üyesi görüşmeleri, dört günlük çalışma haftası faturası önerdi

04:21

Daha mutlu bir iş gücü

Boston College’da sosyoloji profesörü ve pilot çalışmanın baş araştırmacısı olan Juliet Schor, katılan işçiler arasında daha fazla iş tatmini ve iyileştirilmiş yaşam kalitesi dahil olmak üzere olumlu sonuçlar bekliyor.

Bir açıklamada, “Dört günlük hafta genellikle üçlü temettü politikası olarak kabul edilir – çalışanlara, şirketlere ve iklime yardımcı olur” dedi.

Uzaktan çalışmanın artan kabulü ve şimdi daha kısa bir çalışma haftası, çalışmayla ilgili geleneksel algılara ve inançlara meydan okudu.

Bankacılık ve finansal hizmetler sektöründeki firmalar bile uzaktan çalışma konusundaki tutumlarını yumuşatıyor ve en az bir banka dört günlük çalışma haftası pilot uygulamasına katılıyor.

Charity Bank CEO’su Ed Siegel, mevcut trendlere ayak uydurmaya hazır olduğunu söyledi.

Siegel yaptığı açıklamada, “20. yüzyılın beş günlük çalışma haftası konsepti artık 21. yüzyıl işletmeleri için en iyisi değil.” Dedi. “Maaş veya yan haklarda değişiklik olmayan dört günlük bir haftanın daha mutlu bir iş gücü yaratacağına ve iş üretkenliği, müşteri deneyimi ve sosyal misyonumuz üzerinde eşit derecede olumlu bir etkisi olacağına inanıyoruz.”

Birleşik Krallık davası, dünyanın başka yerlerindeki benzer deneyleri takip ediyor.

2015-2019 yılları arasında Reykjavik Kent Konseyi ve İzlanda hükümeti konsepti test etti sendikalardan ve sivil toplum kuruluşlarından gelen baskılara yanıt olarak. Denemeler 2.500 işçiyi içeriyordu ve sonuçlar büyük ölçüde olumluydu.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/four-day-work-week-uk-trial-six-months/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir