Boris Johnson güvenoyu kazandı, ancak İngiltere lideri hala ödünç alınmış olabilir


Londra – Bir İngiliz başbakanının kendi partisinin taban tabanlarından bir hafta sonu isyanı. Seçilmiş en üst düzey yetkilisinin siyasi hayata tutunup bağlanmayacağından emin olmayan bir ulusla gergin bir Pazartesi. Ve sonra Salı sabahı geldi, Başbakan Boris Johnson hala görevdeydi – yaralandı, ancak kendisine karşı çıkanları meydan okurcasına eleştirip ulusa devam etmesi çağrısında bulundu.

İngiliz Parlamentosu Avam Kamarası’nda yapılan gizli bir gensoru oylamasında, 211 Muhafazakar Parti üyesi Johnson’ı desteklemek için oy kullandı Pazartesi akşamı. Bunu, Britanya’nın COVID-19 karantinasının zirvesi sırasında kendi konutunda düzenlenen ve şu anda kötü şöhretli yasadışı partilere karşı prömiyerdeki önemli kamuoyu öfkesine ve kendisine ve hükümetine olan inancını kaybetmesine rağmen yaptılar.

Johnson, tüm siyasi partilerin üyeleri tarafından ikiyüzlülük ve kendi kurallarını sergilemekle suçlandı. o bile polis tarafından şahsen para cezasına çarptırıldı içkili toplantılara katıldığınız için.


İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa çağrılarıyla karşı karşıya

09:00

Ancak 211 oy Johnson’ın derhal görevden alınmasını önlemek için kolayca yeterli olsa da, kendi partisinin 148 üyesi kendi standart hamillerine karşı oy kullandı. Bu, bir İngiliz lider için en az otuz yılda yapılan güven oylamasında en kötü performanstı.

Parti kuralları, bir yıl içinde başka bir güven oylamasıyla karşı karşıya kalamayacağı anlamına gelse de, geçmiş herhangi bir emsal teşkil ederse, Johnson rahat etmeyecek.

Johnson’dan önce Başbakan May vardı. O güvensizlik oyu kazandı2018’de de %63 destekle. Ancak o istifa etti yarım yıl sonra. 1990’da Margaret Thatcher, oyların daha da etkileyici bir şekilde %84’ünü alarak partisinin güvenini kazandı. Ama birkaç gün sonra istifa etti.

Bu nedenle, Muhafazakar milletvekillerinin sadece %58’inin desteğini alan Johnson, Downing Caddesi 10 Numara’da ödünç alınmış bir zamanda yaşıyor olabilir.

Yine de başbakan, Pazartesi günkü oylamanın sonucu açıklandıktan hemen sonra ünlü İngiliz “sert üst dudağını” meydan okurcasına gösterdi.

Bir televizyon röportajcısına “İkna edici bir sonuç, belirleyici bir sonuç” dedi. “Ve bunun anlamı, hükümet olarak devam edebileceğimizdir.”

Johnson’ın güven oylamasından sonra kapalı kapılar ardında röportajı için oturmadan önce Pazartesi günü haber kameralarına yüzünü göstermemesi dikkat çekiciydi.

Estonya’nın konuk başbakanını karşılamak için Downing Street 10’un kapısından dışarı çıkmayarak diplomatik terbiyenin yazılı olmayan kurallarını bile çiğnedi. Estonyalı mevkidaşı yanaştığında, bir TV kamerası duvarı, güç durumdaki İngiliz lideri bir an için görmek için beklerken, o içeride kaldı.

Pazartesi günü geç saatlerde evinden ayrıldığında arka yoldan çıktı.

Britanya Siyaseti
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 7 Haziran 2022’de Londra’da Downing Caddesi’ndeki haftalık Kabine toplantısında Kabinesine hitap ediyor.

Leon Neal/AP


Salı sabahı Johnson, kabine bakanlarını ve üst düzey yardımcılarını “dün iyi çalışmaları” için övdü, bunun “önemli çünkü artık rakiplerimizin konuşmak istediği konuların altına bir çizgi çekebiliyor ve konuşmaya devam edebiliyoruz” dedi. Bu ülkenin insanlarının ne hakkında konuşmak istediğini düşünüyorum.”

Johnson’ın sadık müttefiklerinden biri, güven oylaması öncesinde desteğinde tereddüt etmeyen Parlamento Üyesi Shailesh Vara, Johnson’ın başında Muhafazakar Parti’nin daha mı güçlü yoksa daha mı zayıf olduğu sorusundan kaçındı.

CBS News’e verdiği demeçte, “Boris Johnson bir kazanan ve bence ara dönem kamuoyu yoklamaları tarafından yan takip edilmemeliyiz” dedi. “Tony Blair. David Cameron. Ara dönem olduklarında hepsi kamuoyu yoklamalarına göre çift haneli negatifler aldılar. Sonraki genel seçimleri kazanmaya devam ettiler. Bir sonraki genel seçime iki ya da daha fazla yılımız var. “

Johnson, “geçmişteki çok düşük pozisyonlardan geri döndü,” diye kaydetti Vara, “ve tekrar aynı şeyi yapacağını umuyorum.”

Başbakana sadık kalan diğer politikacılar da aynı şeyi umacaklar, ancak Johnson’ın Muhafazakar bir figür olarak yaşayabilirliği, bir sonraki ülke çapındaki genel seçimden çok daha önce tekrar test edilecek.

23 Haziran civarında, İngiltere’de, yakın zamanda gözden düşen Muhafazakar milletvekilleri tarafından boşalan parlamento koltuklarını doldurmak için iki özel ara seçim yapılacak. İçlerinden biri hüküm giydikten sonra istifa etti. reşit olmayan birine cinsel tacizde bulunmak ve diğeri porno izlerken yakalandıktan sonra Parlamento salonlarında.

Muhafazakarların her iki sandalyeyi de kaybetmesi bekleniyor ve sözde Partygate skandalı, enflasyonla birlikte önemli katkıda bulunan faktörler olacak.

Johnson hala, Avam Kamarası’nı Partygate konusunda da yanlış yönlendirip yönlendirmediği konusunda bir soruşturmayla karşı karşıya.

Ve mevcut kurallar, bir yıl boyunca başka bir güven oylamasıyla karşı karşıya kalamayacağı anlamına gelse de, bu kuralların değiştirilmesiyle ilgili yeni bir tartışma bile var ve bu da başka bir isyana yer açabilir.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/boris-johnson-vote-confidence-but-uk-leader-still-faces-challenges/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir