Çin, bir sosyal medya fenomenini tank şeklinde bir dondurma yüzünden susturdu mu?


Austin Li Jiaqi dünyanın neresinde? İnternette Tom Ford iç çamaşırlarından Roche-Posay yüz maskelerine kadar her şeyi satan ünlü çevrimiçi etkileyiciyi bulmak genellikle kolaydır. Çine-ticaret platformları. Ancak 3 Haziran akşamı aniden karardı.

Milyonlarca takipçisi şaşkına döndü. Çin’in Twitter versiyonu olan Weibo’daki resmi hesabına gönderilen bir açıklama, ekibinin “teknik sorunlar” ile uğraştığını söyledi.

austin-li-jiaqi-china.jpg
Çinli sosyal medya fenomeni Austin Li Jiaqi, Çin’in e-ticaret platformlarında çok çeşitli ürünleri tanıttığı videolarından birinin ekran görüntüsünde görülüyor.

Bir amatör çevrimiçi dedektifler ordusunun davaya girmesi çok uzun sürmedi.

İlk olarak, 3 Haziran’ın Çin’de politik olarak hassas bir tarih olduğuna dikkat çektiler – 1989’da Tiananmen Meydanı’nda demokrasi yanlısı protestoculara yapılan kanlı saldırının arifesinde. O zamanın ikonik fotoğraflarından biri, yolun ortasında ilerleyen bir Çin tankına bakan yalnız bir göstericidir.

Çinli bir adam, Pekin'deki Cangan Bulvarı'nda doğuya giden bir tank hattını engellemek için tek başına duruyor.  5 Haziran 1989'da Tiananmen Meydanı'nda. Demokrasi yanlısı göstericilere karşı son zamanlarda yaşanan şiddet ve kan dökülmesine son verilmesi çağrısında bulunan adam, seyirciler tarafından çekildi.
Çinli bir adam, Pekin’deki Cangan Bulvarı’nda doğuya giden bir tank hattını engellemek için tek başına duruyor. Tiananmen Meydanı’nda, 5 Haziran 1989.

AP Fotoğrafı/Jeff Genişletici


4 Haziran civarında Çin’deki tanklardan bahsetmek iyi bir fikir değil.

Li’nin çevrimiçi arayışı, çevrimdışı olmadan hemen önce Wall’s dondurması için takipçilerine sattığı bir tatlıya odaklandı. Satış konuşmasında Li, yanında iki yuvarlak kahverengi bisküviyle süslenmiş ve üstünden tüp şeklinde bir çıkıntı olan vanilyalı dondurmalı bir tabak kaldırıldığında gülümsüyor.

Öyle görünüyor ki Çin’de internet sansürüçok benziyordu… bir tank.

austin-li-jiaqi-china.jpg
Çinli çevrimiçi etkileyici Austin Li Jiaqi, sosyal medya hesaplarından birinde yayınlanan ve Wall’un dondurmasını lanse eden bir videoda görünüyor.

Austin Li Jiaqi kodlanmış bir demokrasi yanlısı mesaj gönderiyor olabilir mi? Olası değil. Yıllar içinde milyarlarca dolar kazandığı söylenen bir sosyal medya etkisi olarak işini korumak için dikkat çekici bir şekilde Komünist Partinin sağ tarafında kaldı.

Ekibinin bir üyesi tarafından sabote edilmiş olabilir mi? Asla bilemeyeceğiz ama Li’nin hala çevrimdışı olması, Pekin’de süregelen siyasi paranoyanın boyutunu gösteriyor.

Yüzlerce, muhtemelen binlerce Çinli sivili öldüren Tiananmen Meydanı baskısından bu yana otuz yıldan fazla zaman geçti, ancak Çin’de buna herhangi bir atıfta bulunulması kesinlikle ayrıntılandırılmamış.


Rapor: Çin’de sansür arttı, ancak direniş de arttı

01:34

Özellikle Haziran ayının başlarında, sansür, Tiananmen’e örtülü bir referans olarak yorumlanabilecek her şeyi yasaklar ve hızla kaldırır. İnsanların sosyal medya hesaplarında durumlarını veya kişisel biyografilerini güncellemelerine veya herhangi bir nedenle mum emojisi göndermelerine izin verilmiyor.

Ya da kurabiyeli dondurmayı yanlış yerde sattığınız ortaya çıktı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/china-austin-li-jiaqi-influencer-tank-ice-cream-tiananmen-censorship/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir