El konulan Rus yatı Amadea nihayet ABD kontrolü altında Fiji’den yola çıktı


Ruslara ait bir süper yat olan Amadea, Salı günü bir ABD bayrağıyla Fiji’den yola çıktı ve Amerika’nın yaptırımlı bir oligarkın sahibi olduğunu söylediği 300 milyon dolarlık gemiye el koyma çabalarını durduran haftalarca süren yasal ve idari engellere son verdi.

ABD Adalet Bakanlığı yetkililer engellendi Amadea’nın sahibi tarafından Amerikan el koyma emrine itiraz etmek için çılgınca bir yasal çaba ve ABD’ye yelken açmayı reddeden bir yat mürettebatı tarafından

Fiji’nin Yüksek Mahkemesi nihayetinde Salı günü tartıldı ve ABD’nin 348 fitlik gemiyi almasına izin verdi. Amadea övünüyor lüks özellikler Mahkeme belgelerine göre, helikopter pisti, mozaik kaplı havuz, ıstakoz tankı ve pizza fırını gibi, mahkeme belgelerine göre “hassas mermer ve taşlar” ve “değerli ahşaplar ve narin ipek kumaşlardan” bir dekora yerleştirilmiş.

Dünyanın en büyük yatlarından biri olan süper lüks yat Amadea, 18 Şubat 2020’de Türkiye’de demirlemiş görülüyor.

Getty Images ile Osman Uras/Anadolu Ajansı


Gemi, kendini lüksü ele geçirmeye adamış bir ekip olan Adalet Bakanlığı’nın Kleptocapture görev gücü tarafından hedef alındı. yaptırım uygulanan Rus oligarklarının varlıklarıABD’nin Rusya’yı Ukrayna’daki ölümcül savaşı nedeniyle cezalandırma çabalarının bir parçası olarak. Temsilciler Meclisi’nden geçen, ancak Senato’dan geçen Başkan Biden tarafından desteklenen mevzuat, ABD’nin Amadea’yı satmasına ve gelirleri Ukrayna savaşı ve toparlanma çabalarına yönlendirmesine izin verecek.

ABD, Amadea’nın yetkili altın madenciliği milyarderi Süleyman Kerimov’a ait olduğunu iddia ediyor, ancak geminin kayıtlı olduğu holding şirketinin Fijili bir avukatı ABD’nin yanlış olduğunu söyledi.

Avukat Feizel Haniff, gerçek sahibinin 4 Haziran’da Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan ancak ABD tarafından yaptırım uygulanmayan Rus petrol yöneticisi Eduard Khudainatov olduğunu söyledi. yaklaşık 1 milyar dolar değerinde – Eduard Khudainatov’a bağlı holding şirketlerine ait

Amerikalı yetkililer, yatlara sahip olacak kadar zengin olmadığını öne sürerek, yatlar üzerindeki iddiasını reddediyor. Bir FBI ajanı bir tutuklama emrinde Khudainatov’un “1 milyar dolardan fazla lüks yat satın almak ve bakımını yapmak için kaynakların yakınında hiçbir yere sahip olmayacak (en iyi ihtimalle) ikinci kademe bir oligark” olduğunu yazdı.

ABD’li yetkililer mahkeme belgelerinde Khudainatov’un, yatların gerçekten sahibi olan, yaptırım uygulanan Rus seçkinleri için bir “saçma adam” olduğunu iddia ediyor.

Haniff, Fiji’nin Salı günkü yasal destanı sona erdirme kararı hakkında yorum yapmayı reddetti. Nisan ayında başladıABD yetkilileri, mürettebatla röportaj yapmak ve geminin bilgisayarlarındaki kayıtları incelemek için gemiye binerken Fiji polisine eşlik ettiğinde.

Aynı polis, daha sonra, 7 Mayıs sabahı gemiye bindikten sonra ABD yetkililerine gemiden eşlik edecek ve kaptanın Fiji mahkemesine sunduğu yeminli beyanına göre, kaptanın “amadea’yı tüm mevcut kilit personelle birlikte derhal teslim etmesini” talep edecekti.

Bir gün önce, bir Fiji mahkemesi gemiyi yerinde dondurdu ve ABD’nin gemiyi almasına izin veren önceki bir kararı askıya aldı.

Ancak bu kalış olmasa bile ABD beklenmedik bir engelle karşılaştı. Kaptan yeminli ifadesinde, yaptırımlar nedeniyle maaşları zaten dondurulan mürettebatın “ABD yetkilileriyle Amadea’da bilinmeyen bir varış noktasına yelken açmayı reddettiğini” yazdı. Gemi sahibiyle yaptıkları sözleşmeleri ihlal ederek ABD ile işbirliği yapmanın yatçılık endüstrisindeki itibarlarına zarar vermesinden korktuklarını da sözlerine ekledi.

Mayıs ayının sonunda, ABD için müteahhitler, daha önce Amadea’nın başında olan bir kaptan tarafından yönetilen 24 kişilik yeni bir mürettebatı işe almıştı.

Salı günü, Fiji Yüksek Mahkemesi, Fiji’nin Birleşmiş Milletler Sınıraşan Organize Suçlara Karşı Sözleşmesi’ne uyması için geminin ABD’ye teslim edilmesi gerektiğine karar verdi.

Fiji’nin başsavcısı medya kuruluşlarına yaptığı açıklamada, “mahkemenin ABD emrinin geçerliliğini kabul ettiğini ve kara para aklama ve mülkiyetle ilgili konuların orijinal yargı mahkemesinde karara bağlanması gerektiğini kabul ettiğini” söyledi, bu davada ABD Bölge Mahkemesi Washington, DC’de
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russian-oligarch-yacht-amadea-seized-fiji/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir