İngiliz gazeteci Dom Phillips ve Yerli yetkili Bruno Araújo Pereira, “tehdit aldıktan” sonra Brezilya’nın Amazon bölgesinin uzak bir bölgesinde kayboldu


Yetkililer balıkçılar, kaçak avcılar ve hükümet ajanları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede arama çalışmalarını genişlettiklerini söylerken, bir İngiliz gazeteci ve bir Yerli işleri yetkilisi Brezilya’nın Amazon bölgesinin ücra bir bölgesinde hâlâ kayıp. Her ikisi de “tehdit aldıktan sonra” ortadan kayboldu. bağlantı Yerli uzmanla çalıştı.

İngiliz Guardian gazetesine düzenli olarak katkıda bulunan Dom Phillips ve Bruno Araújo Pereira, en son Pazar günü erken saatlerde Sao Rafael topluluğunda görüldüler. Univaja derneği Pereira’nın danışmanlığını yaptığı Vadi do Javari Yerli topraklarında yaşayan insanların oranı.

Brezilya Eksik
İngiliz gazeteci Dom Phillips, sağda ve Yanomami Yerlisi bir adam, Roraima eyaleti, Brezilya, Maloca Papiu köyünde yürüyor, Kasım 2019.

Joao Laet / AP


Çift, Vale do Javari’den tekneyle dönüyordu ve yaklaşık bir saat uzaklıktaki Atalaia do Norte şehrine doğru yola çıktılar, ancak bir daha gelmediler.

Pereira, Brezilya Yerli İlişkileri ajansının Vale do Javari bölgesinde faaliyet gösteren en deneyimli çalışanlarından biridir. Şu anki iznine çıkmadan önce ajansın bölge ofisini ve izole Yerli grupların koordinasyonunu denetledi. Yasadışı balıkçılardan ve kaçak avcılardan bir dizi tehdit aldı ve genellikle bir silah taşıyor.

Univaja, ikisinin rapor gezileri sırasında tehdit edildiğini söyledi. Dernek başkanı Paulo Marubo, Cumartesi günü, kamp kurdukları sırada, iki adam nehir yoluyla Yerli topraklarının sınırına gitti ve bir Unijava devriyesine ateşli silah salladı, Associated Press’e.

On yıldan fazla bir süredir Brezilya’dan habercilik yapan Phillips, kendisine Ocak ayına kadar süren çevresel raporlama için bir yıl boyunca burs veren Alicia Patterson Vakfı’nın desteğiyle Amazon’un korunması hakkında bir kitap üzerinde çalışıyor.

Univaja, çiftin, Phillips’in yerel Yerli insanlarla röportaj yaptığı Jaburu Gölü bölgesine iki günlük bir geziden dönerken ortadan kaybolduğunu söyledi. Teknede sadece ikisi vardı.

Kayboldukları yer, Brezilya’nın Maine’den daha büyük ikinci en büyük Yerli bölgesi olan ve düzinelerce köyde birkaç bin Yerli insanın yaşadığı Vale do Javari’ye gidiş-dönüş ana erişim yolu. Bölgedeki insanlar, erkeklerin o sektörde kaybolma ihtimalinin çok düşük olduğunu söylüyor.

Alicia Patterson Vakfı’nın yönetici direktörü Margaret Engel bir e-postada, “Brezilya çevre krizinin karmaşıklığı hakkında etkileyici bilgiye sahip temkinli bir gazeteci” dedi. “Ve o güzel bir yazar ve sevimli bir insan. İşimizin en iyisi.”

Brezilya federal savcıları Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, soruşturma açtıklarını ve Federal Polis, Amazonas eyaletinin sivil polisi, ulusal muhafız ve donanmanın seferber edildiğini söyledi. Savcıların aramayı koordine ettiğini belirttiği donanma, yedi kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderdiğini ve Salı günü bir helikopter konuşlandıracağını söyledi.

Ordunun ayak izi ve insan gücü, bölgedeki donanmanınkinden çok daha fazla ve yetkililerden, ilk arama çabalarına neden dahil edilmediğine dair hiçbir belirti yok. Ancak Pazartesi günü geç saatlerde, ordunun Amazon bölümü sözcüsü AP’ye o zamandan beri bir arama görevi dağıtmak için emir aldığını söyledi.

Phillips ayrıca Washington Post ve New York Times’a da katkıda bulunmuştur. Şu anda Brezilya’nın Bahia eyaletindeki bir şehir olan Salvador’da, bir arkadaşı aracılığıyla Twitter’da bir dizi mesaj paylaşan eşi Alessandra Sampaio ile birlikte yaşıyor.

Sampaio, “Dom ve Bruno’nun bir yerlerde iyi olmaları, mekanik bir nedenle devam etmelerinin engellenmesi ve tüm bunların, onlarla dolu bir yaşamda sadece bir hikayeye dönüşmesi için dua edebilirim” dedi. “Ancak, Amazon’un içinden geçtiği anı biliyorum ve Dom’un her zaman kınadığı riskleri biliyorum.”

Vale do Javari bölgesi, dünyanın en büyük temassız Yerli nüfusuna sahip olduğu bölgede kalıcı bir üssü olan avcılar, balıkçılar ve resmi güvenlik görevlileri arasında tekrarlanan çatışmalar yaşadı. Aynı zamanda, sınırın Peru tarafında üretilen ve daha sonra yerel şehirlere tedarik etmek veya Avrupa’ya sevk edilmek üzere Brezilya’ya kaçırılan kokain için de önemli bir yoldur.

İnsan Hakları İzleme Örgütü direktörü Maria Laura Canineau, “Brezilya yetkililerinin, mümkün olan en kısa sürede iki adamın güvenliğini garanti altına almak için aramaların derhal gerçekleştirilmesine tüm mevcut ve gerekli kaynakları ayırması son derece önemlidir.” Brezilya, Pazartesi günü yaptığı açıklamada.

Amazon’daki bölgesel medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler son yıllarda katledildi, ancak ulusal medyadan veya yabancı medyadan gazeteciler arasında böyle bir vaka görülmedi. Bununla birlikte, çeşitli tehdit raporları var ve basının yasadışı madencilik, toprak gaspı ve uyuşturucu kaçakçılığı dahil olmak üzere suç faaliyetlerinin hakim olduğu çeşitli alanlara erişimi sınırlı.

Eski Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Twitter’da “Umarım yakında bulunurlar, iyi ve güvendeler” dedi. Başkan Jair Bolsonaro Pazartesi günü geç saatlerde yorum yapmadı.

Eylül 2019’da, bölgenin en büyük şehri olan Tabatinga’da Yerli işleri dairesinin bir çalışanı vurularak öldürüldü. Suç asla çözülmedi.

2017 yılında İngiliz vatandaşı Emma Kelty öldürüldü Amazon’un uzunluğunu kayak yapmaya çalışırken. 43 yaşındaki Londralı, Brezilya’nın kuzeyindeki uyuşturucu tacirleri ve korsanlar tarafından kullanılan uzak bir ormanlık alanda soyulma veya öldürülme korkusunu paylaşan sosyal medyada yorumlar yayınladıktan sonra ortadan kayboldu.

Aynı yıl, Brezilyalı savcılar, altın arayıcılarının elinde bulundurduğu raporları araştırdı. öldürülen üyeler Amazon’da sözde temassız bir kabilenin


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/british-journalist-dom-phillips-indigenous-official-bruno-araujo-pereira-missing-amazon-threats/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir