Nijerya’da kiliseye düzenlenen saldırıda 22 bebekten 2’si hayatını kaybetti.


APTOPIX Nijerya Kilisesi Saldırısı
6 Haziran 2022’de Nijerya’nın Owo kentinde ibadet edenleri hedef alan bir saldırıdan bir gün sonra bir polis memuru St. Francis Katolik Kilisesi’nde nöbet tutuyor.

Pazar Alamba/AP


Abuja, Nijerya — Güneybatıdaki bir kiliseye düzenlenen saldırıda ölen 22 kişi arasında iki bebek de var Nijerya Bir acil durum yetkilisi Salı günü The Associated Press’e verdiği demeçte, bunun Batı Afrika ülkesini şok ettiğini söyledi.

Nijerya’nın Ondo’daki Ulusal Acil Durum Yönetim Hizmetleri başkanı Kadiri Olanrewaju, Ondo eyaletindeki Owo kasabasındaki St. Francis Katolik Kilisesi’ne düzenlenen saldırının ardından ölülerin morga kaldırıldığını ve yaklaşık 50 yaralının hala hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

Bölge sakinleri, ölenlerin bir kısmının aile üyeleri tarafından özel cenaze töreni için götürüldüğü için öldürülenlerin kesin sayısının bilinmediğini söyledi.

Acil yardım hizmetlerinden Olanrewaju, “Size sadece hastane morgundakileri veriyorum, kilisede gömülmek üzere eve götürülenleri değil. Bu kayıt bende yok.” dedi.

Her ikisi de eyalet ve federal yasama meclislerinde Owo’yu temsil eden Ogunmolasuyi Oluwole ve Adelegbe Timileyin, AP’ye daha önce 50’den fazla kişinin öldürüldüğünü söyledi saldırıda.

Nijerya Kilise Saldırısı
Nijerya polisi, ibadet edenleri hedef alan bir saldırıdan bir gün sonra, 6 Haziran 2022, Owo, Nijerya’daki St. Francis Katolik kilisesinin dışında nöbet tutuyor.

Pazar Alamba/AP


206 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya, on yıldan fazla bir süredir kuzeydoğuda Boko Haram ve onun kolu olan İslam Devleti Batı Afrika Eyaleti’nin aşırılık yanlısı İslamcı isyancılarının ayaklanmasıyla boğuşuyor. Ülke şimdi karşı karşıya artan güvensizlik sorunları çünkü ülkenin güneyindeki saldırılardan ayrılıkçılar ve korsanlar sorumlu tutulurken, silahlı gruplar kuzeybatıda sık sık ölümcül saldırılar düzenliyor.

Kilise saldırısından önce Ondo, Nijerya’nın en barışçıl eyaletlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Ancak şimdi, eyalet başkenti Akure’ye 50 kilometre uzaklıkta bulunan tüccarlar ve hükümet çalışanlarından oluşan küçük bir kasaba olan Owo, kilise saldırısının şiddetiyle sarsılıyor.

Sakinler, okulların ve halka açık toplanma noktalarının Salı günü kapalı kaldığını ve birçok sakinin evde kaldığını söyledi.

Bir sözcü, Ondo Polis Komutanlığının henüz herhangi bir tutuklama yapmadığını ve en az beş kişi olduğu söylenen saldırganların kimliklerini doğrulamadıklarını söyledi.

Polis sözcüsü Odunlami Funmilayo AP’ye verdiği demeçte, “Yalnızca patlayıcıların kullanıldığını doğrulayabiliriz ve olay yerinde üç patlamamış IED (doğaçlamalı patlayıcı cihaz) bulduk” dedi.

Polis, saldırganların kilise binasına “gizlice girdiğini” söyledi. Polis, bazılarının “cemaat kılığına girdiğini, diğer silahlı adamların kendilerini farklı yönlerden kilise binasının etrafına yerleştirdiğini ve kiliseye ateş açtığını” ekledi.

Hayatta kalanlar, saldırganların Pentekost Ayini sona ermek üzereyken tapanlara ateş açtığını söyledi.

Yerel şefin sarayında çalışan Sunday Adewale, “Hiçbir uyarı, tehdit yoktu, burası barışçıl oldu” dedi. “İnsanlar rahatlarken sadece insanların yumuşak noktalarını aradılar.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/nigeria-church-attack-2-infants-among-22-killed-owo-ondo/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir