Nijeryalı yetkililer kilisede 50 kişiyi öldüren silahlı saldırganları arıyor


Yetkililer ve tanıklar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Nijerya’nın güneybatısındaki bir Katolik kilisesinde en az 50 kişiyi öldüren silahlı kişilerin olay yerinden kaçmadan önce koordineli bir saldırıyla binanın içinde ve dışında ibadet edenlere ateş açtığını söyledi.

Nijerya güvenlik güçleri, Pazar günkü nispeten barışçıl Ondo eyaletindeki Owo kasabasındaki St. Francis Kilisesi’ne düzenlenen saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini henüz tespit edemese de, analistler onların Batı Afrika ülkesinde çeşitli silahlı gruplardan gelen şiddete maruz kalan başka yerlerden geldiklerini öne sürdüler. gruplar, adam kaçıranlar ve aşırılık yanlıları.

Hiç kimse olayın sorumluluğunu üstlenmedi kilise cinayetleriGörgü tanıklarına göre, ölenler arasında çocukların da olduğu ve silahlı kişiler bir çeşit patlayıcıyı patlattı. Bölgeden bir eyalet milletvekili, ölü sayısının en az 50 olduğunu ve çok sayıda kişinin yaralandığını, ancak bunalmış hastane çalışanları tarafından kesin bir sayının açıklanmadığını söyledi.

St. Francis Katolik Kilisesi'nin önünde, Owo'da Pazar günü yapılan bir ayin sırasında silahlı kişilerin tapınanlara saldırdığı bir polis olay yeri kaydı görülüyor.
6 Haziran 2022, Owo, Ondo, Nijerya’da bir Pazar ayini sırasında silahlı kişilerin ibadet edenlere saldırdığı St. Francis Katolik Kilisesi’nin önünde bir polis olay yeri kaydı görülüyor.

TEMILADE ADELAJA / REUTERS


Verisk Maplecroft risk istihbarat şirketinin kıdemli Afrika analisti Eric Humphery-Smith, The Associated Press’e verdiği röportajda, “Saldırının doğası gereği şüphesiz teröristtir ve ölçeği ve vahşeti, dürtüsel olmaktan çok dikkatlice planlandığını gösteriyor” dedi.

Eyalet Polis Komiseri Oyeyemi Öyediran, aralarında askerlerin de bulunduğu güvenlik güçlerinin saldırganları takip ettiğini, ancak ne yazık ki onlara yetişemediğimizi söyledi.

Başkan Yardımcısı Yemi Osinbajo ve diğer hükümet yetkilileri Pazartesi günü kiliseyi ziyaret etti. Bir gün önce, “kötülüğe karşı durmaya devam edeceğiz ve Nijerya kazanacak” sözü verdi.

206 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya, on yıldan fazla bir süredir kuzeydoğuda İslamcı aşırılıkçı isyancıların ayaklanmasıyla boğuşuyor. Boko Haram ve onun dalı, İslam Devleti Batı Afrika Eyaleti. BM’ye göre 35.000’den fazla insanı öldüren aşırılık yanlıları, şeriat kanunu oluşturmak ve Batı eğitimini durdurmak için savaşıyorlar.

Ancak Ondo, uzun zamandır ülkedeki daha güvenli eyaletlerden biri olarak kabul ediliyor.

Yerel şefin sarayında çalışan Sunday Adewale, silahlı kişilerin sürpriz unsurunu lehlerine kullandığını söyledi.

“Herkes rahatlamış hissetti ve kiliseye gitti” dedi. “30 dakika içinde istediklerini yaptılar ve gittiler.”

Saldırı, ibadet edenlerin Paskalya sonrası önemli bir Katolik tatili olan Pentekost bayramını kutladıkları sırada geldi. Piskopos Jude Arogundade, bazı silahlı kişilerin kiliseye girdiğini, diğerlerinin ise kaçanları vurmak için dışarıda kaldığını söyledi.

Nijerya Kilise Saldırısı
Owo Nijerya’daki St. Francis Katolik Kilisesi’nden bir görünüm, 5 Haziran 2022 Pazar.

Rahaman A Yusuf / AP


Ayini kutlayan rahip, saldırganlar gelip ateş açtığında ayini sona erdirmek için nimet verdiğini söyledi, 35 yaşındaki John Nwovo, beş çocuğuyla birlikte kilisenin kutsallığına koşarak ve saklanarak kıl payı kurtulduğunu ve daha fazlasının olduğunu da sözlerine ekledi. 30 kişiden fazla.

AP’ye verdiği demeçte, “Fırtınadan sığınmak için kendimizi o yere koymak zorunda kaldık” dedi.

Nwovo, saklandıkları yerden çıktıktan sonra kendi kanlarında yatan “çok fazla” ceset gördüklerini söyledi.

Florence Obi, kız kardeşi Stella Nzelu’nun patlama ve patlamadan sonra kiliseden kaçtığını, ancak dışarıdaki silahlı adamlardan birine rastladığını ve “onu yakın mesafeden midesinden vurduğunu” söyledi. Obi, kız kardeşinin kurşunu çıkarmak için ameliyat edildiğini ve “şimdi daha iyi hissettiğini” söyledi.

Yakınlarda oturan Steven Omotayo, silah seslerini duyunca olay yerine koştu.

“Birçok ceset gördüm – hem genç hem de yaşlı, hatta çocuklar” dedi. “İnsanlar içeri girdi ve kapıdan ateş etmeye başladı.”

Kilisenin üç girişi olduğunu ve ana girişin kilitli olduğunu ve birçok kişinin kaçmasını zorlaştırdığını söyledi.

“Sadece ateş ediyorlardı. Kaçmaya veya ayağa kalkmaya çalışan birini görürlerse, o kişiyi vururlar” dedi. “Ayakta duran herkes kurşun yağmuruna tutuldu.”

O sırada kilisesinden uzakta olan Peder Vincent Anadi, silahlı kişilerin bir tür patlayıcı veya el bombası da ateşlediklerini söyledi.

Tanıdığı iki sunak sunucusu da dahil olmak üzere insanların kaotik bir şekilde kaçtığını gördüğünde kiliseye geri döndüğünü söyledi.

“Beni durdurdular ve ‘Baba, baba, baba, dur, dur! Cemaate gitme. Cemaatteki insanları öldürüyorlar!’ dediler” diye anlatıyor Anadi.

Birçok Nijeryalı, Ondo eyaletinin başkenti Akure’ye 50 kilometre uzaklıkta bulunan küçük bir tüccar ve hükümet çalışanı kasabası olan Owo’daki saldırı karşısında şok ve öfke dile getirdi. Kilisenin merkezi konumu, silahlı kişilerin oraya nasıl fark edilmeden geldiğine dair soruları gündeme getirdi.

Nijerya Kilise Saldırısı
Nijeryalı askerler, ibadet edenleri hedef alan bir saldırıdan bir gün sonra 6 Haziran 2022 Pazartesi günü Nijerya’nın Owo kasabasındaki St. Francis Katolik kilisesinin dışındaki bölgeyi güvenlik altına aldı.

Pazar Alamba / AP


Rahaman Yusuf, saldırının ardından çok sayıda kişinin yakınlarının akıbetini öğrenmeye çalıştığını söyledi. “Bazıları sadece öldüklerini fark etti” dedi ve yaralılar arasında sevdiklerinin olup olmadığını görmek için hastanelere gittiklerini de sözlerine ekledi.

Olalekan Agboola, 70 yaşındaki annesi Caroline’in öldürüldüğünü öğrendiğinde Lagos’taydı ve hemen Ondo’ya koştu. Kasabadan bir telefon görüşmesinde, Cumartesi günü onunla telefonda konuştuğunu ve “bizi arayıp bizim için dua ettiğini” hatırlayınca duygulandı.

Owo’daki Federal Tıp Merkezindeki işçiler, saldırıdan yaralanan çok sayıda yaralıyı tedavi etmek için mücadele etti. Nijerya Tabipler Birliği, bölgedeki mevcut tüm doktorları yardım etmeye yönlendirdi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir doktor, gazetecilerle konuşma yetkisi olmadığı için yaralılardan bazılarının “çok kötü durumda” olduğunu ve ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi.

Doktor, “Çok sayıda zayiata katıldım, ancak dün gördüklerim hayatımda daha önce gördüklerimin çok ötesindeydi” dedi. “Bu felaket, yeni yürümeye başlayan çocuklardan yaşlılara kadar tüm yaş sınıflarının başına geldi.”

Doktor, hastanedeki kan stoklarının tükendiğini ve daha fazlası için talepte bulunulduğunu da ekledi.

Birleşmiş Milletler Batı Afrika ve Sahel Ofisi başkanı Mahamat Saleh Annadif, “Bir kiliseye karşı bu korkunç terör eyleminin faillerinin süratle yakalanmasını ve adalete teslim edilmesini umduğunu” söyledi.

Papa Francis, Vatikan dışişleri bakanının kendi adına Ondo piskoposuna gönderdiği bir taziye telgrafında “bu tarif edilemez şiddet eylemini” kınadı.

Hazretleri, kin ve şiddetle gözleri kör olan kişilerin, barış ve adalet yolunu seçmeleri için din değiştirmeleri için dua ediyor” dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/nigeria-church-shooting-search-for-suspect/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir