Rusya’nın Ukrayna ablukası içinde küresel gıda kaynaklarını tehdit ediyor


Odesa, Ukrayna – Doğu’da üst düzey bir yetkili Ukrayna Rusya’nın başka bir önemli şehri ele geçirmek amacıyla ülkeye daha fazla asker gönderdiğini söyledi. Ukrayna’nın doğusundaki sanayi bölgesi Donbas’ta bulunan Luhansk bölgesinin valisi, Ukrayna güçlerinin Rus güçlerini uzak tutmakta giderek daha fazla sorun yaşadığını söylüyor. Başkan Volodymyr Zelenskyy söyledi Rus kuvvetleri artık ülkesinin %20’sini kontrol ediyor – Rusya sınırı boyunca doğunun geniş bir alanı.

Ancak Rusya birlikleri Ukrayna’yı yalnızca karadan sıkıştırmıyor, aynı zamanda denize erişimini de kesiyor ve Ukrayna uzun süredir Avrupa’nın ekmek sepeti olarak adlandırıldığından, bu abluka küresel gıda kıtlığına neden oluyor.

CBS News muhabiri Chris Livesay, gıda krizinin doruğa ulaştığı, bir zamanlar gelişen liman olan Odesa’daydı. Kentin kıyılarında 20 milyon tondan fazla tahıl mahsur kaldı.

Devlet Başkanı Zelenskyy, Rus güçlerinin şehir ablukası sona ermediği takdirde, bu sonbaharda durmuş gıda dağının boyutunun üç katına çıkabileceğini söyledi.

Pazartesi günü, Rusya’nın Birleşmiş Milletler elçisi Güvenlik Konseyi toplantısından çıktı New York’ta Avrupa Komisyonu Başkanı Charles Michel ülkesini “gıda kaynaklarını gelişmekte olan ülkelere karşı gizli bir füze olarak kullanmakla” kınarken.


BM, tahıl kıtlığında Ukrayna savaşını gösterdi

02:36

Kriz ve çatışma bölgelerine dağıtılan insani gıda yardımının çoğu, Şubat ayında Rus işgali başlamadan önce Ukrayna’dan gelmişti. Ukrayna, dünyanın en muhtaç nüfuslarından bazılarına uzun süredir buğday ve mısır sağlıyor.

Livesay, ülkedeki buğday tarlalarının çoğunun mayın tarlalarına veya aktif savaş alanlarına indirgendiğini söylüyor.

Toprakta çalışmaya devam edecek kadar cesur olanlar, başkaları yiyebilsin diye hayatlarını riske atıyor.

ukrayna-çiftçiler-war.jpg
Ukraynalı çiftçiler, Haziran 2022’de Rusya’nın devam eden askeri işgalinin ortasında ülkenin güneyinde bir tarlada çalışıyor.

CBS Haberleri


Ancak Ukrayna’dan gıda akışı, Rusya’nın karadan işgali ve denizden ablukası nedeniyle damla damla kesildi.

Zelenskyy’ye göre bu çok cepheli saldırıyı yenmenin en iyi yolu, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nden yola çıkanlar gibi gelişmiş füze sistemleri kullanmaktır. Ukraynalı lider, ağır silahların Karadeniz’den güvenli geçiş sağlamak için kullanılabileceğini söyledi.

“Sadece bu sistemleri alır almaz en güçlü garanti olacağına inanıyorum” dedi.


Rusya Kiev’i bombaladı, ABD Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler gönderirse yeni hedefler vurma sözü verdi

01:53

Odesa için tek tehdit Rus gemileri değil. Ayrıca mayınlar da var – çoğunlukla Rus, ama Ukraynalı da. Kaptan Natalia Humeniuk, Livesay’e, “Odesa’ya bir Rus amfibi saldırısı tehlikesinin hala çok gerçek olduğunu” söyledi.

Rusya’yı, gıda sevkiyatlarının geçişini şimdi engellemek için Moskova 2014’te Kırım Yarımadası’nı ilhak ettiğinde Putin’in güçlerinin ele geçirdiği eski Ukrayna mayınlarını kullanarak ülkesini çerçevelemekle suçladı.

Küresel gıda krizinin kötüleşmesine ilişkin korkular artarken, Fransa hükümeti dünyayı Putin’in feci savaşını sona erdirmesi için sözde bir çıkış rampası bulmaya çağırdı – bu, Rusya başkanını küçük düşürmekten kaçınacak.

Humeniuk, bunun hala geçerli bir seçenek olduğuna ikna olmuş değil.

CBS News’e verdiği demeçte, “Putin’in kendisini veya ülkesini zaten olduğundan daha fazla küçük düşürmesi imkansız” dedi.


Ukrayna yeni silahlarla saldırıya geçiyor

03:52

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın gıda ablukasını “şantaj” olarak nitelendirdi ve Moskova’yı tahılı çalarak kendi kârı için satmakla suçladı.

Güney Ukrayna’daki çiftçiler Livesay’e Rus işgalcilerin sadece tahıllarını değil ekipmanlarını da çaldıklarını söylediler.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russia-blockade-ukraine-odesa-global-food-crisis/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir