Tayland, esrarı büyük ölçüde yasallaştıran ilk Asya ülkesi oldu


Bangkok – Tayland, yetiştirmeyi ve sahip olmayı yasal hale getirdi esrar Perşembe itibariyle. Efsanevi Thai Stick çeşidinin sunduğu vuruşu hatırlayan yaşlanan bir esrar tiryakisi nesli için bir rüyanın gerçekleşmesi gibiydi.

Halk sağlığı bakanının Cuma gününden itibaren 1 milyon marihuana fidesi dağıtma planı, Tayland’ın bir yabani ot harikalar diyarına dönüştüğü izlenimini artırdı.

Gıda ve İlaç İdaresi’nin tüm bitkinin narkotik ilaçlar kategorisinden çıkarılması kararı, Tayland’ı Asya’da tıbbi ve endüstriyel kullanım için esrarı suç olmaktan çıkaran ilk ülke yapıyor. Ancak, şimdiye kadar eğlence amaçlı esrarı ulusal bazda yasallaştıran iki ülke olan Uruguay ve Kanada örneklerini takip etmiyor.

Tayland Esrar
9 Haziran 2022, Bangkok, Tayland’daki Highland Café’de marihuana satın alan bir müşteri telefonuyla konuşuyor.

Sakchai Lalit/AP


Şimdiye kadar, kayıt yaptırmak ve tıbbi amaçlar için olduğunu beyan etmek dışında, insanların evde yetiştirebilecekleri ve sigara içebileceklerini denetlemek için herhangi bir çaba gösterilmeyecek gibi görünüyor.

Bazı Taylandlı savunucular Perşembe günü, daha önce bitkinin insanları sarhoş etmeyen kısımlarından yapılan ürünleri satmakla sınırlı olan bir kafeden marihuana satın alarak kutladılar. Highland Café’ye erken gelen bir düzine kadar insan, Sugarcane, Bubblegum, Purple Afghani ve UFO gibi çeşitli tomurcuklar arasından seçim yapabildi.

Günün ilk müşterisi 24 yaşındaki Rittipong Bachkul, “Esrar tiryakisi olduğumu yüksek sesle söyleyebilirim. Geçmişte yasadışı uyuşturucu olarak damgalandığı zamanlardaki gibi saklanmama gerek yok” dedi. Esrar, kenevir veya ganja olarak da bilinir.

Belirsiz kurallarla “hala riskler”

Rattapon Sanrak, “Hükümet söz konusu olduğunda, onların işi yalnızca tıbbi kullanımı teşvik etmektir. Ancak çok ileri gittiğimiz ve sonunda kullanımını yasallaştırdığımız oldukça açık. Hükümet, bunun dezavantajlardan daha fazla artı olduğunu anlıyor,” dedi. , kafenin ortak sahibi ve uzun süredir yasallaştırma aktivisti.

Ülke, adını güçlü çiçeklerinin kurutulması ve çubuklara bağlanmasından alan Thai Stick çeşidi ile tanınır. Artık denizaşırı ülkelerde yetiştirilen birçok türün kökenidir.

Tayland Esrar
Highland Café’deki bir personel, 9 Haziran 2022’de Bangkok, Tayland’daki bir müşteri için marihuana porsiyonları seçiyor.

Sakchai Lalit/AP


Tayland hükümeti, eğlence için aydınlatmaya istekli olanları, halka açık yerlerde sigara içmenin, potansiyel 3 ay hapis cezasına ve 25.000 baht (780 $) para cezasına tabi olarak hala bir baş belası olarak kabul edilebileceği konusunda uyardı. Ve yağ gibi marihuana özleri, %0,2’den fazla tetrahidrokanabinol veya insanları yüksek yapan kimyasal olan THC içeriyorsa yasa dışı kalır.

Chiang Mai Üniversitesi Bitki ve Toprak Bilimleri Bölümü’nden Prof. Sarana Sommano, turistlerin kurallar netleşene kadar dikkatli bir şekilde ilerlemeleri gerektiğini söyledi.

“Hala riskler var. Sorun şu ki, esrar artık uyuşturucu olarak kabul edilmiyor, ancak kullanımına ilişkin bakanlık düzenlemeleri ve kuralları yok” dedi. “Kullanım sınırlamalarından, uyuşturuculu araç kullanma yasalarından söz edilmiyor. Bu, hükümetin gerçekten ayrıntıları planlamadan ve halka neler olduğunu açıklamadan seçmenleri memnun etmek için politikasını aceleye getirmeye çalışması bir hata olabilir.”

Tayland esas olarak tıbbi esrar pazarında bir sıçrama yapmak istiyor. Halihazırda iyi gelişmiş bir medikal turizm endüstrisine sahiptir ve tropikal iklimi kenevir yetiştirmek için idealdir.

Tayland Esrar
Tayland Halk Sağlığı Bakanı Anutin Charnvirakul, 8 Şubat 2022’de Tayland Nonthaburi’deki Halk Sağlığı Bakanlığı’nda, esrarı bakanlığının kontrollü ilaçlar listesinden çıkaran bir önlemi imzaladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında tepki gösterdi.

Sakchai Lalit/AP


Bir esrar güçlendirici olan Halk Sağlığı Bakanı Anutin Charnvirakul yakın zamanda “Esrar kullanmayı bilmeliyiz” dedi. “Doğru farkındalığa sahipsek, esrar altın gibidir, değerli bir şeydir ve tanıtılmalıdır.”

Hapisten ücretsiz kart çık

Değişikliğin bazı acil yararlanıcıları, eski yasayı çiğnediği için hapsedilen insanlar.

Uluslararası Uyuşturucu Politikası Konsorsiyumu Asya bölge direktörü Gloria Lai bir e-posta röportajında, “Bizim bakış açımıza göre, yasal değişikliklerin önemli bir olumlu sonucu, esrarla ilgili suçlardan hapsedilen en az 4.000 kişinin serbest bırakılmasıdır.” Dedi.


Birçoğu, yasallaştırmaya rağmen pot kullanımını tartışmak konusunda isteksiz

06:14

“Esrarla ilgili suçlamalarla karşı karşıya kalan insanlar, bunların düştüğünü görecek ve esrarla ilgili suçlarla suçlanan kişilerden ele geçirilen para ve esrar sahiplerine iade edilecek” dedi. Kuruluşu, dünya çapında insan hakları, sağlık ve kalkınmayı birleştiren ilaç politikalarını savunan sivil gruplardan oluşan bir ağdır.

Yabani ot mu, yoksa esrar tekeli mi?

Tahmin edilen ekonomik faydalar, Tayland’ın milli gelirden küçük çiftçilerin geçim kaynaklarına kadar her şeyi artırması öngörülen esrar reformlarının merkezinde yer alıyor. Ancak faydaların adil bir şekilde dağıtılıp dağıtılmayacağı konusunda endişeler var.

Korkulardan biri, büyük şirketlerin, küçük üreticileri engelleyebilecek karmaşık lisanslama süreçleri ve ticari kullanım için pahalı ücretler içeren önerilen düzenlemelerden haksız bir şekilde yararlanabilmesidir.

Tayland Esrar
Tayland’ın doğusundaki Chonburi eyaletindeki bir çiftlikte bir işçi kenevir bitkisine yöneliyor, 5 Haziran 2022.

Sakchai Lalit/AP


Muhalefetteki Move Forward partisinden bir milletvekili olan Taopiphop Limjittrakorn, önerilen bazı düzenlemeler uyarınca, alkollü içeceklerde olduğu gibi esrar endüstrisinin de birkaç büyük şirket tarafından kontrol altına alınabileceğini söyledi. Partisi, sorunu çözmek için yasaların şimdi hazırlanmasını istiyor.

Küçük operatörler esrar işine girmeye heveslidir.

Doğu Tayland’ın Sri Racha bölgesinde yakın zamanda sıcak bir Pazar öğleden sonra, Goldenleaf Kenevir kenevir çiftliğinin sahibi Ittisug Hanjichan, 40 girişimci, çiftçi ve emekli için beşinci eğitim kursunu yönetti. Tohum katlarını çentiklemek ve kaliteli verim elde etmek için bitkileri yönlendirmek için ipuçlarını öğrenmek için her birine yaklaşık 150 dolar ödediler.


Yasal çömlek endüstrisi patlarken, kadınlar ve azınlıklar geride mi kalıyor?

09:40

Katılımcılardan biri, ailesinin gizlice kenevir bitkisi yetiştirmeye çalıştığı için onu azarladığını söyleyen 18 yaşındaki Chanadech Sonboon’du.

Babasının fikrini değiştirdiğini ve şimdi esrarı kötüye kullanılacak bir şey değil, bir ilaç olarak gördüğünü söyledi. Aile, küçük bir aile yanı ve kafe işletiyor ve bir gün konuklarına esrar sağlamayı umuyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/thailand-marijuana-cannabis-legal-medical-personal-use/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir