Ukrayna, Rus yanlısı isyancılara karşı devam eden mücadelenin ortasında parlamentoyu feshetti


Kiev, Ukrayna – Ukrayna cumhurbaşkanı Pazartesi günü parlamentoyu feshetti ve ülkesi doğu bölgelerinde Rus yanlısı bir isyanla savaşmaya devam ederken Ekim ayında erken seçim çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, internet sitesinde yaptığı açıklamada, 26 Ekim’de erken seçimlerin yapılacağını söyledi.

Poroşenko, çoğunluk koalisyonunun geçen ay dağılmasıyla önceden belirlenmiş olan feshin “Ukrayna vatandaşlarının büyük çoğunluğunun beklentileri” ile uyumlu olduğunu ve bunu parlamentoyu “temizlemeye” yönelik bir hareket olarak nitelendirdi.

Poroşenko, Nisan ayından bu yana ülkenin doğusunda hükümet birliklerine karşı savaşan Rus yanlısı isyancılara atıfta bulunarak, birçok parlamento üyesinin “militan-ayrılıkçıların müttefiki” olduğunu söyledi.


Rus konvoyu Ukrayna’ya geçti

00:22

Ülkenin endüstriyel, Rusça konuşulan doğusunun büyük bir kısmı tarafından desteklenen ve Rusya yanlısı eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından desteklenen Bölgeler Partisi, Yanukoviç’in büyük protestoların ardından ülkeden kaçmasından önce parlamentodaki en büyük partiydi. Şubat ve hala önemli bir varlığı var.

Bu üyelerin çoğu, Yanukoviç’e karşı protestolar sırasında, çoğu keskin nişancı ateşiyle öldürülenler için ortak bir terim kullanarak, “Cennetin Yüzünün hayatını alan diktatörlük yasalarını kabul etti” dedi.

Bölgeyi yeni hükümette temsil etmek için doğu Ukrayna’nın savaştan zarar görmüş bölgelerinden yeni liderler seçme gereğini vurguladı. Yüz binlerce kişinin evini terk ettiği ve isyancılarla hükümet güçleri arasında her gün bombardımanların devam ettiği Donetsk ve Luhansk’ta bu kadar kısa sürede seçimlerin nasıl yapılabileceği net değildi.

Geçtiğimiz ay boyunca, Ukrayna güçleri, çatışmaların başladığı Nisan ayından bu yana isyancıların kontrolünde olan birkaç büyük kasaba ve şehrin kontrolünü ele geçirerek doğu Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı önemli ilerlemeler kaydetti.

Ancak ilerlemelerin yüksek bir maliyeti oldu – 2.000’den fazla sivilin öldüğü ve en az 726 Ukraynalı askerin öldüğü bildirildi. Ukraynalı yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Donetsk’in 25 kilometre (15 mil) güneyindeki Olenivka kasabası çevresinde 250 isyancının çatıştığını söylese de, ölen isyancıların sayısı için bağımsız bir rakam yok.

Birçoğu, Salı günü Beyaz Rusya’nın Minsk kentinde hem Poroshenko hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i içeren ve Ukrayna’ya askeri bir zaferden ziyade anlaşmazlığı sona erdirmeye zorlamayı amaçlayan bir zirve öncesinde umutlarını dile getirdi.

Pazartesi günü erken saatlerde Ukraynalı bir yetkili, bir Rus tank ve zırhlı aracının güneydoğu Ukrayna’ya girdiğini söyledi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Albay Andriy Lysenko gazetecilere verdiği demeçte, 10 tank, iki zırhlı araç ve iki kamyondan oluşan birliğin Shcherbak köyü yakınlarında sınırı geçtiğini ve Rusya’dan yakındaki Novoazovsk kentine top mermileri atıldığını söyledi. Bunların, ayrılıkçı Donetsk isyancılarının bayraklarını taşıyan Rus askeri araçları olduğunu söyledi. Köy Donetsk bölgesinde, ancak isyancıların kontrolünde değil.

Ukrayna Ulusal Muhafızları daha sonra tanklardan ikisinin imha edildiğini söyledi.

Moskova’da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sütun hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Bu arada Rusya, isyancıların elindeki doğu Ukrayna’ya ikinci bir yardım konvoyu gönderme planlarını duyurdu.

Rusya’nın Cuma günü 200’den fazla kamyonu tek taraflı olarak Ukrayna’ya göndermesi, Ukrayna hükümeti tarafından işgal olarak kınandı ve ABD, Avrupa Birliği ve NATO tarafından kınandı. Traktörler Cumartesi günü olaysız bir şekilde Rusya’ya dönmüş olsa da, yeni bir konvoyun duyurulması muhtemelen yeni şüphelere yol açacaktı.

Lavrov, konvoyun Cuma günü ağır darbe almış isyancı şehir Luhansk’a teslim ettiği yiyecek, su ve diğer malların Pazartesi günü dağıtıldığını ve Kızıl Haç çalışanlarının bunun en iyi nasıl yapılacağı konusunda görüşmelere katıldığını söyledi. Kızıl Haç’tan hemen bir onay gelmedi.

İlk konvoyu gönderirken Rusya, Ukrayna’nın oyalama taktikleri olarak adlandırdığı şeye karşı sabrını kaybettiğini söyledi. Haftalarca süren yoğun bombardımanın elektriği, suyu ve telefon hizmetini kestiği ve yiyecekleri kıt hale getirdiği Luhansk’ta yakında “artık yardım edecek kimse kalmayacağını” iddia etti.

Ukrayna hükümeti, yardım konvoyunun Rusya’nın isyancılara malzeme sağlamak ve hükümetin askeri ilerlemesini yavaşlatmak için bir hilesi olduğunu söylemişti.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-dissolves-parliament-amid-ongoing-fight-against-pro-russian-insurgents/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir