Pakistan’daki bir parkta “gecekondu hayatlarını” protesto eden Afgan mülteci aileleri “Bizi kurtarın” diye yalvarıyor


İslamabad, Pakistan — Yaklaşık bir yıl öncesine kadar, Merhia Baraki bir makyaj sanatçısıydı. Afganistandevlet tarafından işletilen televizyon ağı. CBS News, Salı günü Pakistan’ın başkentindeki bir parkta, muson yağmurundan kaçmak için kendisini ve iki küçük çocuğunu bir sığınağın altına sıkıştırmaya çalışırken bir araya geldi. Baraki’nin ailesi, işini kaybettiğinden beri İslamabad’ın zengin bir köşesindeki parkta yaşıyor. Taliban Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçirdi Ağustos 2021’de.

Kayıt dışı mülteciler olan Baraki ve kocasının herhangi bir geliri olmadığı için uygun bir ev kiralayamıyorlar.

CBS News’e bir başka mevsimlik sağanak yağış elbiselerini ıslatırken, “Burada kavurucu sıcaklar ve şiddetli yağmurlar altında yaşıyoruz, plastik levhayı sığınak olarak kullanıyoruz. Taliban’ın dönüşüyle ​​her şeyimizi kaybettik” dedi.

islamabad-afgan-refugees.jpg
Merhia ve Fahim Baraki, merkez, 20 Haziran 2022’de Pakistan’ın İslamabad kentinin öğlen sıcağında, sığınmacı olarak yasal statü talep eden yüzlerce Afgan mülteci ailenin protestosu sırasında oğullarının üzerine su serpiyor.

CBS/Sami Yusufzay


Pakistan İçişleri Bakanlığı’nda mültecileri idare etmekle görevli üst düzey bir yetkili, CBS News’e ülkenin “sınırlı vize ve sınıra sahip olduğunu, ancak buna rağmen, yaklaşık 250.000 Afgan’ın Pakistan’a geçtiğini” söyledi. Taliban kontrolü tamamen ele geçirdi komşu ülke.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, “Pakistan’da zaten 3 milyon yasal ve yasadışı Afgan mültecinin yükünü taşıyoruz, daha fazla mülteciyi karşılayamadık ve çoğunlukla Taliban’ın ele geçirilmesinden sonra giren 250.000 kişi yasadışı” dedi. . “Pakistan’a tehlikeli kaçakçılık yollarıyla geldiler ya da vize ziyareti yaptılar ama şimdi burada sığınma talebinde bulunuyorlar.”

İçişleri Bakanlığı yetkilisi CBS News’e Pakistan hükümetinin sayımına göre İslamabad parkında yaklaşık 450 Afgan ailenin yaşadığını söyledi. Aylarca yasal statü talep eden protestolar düzenlediler ve birçoğu Avrupa ülkelerine geçmeyi hedefliyor.

Protestolar, küçük çocukların da dahil olduğu ailelerin, sahte tabutlar taşıdığını ve içinde yaşadıkları sert koşulları vurgulamak amacıyla yetkililerin “bizi öldürmesini ya da bizi kurtarmasını” talep eden kırmızı boyayla süslü mesajlarla süslenmiş beyaz gömlekler giydiğini gördü.

afgan-mülteciler-pakistan.jpg
Fahim Baraki, 20 Haziran 2022’de Pakistan’ın İslamabad kentinde ailesi ve sığınmacı olarak yasal statü talep eden yüzlerce Afgan mülteci tarafından düzenlenen bir protesto sırasında oğlu jest yaparken kızıyla birlikte duruyor. Gömleklerindeki “öldür” kelimesi, dünyanın Pakistan’ın başkentindeki derme çatma kamplarından “bizi öldürmesi ya da bizi kurtarması” gerektiğini söyleyen mülteciler tarafından benimsenen bir sloganın parçası.

CBS/Sami Yusufzay


Parktaki bir başka Afgan mülteci olan Zuhra Wahidi, CBS’ye verdiği demeçte, “20 Ocak’ta Taliban’a karşı bir gösteriye katıldıktan sonra, Taliban savaşçıları evimi bastı, ancak o zamana kadar beş çocuğumla birlikte Pakistan’a gitmek için evi terk etmiştim.” Salı günü haberler. “Artık burada, açık havada, yiyecek, su ve sanitasyonun olmadığı bir gecekondu hayatında yaşıyoruz.”

İslamabad’daki derme çatma barınaklarda kalan 450 ailenin çoğunluğu -toplamda 1.500’den fazla kişi- nispeten genç ve çoğu iyi eğitimli. Birçoğu Afganistan’ın imalat ve hizmet endüstrilerinde çalışmıştı.

Bununla birlikte, ABD destekli hükümetin çöküşünden ve katı bir Taliban rejiminin yeniden kurulmasından bu yana, Afganistan’ın ekonomisi çöktü ve İslamcı yöneticiler birçok kişiye anlattılar. kadın işçiler artık hizmetlerine ihtiyaç duymuyor. Değişiklikler Pakistan’a ve diğer komşu ülkelere bir göçe neden oldu.


Afgan kadın TV sunucuları yeni Taliban yönetiminin ardından yüzleri kapattı

01:04

Çocuklar, her zaman olduğu gibi, en çok etkilenenler arasında. İslamabad parkına sığınan çocukların hiçbiri okula kayıtlı değil. Bunun yerine, günlerini yağmurdan ve sıcaktan kaçarak, acımasız sloganlar içeren büyük beden gömlekler giyerek ve uluslararası toplumdan yardım talep eden protesto işaretleri tutarak geçiriyorlar.

Baraki’nin kocası Fahim CBS News’e verdiği demeçte, “Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden ve kötü yürütülen Amerikan Afganistan’dan çekilmesinden sonra olduğumuz şey bu” dedi. “Uluslararası toplum bizi kurtarmalı. Çocukların tabut kılığına girip böyle tişörtler giymesini tiksindirici buluyorum ama bu durumumuzu yansıtıyor.”

Pakistan, yaklaşık 1,3 milyon kayıtlı Afgan mülteciye ev sahipliği yapıyor, ancak ülkede, Taliban’ın Ağustos 2021’i devralmasından bu yana hükümetin geldiğini söylediği 250.000 kişi de dahil olmak üzere, yasal statüsü olmayan tahmini 1,5 milyon Afgan daha var.

islamabad-afgan-mülteci-aileleri-protest.jpg
Sağdan ikinci Fahim Baraki ve çocukları, 20 Haziran 2022’de Pakistan’ın İslamabad kentinde sığınmacı olarak yasal statü talep etmek için yüzlerce mülteci ailenin düzenlediği protesto yürüyüşüne diğer Afgan mültecilere katıldı.

CBS/Sami Yusufzay


Pakistan, 1980’den beri Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü UNHCR tarafından Afgan ve ülkedeki diğer mültecilere koruma ve yardım sağlamak için destekleniyor.

UNHCR Pakistan sözcüsü Qaiser Khan Afridi CBS News’e verdiği demeçte, “Şu anda Pakistan hükümetiyle, ağırlıklı olarak Afganistan’dan gelen sığınmacıların kayıt ve belgelendirilmesi konusunda ileriye dönük yolu tartışıyoruz.” Pakistan halkına ve hükümetine, 40 yılı aşkın bir süredir Afgan mültecilere ev sahipliği yaptığı ve onlara sağlık ve eğitim gibi temel tesislere ücretsiz erişim sağladığı için teşekkür etmek ve teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Ancak İslamabad parkında yaşayan yüzlerce Afgan henüz yardım alamadığından, daha fazla desteğe acilen ihtiyaç olduğu açık. Ve Taliban’ın Afganistan üzerindeki hakimiyetinin yakın zamanda gevşemesi pek olası görünmediğinden, her gün daha fazla insan ülkeden kaçıyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/afghan-refugees-pakistan-islamabad-slum-life-protests/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir