Öldükten 105 yıl sonra DNA’sı ile kimliği belirlenen Birinci Dünya Savaşı askerini toprağa verdi


Bir asırdan fazla bir süredir İngiliz askeri, I.

Ama şimdi, mezar taşı nihayet bir isim taşıyor: Yakın zamanda DNA araştırmasıyla teşhis edilen ve ölümünden 105 yıl sonra Salı günü bir cenaze töreni düzenlenen İngiliz şair William Wordsworth’ün büyük-büyük-yeğeni 2. Lt. Osmund Bartle Wordsworth.

Fransa İngiltere Birinci Dünya Savaşı
Paris’teki Britanya Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Howard Wilkinson, 21 Haziran 2022 Salı, Kuzey Fransa’daki Ecoust-Saint-Mein mezarlığında İkinci Teğmen Osmund Bartle Wordsworth için bir Yeniden Adanma Hizmeti sırasında akrabalarına Fransız bayrağı veriyor.

Michel Spingler / AP


2 Nisan 1917’de Arras Muharebesi’nde çatışmada öldürülen Wordsworth için yeni bir mezar taşı, kuzey Fransa’daki Ecoust-Saint-Mein’deki bir mezarlıkta mezarının yanına yerleştirildi. Töreni bir din adamı yönetti ve bir İngiliz askeri ataşesi, Wordsworth’ün akrabalarına mezarın üzerine koymaları için dikkatlice katlanmış bir Fransız bayrağı verdi.

DNA teknolojisinin evrimi, I. Dünya Savaşı’ndan kalma giderek daha fazla bilinmeyen askerin tanımlanmasına izin verdi. Gelecek hafta Belçika’nın Ypres kentinde diğerleri için bir tören düzenlenecek.

Fransa İngiltere Birinci Dünya Savaşı
Teğmen Osmund Bartle Wordsworth’ün mezarı, Haziran Salı, Kuzey Fransa’daki Ecoust-Saint-Mein mezarlığındaki Yeniden Adanma Ayini sırasında resmedildi. 21, 2022.

Michel Spingler / AP


ABD’de, Savunma Esirleri/MIA Muhasebe Ajansı DNA’nın yanı sıra diş ve antropolojik analiz yoluyla düşen askerlerin kalıntılarını rutin olarak tanımlar.

2006 yılında kalıntıları ABD Ordusu Pvt. Francis Lupo ajans tarafından kurtarılan ve tanımlanan ilk Dünya Savaşı zayiatı oldu.

1970’lerde ABD POW/MIA kurtarma çabalarının yenilenmesinden bu yana, Savunma Bakanlığı, II. diyor. Savaştan hemen sonra yaklaşık 280.000 Amerikalı’nın kalıntıları tespit edildi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/osmund-wordsworth-world-war-i-soldier-identified-dna/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir