Guantanamo “sonsuza dek tutsak” Khalid Ahmed Qasim 20 yıl sonra serbest bırakıldı, sanatıyla “başka bir yaşam” umuyor


Bir ABD hükümeti inceleme kurulu, en uzun süredir tutulanlardan birini temize çıkardı Guantanamo Körfezi’ndeki mahkumlar serbest bırakmak için. Periyodik Gözden Geçirme Kurulu, yaptığı açıklamada 19 Temmuz “nihai tespit” Khalid Ahmed Qasim’i üste hapsetmek için artık yeterli neden olmadığını söyledi.

Kurul, esir kampında 20 yıldan fazla bir süre kaldıktan sonra, Qasim’in “güçlü bir rehabilitasyon ve yeniden entegrasyon programı ile” henüz belirtilmeyen bir ülkeye serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Guantanamo’daki sözde “ebedi tutsaklar”dan biri olan Qasim, 2000 yılında Afganistan’a geldiğinde yirmili yaşlarındaydı. Bu, memleketi Yemen’den ilk çıkışıydı. Takip eden 20 yıl içinde kendisi ve avukatlarının yaptığı açıklamalara göre, ihtiyacı olan insanlara yardım sağlamak için çalışmaya gitti.

khalid-ahmed-qasim-mug.jpg
Tarihsiz bir dosya fotoğrafı, 2022 yazı itibariyle yaşamının yarısını herhangi bir suçla itham edilmeden ABD tarafından yönetilen esir kampında geçiren Yemen uyruklu Guantanamo Körfezi tutuklusu Khalid Ahmed Qasim’i gösteriyor.

Sonra USS Cole’a saldırı ve Afgan lideri Ahmed Şah Mesud’un El Kaide tarafından öldürülmesi, Kuzey İttifakı – El Kaide ve Taliban’a karşı çıkan ve ülkedeki ABD güçlerinin kilit ortakları haline gelen Özbek, Tacik ve Hazara savaş ağalarının bir koalisyonu – yakalama çabalarını hızlandırdı. Afganistan’da Arap kökenli herhangi biri.

Tutsaklarını ABD güçlerine teslim ettiler ve, Gary Schroen’e göreUsame bin Ladin’in aranmasına yardımcı olan eski bir CIA istihbarat görevlisine ve tutukluların kendi ifadelerine genellikle önemli ödüller verildi.

Qasim’in avukatları, en kötüsünden korkarak, herhangi bir saldırıya karışmadığı için serbest bırakılacağından emin olarak teslim olmaya karar verdiğini söyledi. Bunun yerine, acımasızca sorguya çekildiğini, işkence gördüğünü ve El Kaide ile eğitim için sahte bir itirafta bulunmaya zorlandığını iddia ediyor. Sonunda, onu Mayıs 2002’de Guantanamo Körfezi’ne gönderen ABD kuvvetlerine teslim edildi.


Yüksek Mahkeme, henüz bir suçla suçlanmayan Guantanamo Körfezi mahkumunun davasını görüyor

07:08

Qasim şimdi hayatının yarısını orada “mahkum 242” olarak geçirdi. Asla yargılanmadı ve asla bir suçla itham edilmedi. Tutukluluğunun ilk dokuz yılını hücre hapsinde geçirdiğini, hem fiziksel hem de zihinsel işkenceye maruz kaldığını ve yedi yılını açlık grevinde geçirdiğini iddia ediyor.

bu periyodik inceleme kurulu – bir şartlı tahliye mekanizması Obama yönetimi altında özel olarak Guantanamo vakalarını değerlendirmek için kurulan – daha önce Qasim’in “el Kaide veya Taliban’daki düşük eğitim seviyesi ve liderlik eksikliğini” kabul etmişti, ancak geçen haftaya kadar serbest bırakılmaya uygun olmadığını iddia etti “duygularını ve eylemlerini yönetememe” ve “serbest bırakılırsa gelecek için plan eksikliği” nedeniyle.

Avukatı bu değerlendirmeye katılmıyor.

Qasim ve bir avuç diğer Guantanamo tutuklusunu temsil eden İngiliz yardım kuruluşu “Reprieve”in ABD merkezli avukatı Mark Maher, CBS News’e verdiği demeçte, “Khalid hala genç ve önündeki fırsatlar için heyecanlı” dedi.

Hapsedildiği süre boyunca, Qasim kendi kendine İngilizce ve İspanyolca öğrendi. Ayrıca şarkı söylemeye ve şiir yazmaya başladı ama en önemlisi başarılı bir sanatçı oldu.

khaled-qassim.jpg
Mahkum Khalid Ahmed Qasim, CBS News’e konuşuyor ve sanatını 2016’da Küba’nın Guantanamo Körfezi’ndeki ABD tarafından yönetilen askeri esir kampında bir çevre çitinin arkasından gösteriyor.

CBS Haberleri


Çalışmalarından bazıları, 2020’de New York’ta CUNY Hukuk Okulu tarafından düzenlenen bir sergide sergilendi.

Kasım 2022’de Başkan Joe Biden’e hitaben yazdığı açık mektupta, “Resim yapmak benim için bir rahatlama oldu” dedi. “Sanatımla gurur duyuyorum… New York’ta sergilendiklerinde, tabloları düşündüm. zarif sokakları, büyük binaları ve güzel şehirlerindeki insanların bakışlarını ve hayatımızın nasıl olduğunu hayal bile edemediklerini.”

CBS News’den Margaret Brennan 2016’da Guantanamo Körfezi’ndeki esir kampını ziyaret ettiğinde, Qasim ekibini bir çitin üzerinde gördü ve sanatını onlarla paylaşmaya hevesliydi ve kameraların görmesi için havada tutuyordu. Çitin arkasından her bir resmin açıklamalarını İngilizce ve Arapça karışık bir şekilde bağırdı.


Guantanamo Körfezi’ndeki bazı mahkumlar yıllarca suçlama olmadan tutuldu

02:56

Maher, kurulun geçen hafta aldığı karardan bu yana Qasim ile konuşma şansı olmadığını söyledi, ancak Yemenli’nin eğitime geri dönmek, İngilizce veya Arapça öğretmeni olarak kariyer yapmak ve daha da geliştirmek de dahil olmak üzere ileriye dönük bazı planları olduğunu söyledi. onun sanatsal yeteneği.

Maher, “Asıl önceliği sanat eseriyle ayrılmak,” dedi. “Bildiğiniz gibi, Trump yönetimi tutukluların sanat eserlerini hapishaneden göndermelerine izin vermeyi durdurdu; Biden yönetiminin tersine çevirmediği bir politika.”

Pazartesi günü, Kasım’ın Guantanamo’dan tam olarak ne zaman ayrılabileceği veya ABD’nin transferi için hangi ülkeyle anlaşma yapabileceği henüz belli değildi. Avukatı, ABD’nin yerel yasaları Guantanamo tutuklularının savaştan zarar gören bu ülkeye transferini yasakladığı için memleketi Yemen olmayacak, dedi.

Kurulun talimatları sadece “ilgili USG (ABD hükümeti) departmanları ve kurumları tarafından kabul edildiği gibi güçlü bir rehabilitasyon ve yeniden entegrasyon programına ve uygun güvenlik güvencelerine sahip bir ülkeye” gönderilmesi içindir.

Geleceği hala ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlarına bağlı. sahip ABD hükümeti yıllarını aldı serbest bırakılan diğer bazı Guantanamo tutuklularını transfer etmek için uygun ülkeler bulmak.

Maher, CBS News’e verdiği demeçte, “Bu, Khaled’in çok dilli olduğunu söyledi, bu yüzden kolayca entegre edebileceğini düşündüğüm birkaç ülke var” dedi. “Bu yönetimin insanları Guantanamo’dan çıkarma konusunda ciddi olduğunu ve bu sözü yerine getirmek için hızlı hareket edilmesi gerektiğini umuyoruz.”

Ocak ayında Bay Biden’a yazdığı mektuba bakılırsa, tutuklunun kendisi Guantanamo Körfezi’nden çok uzakta yeniden başlamaya hevesli görünüyor.

“Nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilmiyorum,” dedi sonra, “ama bu hapishanenin dışında benim için başka bir hayat var.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/khalid-ahmed-qasim-release-guantanamo-wants-art-another-life/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir