Haitili göçmenleri taşıyan tekne Bahamalar açıklarında battı ve bir bebek de dahil olmak üzere en az 17 kişi öldü.


Bahamalar Göçmen Batan
Bahamalar Kraliyet Savunma Kuvvetleri tarafından sağlanan bu fotoğrafta, 24 Temmuz 2022 başlarında Bahamalar’da New Providence yakınlarında kurtarılmayı beklerken hayatta kalanlar alabora olmuş bir teknede oturuyorlar. Yetkililer, tekneden en az 17 göçmenin öldüğünü söyledi.

AP aracılığıyla Kraliyet Bahamalar Savunma Kuvvetleri


Yetkililer, Haitili göçmenleri taşıyan bir teknenin Pazar günü erken saatlerde Bahamalar açıklarında alabora olduğunu ve Bahama güvenlik güçlerinin 17 kişinin cesedini ve 25 kişiyi daha kurtardığını söyledi.

Tekne New Providence’dan yaklaşık yedi mil uzakta battıktan sonra kaybolan herhangi bir kişi olup olmadığı belli değildi.

Başbakan Philip Brave Davis yaptığı açıklamada, ölenlerin 15 kadın, bir erkek ve bir bebek olduğunu söyledi. Kurtarılan kişilerin sağlık görevlileri tarafından müşahede altına alındığını söyledi.

Davis, müfettişlerin çift motorlu bir sürat teknesinin Bahamalar’dan saat 1 sularında Miami’ye gitmekte olan 60 kadar kişiyi taşıdığını belirlediklerini söyledi.

Davis, şüpheli insan kaçakçılığı operasyonuyla ilgili cezai soruşturma başlatıldığını söyledi.

Davis, “Hükümetimin ve Bahamalar halkının taziyelerini bu trajedide hayatını kaybedenlerin ailelerine iletmek istiyorum” dedi. Hükümetim göreve geldiği andan itibaren bu hain yolculuklara karşı uyardı” dedi.

Haiti Başbakanı Ariel Henry, kurbanların ailelerine sempati duyduğunu söyledi.

“Bu yeni drama tüm ulusu üzüyor” dedi. Toprağımızdan, kardeşlerimizden, çocuklarımızdan uzaklaştıran sorunların çözülmesi için bir kez daha ulusal uzlaşma çağrısında bulunuyorum.

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse’nin geçen Temmuz’da öldürülmesinden bir yıl sonra, çete şiddeti daha da arttı ve Haiti, ekonominin sarsıldığı bir serbest düşüşe girdi. Koalisyon hükümeti kurma girişimleri sekteye uğradı ve genel seçim yapma çabaları durdu. Kargaşa, giderek artan sayıda insanın daha iyi ve daha güvenli bir yaşam arayışıyla 11 milyondan fazla ülkeden kaçmasına neden oldu.

Bu yıl Karayipler’de, Mayıs ayında 11 kişinin öldüğü ve 38 kişinin Porto Riko’dan kurtarıldığı bir tanesi de dahil olmak üzere, göçmenlerin dahil olduğu birçok batma meydana geldi. Ocak ayında meydana gelen bir başka olayda, Florida açıklarında 40 göçmeni taşıyan bir teknenin batması sonucu bir kişinin kurtarıldığı ve bir diğerinin öldüğü doğrulandı ve kayıplar asla bulunamadı.

ABD de dahil olmak üzere bölgedeki hükümetler, diğer ülkelere girmeye çalışırken gözaltına alınan Haitililerin sayısında artış olduğunu bildirdi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/boat-haitian-migrants-bahamas-at-least-17-dead/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir