Japonya’da yanardağ patladı, gökyüzüne büyük kayalar ve kül gönderdi


Düzinelerce insan iki kasabayı tahliye etti Japonyaana güney adası Kyushu, burada bir volkan gece gökyüzüne kül ve büyük taşlar püskürttü. Kayalar 1,5 kilometre uzağa düştü Sakurajima yanardağı Kagoshima’nın güney vilayetinde Pazar gecesi.

Japonya’nın NHK kamu televizyonundaki görüntülerde, kraterin yakınında yanıp sönen turuncu alevler ve dağın tepesinde dalgalanan külle birlikte koyu renkli dumanlar görüldü.

Japonya Meteoroloji Ajansı, patlama uyarısını en yüksek beşe çıkardı ve yanardağa bakan iki kasabada 51 kişiye evlerini terk etmelerini tavsiye etti. AFP’ye göre, Japonya en son 2015 yılında yine Kagoshima’da bulunan Kuchinoerabu adası patladığında bir yanardağ için en yüksek tahliye uyarısını yayınladı.

Kagoshima şehrine göre Pazartesi sabahı, 33’ü bölgenin daha güvenli bir bölümünde bir bakım tesisi için evlerini terk etti. NHK, tahliyeye tabi olan diğer kişilerin başka yerlere tahliye edilmiş olabileceğini söyledi.

Uzak bir kamera görüntüsü, Kyodo tarafından çekilen bu fotoğrafta, 24 Temmuz 2022'de Kagoshima'nın güney bölgesindeki Japonya'nın Sakurajima yanardağının patlamasını gösteriyor.
Uzak bir kamera görüntüsü, Kyodo tarafından çekilen bu fotoğrafta, 24 Temmuz 2022’de Kagoshima’nın güney bölgesindeki Japonya’nın Sakurajima yanardağının patlamasını gösteriyor.

Reuters aracılığıyla Kyodo


Kabine Genel Sekreter Yardımcısı Yoshihiko Isozaki gazetecilere verdiği demeçte, “İnsanların hayatlarını ön planda tutacağız ve durumu değerlendirmek ve herhangi bir acil duruma yanıt vermek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” dedi. Sakinleri hayatlarını korumak için yerel makamlardan gelen güncellemelere çok dikkat etmeye çağırdı.

Kagoshima’daki otomobillerde kül tozu görüldü, ancak herhangi bir hasar veya yaralanma bildirilmedi. Bölgedeki okullar yaz tatilinde ama Pazartesi günü kulüpler ve ders dışı etkinlikler için kapalı.

Meteoroloji ajansı, kraterin 1,8 mil yakınında volkanik kayaların düşme potansiyeli ve 1,2 mil içinde olası lav, kül ve yakıcı gaz akışı konusunda uyardı.

Volkan gözleminden sorumlu bir meteoroloji ajansı yetkilisi Tsuyoshi Nakatsuji, daha şiddetli şiddetli patlamaların olasılığının düşük olduğunu, ancak sakinlerin düşen kayalar, çamur kaymaları ve piroklastik akıntıya karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca, sakinlere perdeleri kapatmalarını ve bir patlamanın gücüyle kırılabilecek pencerelerden uzak durmalarını tavsiye etti.

Güneydeki Kyushu adasındaki Sakurajima, Japonya’nın en aktif yanardağlarından biridir ve defalarca patlamıştır. Eskiden bir adaydı, ancak 1914’te 58 kişinin ölümüne neden olan bir patlamanın ardından bir yarımada oldu.

Sakurajima, Tokyo’nun yaklaşık 600 mil güneybatısındadır.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/japan-volcano-eruption-sakurajima-kyushu-rocks-ash/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir