Myanmar cuntası, demokrasi yanlısı 4 eylemciyi astı, ulusun on yıllardır ilk infazı yaygın bir şekilde kınandı


Bangkok – Myanmar hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 yıl içinde ilk infazını gerçekleştirdiğini, eski bir Demokrasi için Ulusal Lig milletvekili, bir demokrasi aktivisti ve ülkenin geçen yıl ordu tarafından ele geçirilmesinden sonra şiddetle suçlanan iki kişiyi astığını duyurdu. Duyuru geniş yankı uyandırdı.

Devlete ait Mirror Daily gazetesinde ayrıntıları verilen infazlar, Birleşmiş Milletler uzmanları ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin dönem başkanlığını yürüten Kamboçya’nın da aralarında bulunduğu dört siyasi mahkum için dünya çapında af taleplerine rağmen gerçekleştirildi.

Gazetenin bildirdiğine göre, dördü “terör cinayetlerinin şiddet içeren ve insanlık dışı suç ortaklarını” yönlendirmek ve organize etmek için “yasal prosedürlere uygun olarak” idam edildi. İnfazların ne zaman gerçekleştirildiği belirtilmedi.

Askerlerin tutulduğu cezaevi ve cezaevi departmanı yorum yapmayı reddederken, askeri hükümet raporu doğrulayan kısa bir açıklama yaptı.

İdam edilenler arasında eski bir milletvekili olan Phyo Zeya Thaw da vardı. devrik lider Aung San Suu KyiMaung Kyaw olarak da bilinen partisi, Ocak ayında kapalı bir askeri mahkeme tarafından patlayıcı madde, bombalama ve terörün finansmanını içeren suçlardan mahkum edildi.

Eşi Thazin Nyunt Aung, Associated Press’e dünyanın infazlardan orduyu sorumlu tutması gerektiğini söyledi. “Ödemek zorundalar,” dedi.

Myanmar
Phyo Zeya Thaw, 19 Ağustos 2015’te Myanmar’ın Naypyitaw kentindeki Myanmar parlamentosuna geldi. Devrik lider Aung San Suu Kyi’nin Maung Kyaw olarak da bilinen partisinden 41 yaşındaki eski milletvekili Thaw, kapalı bir mahkeme tarafından mahkum edildi. patlayıcı madde, bombalama ve terörün finansmanını içeren suçlar askeri mahkemesi.

AP dosyası fotoğrafı


Devlet medyası o sırada, 41 yaşındaki kişinin güvenlik personelini vurduğu için gözaltına alınan kişilerden alınan bilgilere dayanarak geçen Kasım ayında tutuklandığını söyledi. Ayrıca, ülkenin en büyük şehri Yangon’da ordunun terör saldırıları olarak nitelendirdiği eylemleri gerçekleştiren bir ağda kilit bir figür olmakla suçlandı.

Phyo Zeya Thaw, 2007’de kurulan Generation Wave siyasi hareketine üye olmadan önce bir hip-hop müzisyeniydi. Yasa dışı dernek kurmak ve döviz bulundurmakla suçlandıktan sonra 2008’de önceki bir askeri hükümet tarafından hapse atıldı.

Ayrıca Ko Jimmy olarak bilinen 53 yaşındaki demokrasi aktivisti Kyaw Min Yu, terörle mücadele yasasını ihlal ettiği için idam edildi. Kyaw Min Yu, askeri yönetime karşı başarısız bir 1988 halk ayaklanmasının gazileri olan 88 Nesil Öğrenci Grubunun liderlerinden biriydi.

Myanmar
Ko Jimmy olarak bilinen demokrasi yanlısı bir aktivist olan Kyaw Min Yu, 13 Ocak’ta bir hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra, kendisi de bir aktivist olan eşi Nilar Thein ve kızı tarafından karşılanan Yangon havaalanına gelirken gazetecilerle konuşuyor. , 2012, Yangon’da.

AP dosyası fotoğrafı


Geçen Ekim ayında Yangon’da tutuklanmadan önce siyasi aktivizm için parmaklıklar ardında bir düzineden fazla yıl geçirmişti. Kargaşayı kışkırttığı iddia edilen sosyal medya paylaşımları nedeniyle arananlar listesine alınmıştı ve devlet medyası, mayın saldırıları da dahil olmak üzere terörist eylemlerle ve şehir gerilla saldırılarını gerçekleştirmek için Ay Işığı Operasyonu adlı bir gruba başkanlık etmekle suçlandığını söyledi.

Myanmarlı demokrasi yanlısı eylemci Theinny Oo, Reuters haber ajansına “ülke için savaştığını” söyledi. “Yoldaşımızı kaybettiğimiz için üzgünüm. Faşistler her şeyi faşist bir şekilde yapıyorlar. Demokrasi mücadelemize devam edeceğiz.”

Diğer iki adam, Hla Myo Aung ve Aung Thura Zaw, Mart 2021’de askeri muhbir olduğuna inandıkları bir kadına işkence edip öldürmekten suçlu bulundular.

Asmalar geniş çapta kınandı

Ordunun Şubat 2021’de iktidarı ele geçirmesinin ardından Myanmar dışında kurulan gölge bir sivil yönetim olan Ulusal Birlik Hükümeti’nin insan hakları bakanı Aung Myo Min, erkeklerin şiddete karıştığı iddialarını reddetti.

Associated Press’e verdiği demeçte, “Onları ölümle cezalandırmak, halkı korku yoluyla yönetmenin bir yoludur” dedi.

Gölge hükümetin sözcüsü Kyaw Zaw, Reuters’e verdiği demeçte, “Küresel toplum (rejimin) zulmünü cezalandırmalı” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Asya direktör vekili Elaine Pearson, dördü aleyhindeki yasal işlemlerin “büyük ölçüde adaletsiz ve siyasi güdümlü askeri yargılamalar” olduğunu söyledi.

İnfazların açıklanmasının ardından, “Cuntanın barbarlığı ve insan hayatını duygusuzca umursamaması, darbe karşıtı protesto hareketini soğutmayı amaçlıyor” dedi.

Haziran ayında infazlar ilan edildiğinde infazlara devam etme kararını kınayan, BM tarafından atanan bağımsız bir insan hakları uzmanı olan Thomas Andrews, güçlü bir uluslararası tepki çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Cuntanın Myanmar vatanseverlerini ve insan hakları ve edep şampiyonlarını infaz ettiği haberi beni öfkelendirdi ve mahvetti. Bu kişiler temyiz hakkı olmaksızın askeri bir mahkeme tarafından yargılandı, mahkum edildi ve mahkum edildi” dedi. ve bildirildiğine göre hukuk danışmanı olmadan, uluslararası insan hakları hukukunu ihlal ediyor.”

Bir Myanmar düşünce kuruluşu olan Tampadipa Enstitüsü müdürü Khin Zaw Win, Reuters’e göre, “Bu, zamanı geri alıyor. Ülke karanlık çağlara dönüyor” dedi.

Uluslararası Kriz Grubu Myanmar analisti Richard Horsey de Reuters’e şunları kaydetti: “Darbenin yarattığı krizi sona erdirmek için her türlü diyalog imkanı artık ortadan kalkmıştır. Bu, istediğini yapacağını ve kimseyi dinlemediğini gösteren rejimdir. bunu bir güç gösterisi olarak görüyor, ancak ciddi bir yanlış hesap olabilir.”

Rejim kınamayı reddetti

Myanmar Dışişleri Bakanlığı, Myanmar’ın yargı sisteminin adil olduğunu ve Phyo Zeya Thaw ve Kyaw Min Yu’nun “masum sivillere karşı tam ölçekli terörist saldırıları düzenlemenin beyni olduklarının kanıtlandığını” söyleyerek Haziran ayındaki duyurusunun ardından gelen eleştiri dalgasını reddetmişti. korku ve barış ve istikrarı bozmak.”

Askeri sözcü Tümgeneral Zaw Min Tun geçen ay canlı yayında “En az 50 kişiyi öldürdüler” dedi. Dört mahkumun da asılması kararının hukukun üstünlüğüne uygun olduğunu ve amacın gelecekte benzer olayları önlemek olduğunu söyledi.

Ordunun Suu Kyi’nin seçilmiş hükümetinden iktidarı ele geçirmesi tetiklendi barışçıl protestolar Bu, kısa sürede silahlı direnişe ve ardından bazı BM uzmanlarının bir iç savaş olarak nitelendirdiği yaygın çatışmalara dönüştü.

Bazı direniş grupları, kentsel alanlarda suikastlar, arabalı atışlar ve bombalamalar gerçekleştirdi. Ana akım muhalefet örgütleri genellikle bu tür faaliyetleri reddederken, daha sık olarak vahşi askeri saldırılara maruz kalan kırsal alanlarda silahlı direnişi destekliyorlar.

Myanmar yasalarına göre, idamların hükümet başkanı tarafından onaylanması gerekiyor. Myanmar’da gerçekleştirilecek son adli infazın, 1976’da diktatör Ne Win liderliğindeki bir önceki askeri hükümet döneminde, öğrenci lideri Salai Tin Maung Oo’nun başka bir siyasi suçlu olduğuna inanılıyor.

2014 yılında, idam cezasına çarptırılan mahkumların cezaları ömür boyu hapse çevrildi, ancak o zamandan geçen yılki devralma arasında birkaç düzine hükümlü ölüm cezası aldı.

Öldürme ve tutuklamaları takip eden bir sivil toplum kuruluşu olan Siyasi Mahkûmlara Yardım Derneği Cuma günü yaptığı açıklamada, ordunun ele geçirilmesinden bu yana güvenlik güçleri tarafından 2.114 sivilin öldürüldüğünü söyledi. 115 kişinin daha idama mahkum edildiğini söyledi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/myanmar-junta-democracy-backers-nations-first-executions-in-decades-widespread-rebuke/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir