Papa, Kanada’daki “felaket” okul tacizleri için özür diledi


Papa Francis Pazartesi günü Katolik Kilisesi’nin Kanada’nın “felaket” politikasıyla işbirliğinden dolayı tarihi bir özür yayınladı. Yerli konut okullarıYerli halkların Hıristiyan toplumuna zorla asimilasyonunun kültürlerini yok ettiğini, aileleri parçaladığını ve marjinalleştirilmiş nesilleri bugün hala hissedilen şekillerde.

Francis, Kanada’ya yaptığı bir haftalık ‘tövbe haccının’ ilk etkinliği olan Alberta, Edmonton’un güneyindeki eski bir yatılı okulda toplanan okuldan kurtulanlardan ve Yerli topluluk üyelerinden alkışlar için “Çok üzgünüm,” dedi.

Francis, ülkeye varmasının ertesi sabahı, bir mezarlıkta dua etmek için dört Cree ülkesinin topraklarına gitti. Dört şef daha sonra, uzun zamandır beklenen özürü ilettiği ve ona tüylü bir başlık verildiği tören alanına tekerlekli sandalyesinde eşlik etti.

TOPSHOT-KANADA-POPE-VATİKAN-YERLİ
Papa Francis, 24 Temmuz 2022’de Kanada’nın batısındaki Alberta’daki Edmonton Uluslararası Havalimanı’ndaki karşılama töreninde yerli bir kabilenin üyelerini selamlıyor.

Getty Images aracılığıyla VINCENZO PINTO/AFP


Francis, şimdi büyük ölçüde yıkılmış olan eski Ermineskin Kızılderili Okulu’nun bulunduğu yerin yakınında, “Pek çok Hıristiyanın Yerli halklara karşı işlediği kötülük için alçakgönüllülükle af diliyorum” dedi.

Sözleri, misyonerlerin “acımasız” eylemleri için daha önceki özrünün ötesine geçti ve bunun yerine kilisenin, Kanada Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun “kültürel soykırım” anlamına geldiğini söylediği “felaket” asimilasyon politikasıyla kurumsal işbirliğinin sorumluluğunu üstlendi.

Kanada’da 150.000’den fazla yerli çocuk, onları evlerinin ve kültürlerinin etkisinden izole etmek için 19. yüzyıldan 1970’lere kadar devlet tarafından finanse edilen Hıristiyan okullarına gitmeye zorlandı. Amaç, onları Hıristiyanlaştırmak ve önceki Kanada hükümetlerinin üstün gördüğü ana akım topluma asimile etmekti.

Kanada hükümeti, okullarda fiziksel ve cinsel istismarın yaygın olduğunu ve öğrencilerin ana dillerini konuştukları için dövüldüğünü itiraf etti. Bu istismarın ve aileden soyutlanmanın mirası, Yerli liderler tarafından şu anda Kanada’daki çekincelerdeki alkol ve uyuşturucu bağımlılığı salgın oranlarının temel nedeni olarak gösterildi.

Geçen yıl eski okullardaki yüzlerce potansiyel mezar yerinin keşfi, uluslararası ilgi Kanada’daki okulların mirasına ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki meslektaşlarına. Keşifler, Francis’i hakikat komisyonunun Katolik Kilisesi’nin rolü nedeniyle Kanada topraklarında özür dileme çağrısına uymaya sevk etti. Katolik tarikatları Kanada’daki 139 okulun 66’sını işletiyordu.

TOPSHOT-KANADA-VATİKAN-YERLİ-PAP-DİNİ
Papa Francis’in Kanada ziyareti öncesinde 23 Temmuz 2022’de Alberta, Maskwacis’teki Ermineskin Konut Okulu’nun bulunduğu yerin yakınındaki Ermineskin Mezarlığı’ndaki mezarları işaretleyen haçlar.

Getty Images aracılığıyla PATRICK T. FALLON/AFP


Pazartesi günü kalabalığın çoğu, renkli kurdeleli etekler ve Yerli motifli yelekler de dahil olmak üzere geleneksel kıyafetler giydi. Diğerleri, yatılı okuldan kurtulanların sembolü haline gelen turuncu gömlekler giydi ve bir kadının en sevdiği turuncu gömleğe, büyükannesinden bir hediye, okula geldiğinde el konulduğu ve bir üniforma ile değiştirildiği hikayesini hatırlattı.

Olayın ciddiyetine rağmen, atmosfer zaman zaman neşeli görünüyordu: Reisler, site mekanına hipnotik bir davul sesiyle girdiler, yaşlılar dans etti ve kalabalık tezahürat yaptı ve savaş şarkıları, zafer şarkıları ve sonunda bir şifa şarkısı söyledi.

Etkinliğin ev sahiplerinden biri olan Ermineskin Cree Nation’dan Şef Randy Ermineskin, bazılarının uzak durmayı seçtiğini ve bunun anlaşılabilir olduğunu söyledi. Ancak yine de halkı için tarihi ve önemli bir gün olduğunu söyledi.

Francis’in gelmesini beklerken The Associated Press’e verdiği demeçte, “Rahmetli aile üyelerim artık burada bizimle değil, ailem yatılı okula gitti, ben yatılı okula gittim” dedi. “Benimle olduklarını biliyorum, dinliyorlar, izliyorlar.”

Felisha Crier Hosein, yakınlardaki Samson Cree Nation için müzenin oluşturulmasına yardım eden ve katılmayı planlayan annesinin yerine katılmak için Florida’dan gitti, ancak Mayıs ayında öldü.

Annesinin rengarenk kurdeleli eteklerinden birini giyen Hosein, “Buraya onu temsil etmek, yaşlılar ve toplum için burada olmak için geldim” dedi.

“Üzgünüm, olanları ortadan kaldırmayacak” dedi. “Ama yaşlılar için çok şey ifade ediyor.”

Geçen yıl yatılı okul sistemini organize etmedeki “inanılmaz derecede zararlı hükümet politikası” için özür dileyen Başbakan Justin Trudeau, genel vali ve diğer yetkililerle birlikte katıldı.

Hükümeti, kiliseleri ve hayatta kalan yaklaşık 90.000 kişiyi içeren bir dava anlaşmasının parçası olarak Kanada, Yerli topluluklara aktarılan milyarlarca dolarlık tazminat ödedi. Kanada Katolik Kilisesi, piskoposluklarının ve tarikatlarının 50 milyon dolardan fazla nakdi ve ayni katkı sağladığını ve önümüzdeki beş yıl içinde 30 milyon dolar daha eklemeyi umduğunu söyledi.

Papa kurumsal suçlamayı kabul ederken, aynı zamanda Katolik misyonerlerin sadece hükümetin “güçlerin sömürgeci zihniyeti” olarak adlandırdığı asimilasyon politikasıyla işbirliği yaptığını ve uyguladığını da açıkça belirtti.

“Özellikle, Kilisenin ve dini toplulukların pek çok üyesinin, en azından kayıtsızlıkları nedeniyle, o zamanın hükümetleri tarafından teşvik edilen ve en yüksek noktasına ulaşan kültürel yıkım ve zorla asimilasyon projelerinde işbirliği yapma biçimleri için af diliyorum. yatılı okul sistemi” dedi.

Birinci Meclis'in Bölge Şefi Gerald Antoine (R2)
Birinci Milletler Meclisi’nin (AFN) Bölge Şefi Gerald Antoine (R2), Kanada’ya gelişinde Kutsal Papa Francis’i selamlıyor.

Getty Images aracılığıyla Ron Palmer/SOPA Images/LightRocket


Politikanın nesilleri marjinalleştirdiğini, Yerli dilleri bastırdığını, aileleri parçaladığını, fiziksel, sözlü, psikolojik ve ruhsal istismara yol açtığını ve “ebeveynler ve çocuklar, büyükanne ve büyükbabalar ve torunlar arasındaki ilişkileri kalıcı olarak etkilediğini” söyledi. Daha fazla araştırma yapılması için çağrıda bulundu, Yerlilerin, istismarlardan kimin sorumlu olduğunu belirlemek için kilise kayıtlarına ve rahiplerin ve rahibelerin personel dosyalarına daha fazla erişim taleplerine olası bir referans.

Francis, “Hıristiyan hayırseverliği eksik olmamasına ve çocuklara yönelik pek çok olağanüstü özveri ve özen örneği olmasına rağmen, yatılı okullarla bağlantılı politikaların genel etkileri felaket oldu.” Dedi. “Hıristiyan inancımızın bize söylediği, bunun İsa Mesih’in İncili ile bağdaşmayan feci bir hata olduğudur.”

Amerika’dan gelen ilk papa, yırtık diz bağları nedeniyle bu ayın başlarında Afrika’ya yapacağı ziyareti iptal etmek zorunda kalmasına rağmen bu geziyi yapmaya kararlıydı.

Alberta, Quebec City ve uzak kuzeydeki Iqaluit, Nunavut’taki diğer eski okul alanlarını da içerecek olan altı günlük ziyaret, Francis’in ilkbaharda Vatikan’da First Nations, Metis ve Inuit delegasyonlarıyla yaptığı toplantıları takip ediyor. Bu toplantılar, bazı Katolik misyonerler tarafından yatılı okullarda işlenen “acıklı” suistimaller için 1 Nisan’da bir özür ve Francis’in Kanada topraklarında şahsen bir özür dileme sözü ile sonuçlandı.

Francis, Nisan ayında delegasyonlardan birinin kendisine okullardan hiç dönmeyen çocukların sembolü olarak bir dizi boncuklu mokasen verdiğini ve onları Kanada’ya geri göndermesini istediğini hatırlattı. Francis, bu aylarda “üzüntü, öfke ve utanç duygumu canlı tuttuklarını”, ancak onları geri verirken aynı zamanda birlikte yürümek için bir yolu temsil etmelerini umduğunu söyledi.

Etkinlik organizatörleri, hayatta kalanların etkinliğe katılabilmelerini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacaklarını, onları otobüse bindirerek ve olayın bazıları için travmatik olabileceğini bilerek akıl sağlığı danışmanlarının hazır bulunmalarını teklif etti.

Francis, anıların eski yaraları tetikleyebileceğini ve oradaki varlığının bile travmatik olabileceğini kabul etti, ancak kayıtsızlığı önlemek için hatırlamanın önemli olduğunu söyledi.

Yatılı okul sistemini de içeren asimilasyon ve oy kullanma politikalarının bu toprakların insanları için nasıl yıkıcı olduğunu hatırlamak gerekiyor” dedi.

Pazartesi günü ilerleyen saatlerde Francis, Edmonton’da Yerli halk ve kültüre yönelik bir Katolik cemaati olan İlk Halkların Kutsal Kalp Kilisesi’ni ziyaret edecekti. Geçen hafta bir yangından sonra mabedi adanan kilise, yerli dili ve gelenekleri ayinle birleştiriyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/pope-francis-canada-apology-residential-schools-catholicism/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir