Romanya, LGBTQ “propagandasını” yasaklamada Rusya’yı takip edebilir, ancak ilk evli kadın çifti ona yardım edemezse değil


Romanya’da binlerce protestocunun yakın zamanda önerilen bir teklife “Yapmıyorum” demek için sokaklara çıkması gibi. LGBTQ “propagandasına” karşı yasaTasarıyı protesto etmek için yürüyüş yapan iki kadın, ülkenin katı evlilik yasalarındaki bir ihmalden yararlanarak “Yaparım” dedi.

Tarihin en büyük Bükreş Onur Yürüyüşü olan 9 Temmuz’da Evie ve Gia, Romanya’nın başkentindeki bir nüfus dairesinde evlendiler. Eşcinsel evliliğin yasak olduğu Romanya’da iki kadın arasındaki ilk düğün oldu.

romanya-aynı cinsiyet-evlilik.jpg
Evie (solda) ve Gia, 9 Temmuz 2022’de Romanya’nın başkentindeki düğün törenlerinin hemen ardından Bükreş Onur Yürüyüşü’nde görülüyorlar.

Larisa Baltă’nın izniyle


37 yaşındaki bir yazılım mühendisi olan Evie, “Bunu Gurur Mart gününde yapmaya karar verdik çünkü bunun topluluğumuz için bir kutlama ve protesto günü olduğunu ve evliliğimizin her ikisinden de biraz olduğunu düşündük” dedi. Transseksüel olan Evie, devlet tarafından verilen kimliğinde henüz cinsiyetini değiştirmedi, bu yüzden evlilikleri yasal olarak bir erkek ve bir kadın olarak kabul edildi.

Evie, CBS News’e verdiği demeçte, “Medyada daha fazla temsil edilmenin, dışarıda ve halka açık olmanın şu anda LGBTQIA+ topluluğuna önemli ölçüde yardımcı olabilecek şeylerden biri olduğuna inanıyorum.” “Aynı zamanda, topluluğumuzdaki birçok insan çeşitli nedenlerle bunu yapmaya gücü yetmiyor, bu yüzden maddi, psikolojik vb. çık ve sesini çıkar.”

Düğün törenleri, milletvekilleri eşcinsellik veya cinsiyet kimliğiyle ilgili her türlü tartışmayı okullar, işyerleri, kadınlar ve erkekler de dahil olmak üzere hemen hemen tüm kamu ve özel alanlarda yasaklayacak yeni yasa için bastırırken, LGBTQ haklarını savunmak için Bükreş’te 15.000’den fazla insan toplanmadan hemen önce gerçekleşti. internet ve diğer kitle iletişim araçları.

Romanya Onur Yürüyüşü
İnsanlar 9 Temmuz 2022’de Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne katıldı.

Andrea Alexandru/AP


35 yaşındaki kişisel gelişim danışmanı ve felsefe öğrencisi Gia, “İnsanların görünürlüğün propaganda olmadığını, bunun yerine eğitim veya gerçeğin adil bir yansıması olduğunu anlamalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Romanya’nın etnik Macar azınlık partisi Romanya’daki Macar Demokratik İttifakı’ndan (UDMR) yedi parlamenter tasarıyı Şubat ayında önerdi. Mayıs ayında Romanya Senatosu tarafından oylamadan kabul edildikten ve Romanya İnsan Hakları Komisyonu’nun desteğini aldıktan sonra, tasarının bu yıl içinde parlamentonun alt meclisi olan Temsilciler Meclisi’nde oylanması bekleniyor.

Romanya’nın batı komşusu Macaristan, Haziran 2021’de benzer bir yasayı kabul etti okulda cinsel eğitim, film veya TV reklamlarında 18 yaşından küçüklere eşcinselliği ve cinsiyet değişikliğini teşvik ettiği düşünülen içeriğin dağıtılmasını yasaklamak. LGBTQ aktivistleri hem Romanya’nın yasa tasarısının hem de Macaristan yasasının model alındığını söylediler Rusya tarafından çıkarılan eşcinsel karşıtı yasa Bu yasa, çocuklara “geleneksel olmayan cinsel ilişkiler” hakkında herhangi bir bilginin tanıtılmasını yasaklamaktadır.

Haziran ayında Rus milletvekilleri önerilen ülkenin yasasını hem yetişkinlere hem de çocuklara uygulanacak şekilde genişletmek. Rus LGBTQ hakları örgütü CF Sphere’in başkanı Dilya Gafurova, CBS News’e verdiği demeçte, daha sert yasalar için yapılan baskının “Rus LGBT+ topluluğu arasında gözle görülür huzursuzluk ve korku” yarattığını söyledi.


Avukatlar, videoların Rusya’da eşcinsellerin yaygın olarak istismar edildiğini gösterdiğini söylüyor

02:06

Gafurova, örgüte – özellikle Rusya’daki LGBTQ bireylerin göçmenlik konularında – yasal yardım taleplerinin bu yılın Şubat ve Temmuz ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık altı kat arttığını söyledi. Ayrıca, bu yıl yardım hatlarına 4.700 psikolojik yardım talebi geldi. Rus LGBTQ insanları arasında intihar düşüncelerinin “korkutucu bir şekilde yaygınlaştığını” söyledi.

Rusya’daki diğer endişelerin yanı sıra Gafurova, çocuklu LGBTQ ailelerinin çocuklarının geleceği konusunda artan endişelerini dile getirdiklerini söyledi.

Bağlamında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıPasaportlarında erkek cinsiyet damgası bulunan queer Rusların, hem savaşa katılmak istemedikleri hem de yaygın transfobi ve homofobi Rus ordusunda.

Rumen LGBTQ liderleri, önerilen yasa tasarısının ülkelerini benzer bir yola sokacağından endişe ediyor.


Savaşın Ukrayna’daki LGBTQ topluluğu üzerindeki etkisi

03:10

Yürütme organı Vlad Viski, “Bu LGBT karşıtı tasarının Romanya’daki temel demokratik ilkeleri ve hukukun üstünlüğünü sorguladığı için son derece tehlikeli olduğuna inanıyoruz – bu konuşma özgürlüğü, azınlıkların ve özellikle LGBT topluluğunun korunmasıyla ilgili.” Romanya’nın önde gelen LGBTQ örgütü MozaiQ’nun direktörü. “Eğer kabul edilirse, bu tasarı Romanya’yı Rusya’ya ve onun demokratik olmayan rejimine yaklaştıracak ve ülkeyi Polonya ve Macaristan.”

Romanya’daki ilk sivil toplum kuruluşu olan ACCEPT’in genel müdürü Teodora Ion-Rotaru, “Şu anda Romanya’da gördüğümüz şey, LGBTQIA+ topluluğuna yönelik bir başka liberal olmayan saldırıdır,” dedi. Ancak toplum ve aktivistler geri adım atmıyor” dedi.

Önerilen yasa uluslararası muhalefeti de çekti. Avrupa Parlamentosu’ndan liderler LGBTİ Intergroup çağırdı Rumen siyasiler yasayı reddederek AB değerlerini destekleyecek.

Demokrat ve ülkenin ilk açık eşcinsel senatörü olan ABD’li Senatör Tammy Baldwin, Romanya’da ayrımcılığı azaltacak önlemleri görüşmek üzere MozaiQ ve ACCEPT liderleriyle bir araya geldi. Ayrıca, Rumen parlamenterlere LGBTQ topluluğunun üyelerine gereksiz yere zarar vereceği, ABD-Romanya ilişkilerini gereceği ve Ukrayna’yı destekleyen koalisyonda gereksiz bir kırılmaya yol açacağı konusunda uyardığı yasaya karşı çıkmaları için lobi yaptı.

Baldwin CBS News’e verdiği demeçte, tasarıya karşı savunmaya devam etmek için Romanya’nın ABD büyükelçisi ile görüşmeyi planladığını söyledi.

“Biri dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, kim olduklarına ve kimi sevdiklerine bağlı olarak ayrımcılığa uğramadan yaşama onurunu hak ediyor” dedi.

Romanya’da 2001’den beri eşcinsellik suç olmaktan çıkarılmış olsa da, eşcinsel çiftlerin ne evlenmelerine ne de sivil birlikteliklere girmelerine izin verilmemektedir ve trans bireyler idari bir işlem olmadığı için yasal yollara başvurmadan kimliklerindeki cinsiyeti değiştiremezler. Bunu başarmak için prosedür.

romanya-aynı-cins-evlilik-gurur-march.jpg
Gia (solda) ve Evie, 9 Temmuz 2022’de, şehrin en büyük Onur Günü geçit töreniyle aynı gün, Romanya’nın Bükreş kentinde bir nüfus dairesinde evlendikten hemen sonra görülüyor.

Larisa Baltă’nın izniyle


Evie, ilişkileri kağıt üzerinde heteroseksüel olarak kabul edildiğinden ve devam etmesine izin verildiğinden, Gia ile tam olarak bu kısıtlamalar nedeniyle evlenebildiğini söyledi. Bunu “iki yanlışın bir doğru yaptığı durumlardan biri” olarak nitelendirdi.

Çift, CBS News’e törenlerinde hala ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyledi, çünkü bunu gerçekleştiren yerel yetkili birçok kez yargılamaya son vermeye çalıştı. Bir noktada, yetkili Evie’nin elbisesini değiştirip kimliğinde belirtilen cinsiyete uygun giysiler giymesi konusunda ısrar etti. Yetkili ayrıca Evie ve Gia’nın törenle ilgili herhangi bir fotoğraf çekmesine izin verilmediğini söyledi.

Evie, yetkilinin onlarla evlenmeyi reddedebilecek hiçbir yasal dayanağı olmadığını savunarak yasal işlem yapmakla tehdit ettiğini söyledi. Kısa bir süre sonra Evie ve Gia evlendiler ve kutlamalarını Onur Yürüyüşü’nde bitirmeyi seçtiler.

Gia, “LGBT insanlar var” dedi. “Biz fizikçiler ve kimyagerler, rock’çılar ve hippiler, işadamları ve sanatçılar, öğretmenler ve öğrencileriz.”

Evie ve Gia, Evie yasal olarak cinsiyetini değiştirmeyi başarırsa ve ne zaman evliliklerinin statüsüne ne olacağını hala bilmiyorlar. O zamana kadar, Romanya’nın LGBTQ topluluğunun geri kalanıyla birlikte, basitçe var olma hakları için savaşmaya devam etmeyi planlıyorlar.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/romania-lgbtq-anti-gay-bill-russia-hungary-same-sex-wedding-bucharest-pride/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir