Avrupa Birliği, Rusya’nın kesinti korkuları arasında gazı tayınlamayı kabul etti


Avrupa Birliği hükümetleri Salı günü, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalini sürdürürken Rusya’nın daha fazla arz kesintisine karşı kendilerini korumak için bu kış doğalgazı paylaştırmaya karar verdiler.

AB enerji bakanları, Ağustos’tan Mart’a kadar gaz talebini %15 oranında düşürmeyi amaçlayan bir Avrupa yasa taslağını onayladı. Yeni mevzuat, gaz tüketimini azaltmak için gönüllü ulusal adımlar atmayı ve yetersiz tasarruf sağlamaları halinde 27 üyeli blokta zorunlu hamleleri tetiklemeyi gerektiriyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hareketi memnuniyetle karşılayarak, “AB, gazın tamamen kesilmesi tehdidiyle yüzleşmek için kararlı bir adım attı. [Russian President Vladimir] Putin’e.”

Pazartesi günü, Rus enerji devi Gazprom, Kuzey Akım 1 boru hattı yoluyla AB’ye olan arzı kapasitenin %20’si ile sınırlayacağını söyledi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bloğun Ukrayna’daki savaşa muhalefetine meydan okumak için gaz ticaretini kullanacağı endişelerini artırdı.

Politika portföyünde enerjiyi de içeren Çek Sanayi Bakanı Jozef Sikela, “Kış geliyor ve ne kadar soğuk olacağını bilmiyoruz,” dedi. Ancak kesin olarak bildiğimiz şey, Putin’in kirli oyunlarını gaz kaynakları yoluyla suistimal ve şantaj yaparak oynamaya devam edeceği.”

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi ve Batı’nın ekonomik yaptırımlarla protesto etmesinden bu yana, 12 AB ülkesi Rus doğalgaz dağıtımlarını durdurma veya azaltma ile karşı karşıya kaldı.

Bu yılın sonundan itibaren Rusya’dan petrol ve kömüre ambargo koymayı kabul etmesine rağmen, AB, Almanya, İtalya ve diğer bazı üye ülkeler büyük ölçüde bu ithalata bağımlı olduğu için Rus doğalgazına yaptırım uygulamaktan kaçındı.

Rusya’nın AB ile enerji ticaretinde yaşanan aksaklıklar, Avrupa’da zaten rekor seviyelerde olan enflasyonu körüklüyor ve pandemi kaynaklı bir çöküşten kurtulurken blokta bir durgunluğu tetikleme tehdidinde bulunuyor.

Enerji sıkıntısı aynı zamanda Avrupa’nın politika koordinasyonu konusunda on yıllardır süregelen siyasi zorluklarını yeniden canlandırıyor. AB para, ticaret, antitröst ve tarım politikaları üzerinde merkezi bir otorite kazanmış olsa da, enerji konularında ulusal egemenlik hâlâ büyük ölçüde hüküm sürmektedir.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/european-union-agrees-to-ration-gas-amid-russian-cut-off-fears/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir