BM: Barış anlaşmasına rağmen Kolombiya kırsalında şiddet artıyor


Bogota Kolombiya — Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi bir raporda, hükümet ile ülkenin en büyük gerilla grubu arasındaki 2016 barış anlaşmasına rağmen Kolombiya’nın birçok kırsal bölgesinde şiddetin arttığını söyledi. Hükümete kırsal kalkınmayı hızlandırması ve Kolombiya’da kalan yasadışı grupların üyelerini terhis etmeye teşvik edecek adımlar atması çağrısında bulundu.

Salı günü yayınlanan raporda, Kolombiya hükümetinin Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri ile elli yıllık savaşı sona erdiren ve kırsal topluluklarda umut yaratan barış anlaşmasını imzalamasının ardından cinayetlerin azaldığı belirtildi.

Ancak, son iki yılda, daha küçük silahlı grupların uyuşturucu kaçakçılığı yolları ve bir zamanlar FARC tarafından kontrol edilen bölge için savaştığı uzak bölgelerde şiddetin önemli ölçüde arttığına dikkat çekti.

BM’ye göre, FARC ile barış anlaşmasının imzalandığı yıl olan 2016’da 61’e kıyasla, 2021’de ülke genelinde 100 insan hakları savunucusu öldürüldü. Örgüt ayrıca, 2021’de zorla yerinden edilmenin arttığını ve şu anda batıdaki Choco eyaletinde 54.000’den fazla insanın köylerini terk etmelerine izin vermeyen silahlı gruplar tarafından tuzağa düşürüldüğünü kaydetti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Kolombiya’daki temsilcisi Juliette de Rivero, Kolombiya’nın güneybatısındaki bazı bölgelerde isyancı grupların ve uyuşturucu kaçakçılığı örgütlerinin toprakları üzerinde o kadar büyük bir kontrole sahip olduklarını ve köyler arasında taşınmak için yerel halkın taşıması gereken kimlik kartlarını yayınladıklarını söyledi. Bazı topluluklarda milislerin ayrıca ziyaretçilerden cinsel yolla bulaşan hastalıkları olmadığını gösteren laboratuvar testleri sunmalarını istediğini de sözlerine ekledi.

De Rivero, Kolombiya hükümetinin kırsal alanlarda güvenliği artırmak için çoğunlukla askeri operasyonlara güvendiğini, ancak bu stratejinin yasadışı grupların yayılmasını durdurmada başarısız olduğunu söyledi.

De Rivero, “Devletin başarısı, kaç silahlı grup üyesinin yakalandığı veya öldürüldüğü ile değil, insan hakları ihlallerinin azaltılmasıyla ölçülmelidir” dedi. “Devletin güvenlik stratejisi, sivil nüfusu korumaya ve şiddetin yapısal nedenleriyle mücadele ederek önlemeye odaklanmalıdır.”

BM, Kolombiya hükümetine FARC ile 2016 yılında imzalanan barış anlaşmasının bir parçası olan bir toprak reformu programının uygulanmasını hızlandırmasını tavsiye ediyor. Raporda ayrıca hükümetin, çiftçileri koka yetiştirmeyi bırakmaya ve yasal ürünlere geçmeye teşvik edecek kalkınma programlarını yeniden başlatması gerektiği belirtiliyor.

Başkan Ivan Duque’nin hükümeti, çoğunlukla Kolombiya ordusu tarafından mahsullerin zorla yok edilmesi yoluyla kokain üretimiyle mücadele etti. Duque yakında dört yıllık görev süresini tamamlayacak.

Bu yılın başlarında Kolombiyalılar solcu Gustavo Petro’yu cumhurbaşkanlığına seçtiler. Daha önce bir isyancı grubun üyesi olan Petro, Ağustos ayında göreve başlayacak ve uyuşturucuya bağlı şiddeti azaltmanın bir yolu olarak kırsal alanlardaki yatırımları artırma sözü verdi.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/violence-rising-rural-colombia-peace-deal-87442693

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir