BM karşıtı protestolarda 3 barış gücü askeri öldürüldü – RT World News


Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, Goma’daki ayaklanmalarda üç BM barış gücü askerinin öldürüldüğünü ve en az 50 kişinin de yaralandığını söyledi. Kongo’nun doğusundaki MONUSCO misyonunun karargahını ve lojistik merkezini basan bir çete, BM personelinin tahliyesini zorladı.

AFP’nin sahadaki muhabirine dayandırdığı habere göre, Salı günü Goma’daki BM lojistik üssünün dışında bir sivil vurularak öldürüldü. Kongo hükümet sözcüsü Patrick Muyaya, güvenlik güçlerinin ateş açtığını söyledi. “uyarı atışları” BM birliklerine ve personeline yönelik saldırıları durdurmak için kalabalığın içinde.

Goma’daki barış gücü üssü Pazartesi günü, binayı basmadan önce sloganlar atan yüzlerce düşmanca protestocu tarafından kuşatıldı. BM güvenlik personeli onları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken, helikopterler de personeli üsse havadan kaldırdı. Muhabirler daha sonra kalabalığın pencereleri kırdığını ve yerleşkeyi yağmaladığını ve giriş kapısını yaktığını gördü.

Al Jazeera’ya göre protesto, Başkan Felix Tshisekedi’nin iktidardaki UDPS partisine bağlı bir grup tarafından düzenlendi. İsyancılar, barış güçlerini sivilleri korumamakla suçlayarak misyonun ayrılmasını talep etti.

BM barış gücü askerleri helikopter kazasında öldü

Doğu Kongo’nun Kuzey Kivu eyaletinde son aylarda çatışmalar yeniden canlandı ve hükümet esas olarak bölgede faaliyet gösteren 100’den fazla silahlı gruptan biri olan Ruanda destekli 23 Mart milislerini (M23) suçluyor.

Hindistan ve Bangladeş’ten birlikler, MONUSCO barış gücü askerleri arasında en büyük birlikleri oluşturuyor. Hint ordusu Salı günü yaptığı açıklamada, “sağlam eylemler” üssünün ve hastanesinin yağmalanmasını önlemek için “bazı sivil silahlı gruplar.”

MONUSCO, ilk olarak 1999 yılında Afrika ülkesinin Ruanda, Uganda, Burundi, Angola, Çad, Namibya ve Zimbabwe’nin yanı sıra bir dizi devlet dışı milisleri de içeren bir savaştan kurtulmasına yardımcı olmak için kurulan BM misyonunun şu anki adıdır.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Kaynak : https://www.rt.com/news/559672-un-clashes-killed-congo/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=RSS

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir