Eriyen Theodul Buzulu, İsviçre-İtalyan sınırını hareket ettirerek bir locanın yerini belirsizliğe sokuyor


İSVİÇRE-İTALYA-İKLİM-SINIR-DİPLOMASİ-KAYAK-EĞLENCE
28 Kasım 2020’de çekilen bir fotoğraf, Zermatt İsviçre ile Breuil-Cervinia, İtalya arasındaki Testa Grigia zirvesinde 11.417 fit yüksekliğindeki Rifugio Guide del Cervino sığınağını gösteriyor.

Getty Resimleri


Karlı Alpler’de, İsviçre ile İtalya arasındaki sınır, bir dalga nedeniyle değişti. eriyen buzulbir İtalyan dağ kulübesinin yerini tartışmaya açtı.

Sınır çizgisi bir drenaj bölümü boyunca uzanır – erimiş suyun dağın her iki tarafından bir ülkeye ya da diğerine doğru akacağı nokta.

Ancak Theodul Buzulu’nun geri çekilmesi, havzanın 11.417 metrelik Testa Grigia zirvesinin yakınında ziyaretçiler için bir sığınak olan Rifugio Guide del Cervino’ya doğru süzüldüğü anlamına geliyor ve yavaş yavaş binanın altını süpürüyor.

59 yaşındaki turist Frederic, sığınağın restoranına girmek için dar ahşap kapıyı açar, dışarıdan gelen ışık.

Menü Almanca değil İtalyancadır ve İsviçre Frangı yerine Euro olarak fiyatlandırılır. Yine de, tezgahta bir dilim turta sipariş ediyor ve soruyor: “Yani – İsviçre’de miyiz yoksa İtalya’da mıyız?”

2018’de başlayan ve geçen yıl uzlaşmayla sonuçlanan diplomatik müzakerelere konu olduğu için sorulmaya değer bir soru – ancak ayrıntılar gizli kalıyor.

Sığınak 1984 yılında kayalık bir tepe üzerine inşa edildiğinde, 40 yatağı ve uzun ahşap masaları tamamen İtalyan topraklarındaydı.

Ama şimdi, yatakların çoğu ve restoran da dahil olmak üzere, kulübenin üçte ikisi teknik olarak güney İsviçre’de bulunuyor.

Konu, turizme dayalı bölgenin dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birinin tepesinde yer alması ve birkaç metre öteye inşa edilen teleferik istasyonu gibi önemli bir yeni gelişme ile gündeme geldi.

Kasım 2021’de Floransa’da bir anlaşma imzalandı, ancak sonuç ancak İsviçre hükümeti tarafından onaylandıktan sonra açıklanacak – ki bu 2023’ten önce gerçekleşmeyecek.

İsviçre’nin ulusal harita ajansı Swisstopo’nun baş sınır yetkilisi Alain Wicht AFP’ye verdiği demeçte, “Farkı bölmeye karar verdik” dedi.

Görevi, karayla çevrili İsviçre’nin Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya ve Lihtenştayn ile olan 1203 millik sınırındaki 7.000 sınır işaretçisine bakmayı içeriyor.

Wicht, her iki tarafın da bir çözüm bulmak için taviz verdiği müzakerelere katıldı. “Her iki taraf da kazanan çıkmasa bile, en azından kimse kaybetmedi” dedi.

İtalya-İsviçre sınırının Alp buzullarını geçtiği yerde, sınır havza hattını takip ediyor.

Ancak Theodul Buzulu, 1973 ve 2010 yılları arasında kütlesinin neredeyse dörtte birini kaybetti. Bu, altındaki kayayı buza maruz bırakarak drenaj bölümünü değiştirdi ve iki komşuyu sınırlarının 100 yarda uzunluğundaki bir bölümünü yeniden çizmeye zorladı.

Wicht, bu tür ayarlamaların sık sık yapıldığını ve genellikle sınır ülkelerinden gelen anketörlerin okumalarını politikacıları dahil etmeden karşılaştırarak çözüldüğünü söyledi.

“Pek değeri olmayan bir bölge için kavga ediyoruz” dedi. Ancak buranın “birdenbire bir binanın dahil olduğu tek yer” olduğunu ve araziye “ekonomik değer” verdiğini de sözlerine ekledi.

İtalyan meslektaşları “karmaşık uluslararası durum nedeniyle” yorum yapmaktan kaçındı.

Eski Swisstopo şefi Jean-Philippe Amstein, bu tür anlaşmazlıkların tipik olarak eşdeğer yüzey alanına ve değere sahip parsellerin değiş tokuşuyla çözüldüğünü söyledi.

Bu durumda, “İsviçre bir buzul parçası elde etmekle ilgilenmiyor” diye açıkladı ve “İtalyanlar İsviçre yüzey alanının kaybını telafi edemiyorlar.”

Sonuç gizli kalırken, sığınağın bekçisi 51 yaşındaki Lucio Trucco’ya, İtalyan topraklarında kalacağı söylendi.

“Sığınak İtalyan olmaya devam ediyor çünkü biz her zaman İtalyan olduk” dedi.

“Menü İtalyan, şarap İtalyan ve vergiler İtalyan.”

Yıllarca süren müzakereler sığınağın yenilenmesini geciktirdi – sınırın iki tarafındaki köyler inşaat ruhsatı veremedi.

Bu nedenle, 2023’ün sonlarında Klein Matterhorn dağının İtalyan tarafında yeni bir teleferiğin planlanan açılışı için çalışmalar zamanında tamamlanamayacak.

Pistlere yalnızca İsviçre kayak merkezi Zermatt’tan erişilebilir.

Bazı orta irtifa tatil köyleri, küresel ısınma nedeniyle Alp disiplini kayakının sona ermesine hazırlanırken, bu tür faaliyetler buzulun geri çekilmesine katkıda bulunsa bile, yaz boyunca Zermatt-Cervinia yamaçlarında kayak yapmak mümkündür.

Trucco, “Bu yüzden buradaki alanı geliştirmemiz gerekiyor, çünkü kesinlikle en son ölen olacak” dedi.

Şimdilik, Swisstopo’nun haritalarında, İsviçre sınırının düz pembe şeridi, sığınaktan geçerken kesikli bir çizgi olarak kalıyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/melting-theodul-glacier-moves-swiss-italian-border/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir