Ipill Aldıktan Sonra Dönemlerdeki Maksimum Gecikme – Credihealth Blog


Acil doğum kontrol hapları aldıktan sonra adet görmek önemlidir. Hapları aldıktan sonraki dönemler, hamile olmadığınızın işaretleridir ve rahminizde kalan herhangi bir içerik, adetler yoluyla vücudunuzdan atılacaktır. Yani adet görmeyi beklemeniz anlaşılabilir, ancak soru şu ki herhangi bir doğum kontrol hapı aldıktan sonra ne kadar süre içinde adetlerinizi bekleyebilirsiniz? Ipill aldıktan sonraki dönemlerde maksimum gecikme ne kadar olabilir? veya herhangi bir doğum kontrol hapı? Burada herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmanın etkilerini ve yan etkilerini, i-hapın nasıl kullanılacağını tartışacağız. [one of the contraceptive pills flourishing in the markets] vücudunuzu etkiler, günde ne kadar tüketmeniz gerektiği vb.

Kontraseptif kullanımı hakkında bazı yararlı gerçekler

 • Kontraseptifler adet döngünüzün uzunluğunu etkiler. Bu, kanamadan sonra adetinizin bir hafta erken veya bir hafta sonra olabileceği anlamına gelir. Genellikle, hapınızı aldıktan sonraki hafta arasında herhangi bir yerde veya herhangi bir zamanda olabilir.
 • Bununla birlikte, doğum kontrol hapları aldıktan sonra adet dönemlerinin gelmesi de daha uzun, yani bir hafta veya 10 günden fazla sürebilir.

Herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmanın yararları ve yan etkileri neler olabilir?

Doğum kontrol haplarının çoğunda bulunan yaygın olarak kullanılan hormona levonorgestrel denir. Bu tür bir hormon, bu tür haplarda büyük miktarlarda veya ağır dozlarda bulunur. Bu hormon, yumurtalığın yumurtalıktan salınmasını önlemeye yardımcı olur ve böylece rahimde olağandışı herhangi bir durumda embriyo oluşumunu engeller.

Bu tür haplar, korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde tüketilmesi gereken bir tablet veya iki tabletlik bir paket şeklinde herhangi bir tıbbi mağazada mevcuttur.

  • Doğum kontrol haplarının etkinliği yüzde 90 civarındadır ve kalan yüzde 10’a kadar başarısızlık şansı önerebilirler.
  • Herhangi bir doğum kontrol hapının sonuçları kişiden kişiye veya haptan hapa değişebilir.
  • Korunmasız cinsel ilişkiden sonra acil durum hapınızı ne kadar erken alırsanız, vücudunuz için o kadar etkili olacaktır.
  • Ayrıca, bir doğum kontrol hapı günün 24 saatine kadar etkilidir.
  • Bir kerede yüksek dozda doğum kontrol hapı almak, adet akışınızı veya döngünüzü bozabilir. Düzenli adet akışınızda bir gecikme olabilir.
  • Buna rağmen aşırı hap kullanımı mide bulantısı, meme rahatsızlığı, ağrı, kusma vb.
  • Doğru zamanda doğru dozda hap aldıktan sonra bile hamile kalma şansınız olabilir.
  • Ayrıca doğum kontrol hapını aldıktan sonra düzenli adet kanamanız olabilir ve bu da size yıkıcı hamileliğinizin yanlış belirtilerini verebilir.
  • Ayrıca, doğum kontrol hapı kullandıktan sonra bile hamileliğiniz devam ediyorsa endişelenmenize gerek yok çünkü bu, hiç hap almamış diğer kadınlar gibi güvenli ve emniyetli olacaktır.

BURADA Hindistan’daki En İyi Jinekolog için Ücretsiz Randevu Alın.

Ipill aldıktan sonra adetlerde maksimum gecikme ne kadar olabilir?

Amenore adı verilen bir durum geliştirme şansınız da olabilir. Herhangi bir hastalık değil, genellikle birkaç kadında doğum kontrol hapı kullandıktan sonra bile adet kanamasının olmamasıdır.

 • Ipill aldıktan sonra ilk bir veya iki adet döngünüz için adet görmemiş olabilirsiniz. Bu, adet döngüsü bir veya iki adet kaçırılan dönemden sonra devam edene kadar normaldir. Daha sonra doktorunuza ulaşmayı deneyebilir veya doğru çözümü arayabilirsiniz.
 • Adet döngünüzün bir veya iki ayı içinde dönemleriniz devam ederse endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, bir ipil aldıktan sonra üç ila altı gün boyunca kanamanız olabilir. Bu, hiçbir durumda hamilelik riski olmadığını gösterebilir.
 • Amenore, bir ipil almanın genellikle bilinen yan etkisidir. Bu bir korku meselesi değil; sadece rahatlamanız ve bir veya iki ay içinde gelen adetlerinizi izlemeniz gerekir.
 • Bu gecikme, ipil kullanan herhangi bir kadında görülebilir. Ayrıca, vücudunuzun iç vücut sistemini normalleştirmesi ve düzenli adet akışını sürdürmesi bir veya iki ay kadar sürebilir.

İ-pill gibi doğum kontrol haplarının kullanılması adet akışınızın zamanlamasını etkiliyorsa bu tamamen normaldir. Hamile olup olmadığınızın olasılığının ortaya çıkması haftalar sürebilir veya yaklaşık 3 hafta sürebilir.

Ayrıca okuyun: Düzensiz dönemler için en iyi çareler nelerdir?

I-hap (doğum kontrol hapı) kullanımı kadının doğurganlığını etkiler mi?

Hayır, I-pill bilinen ertesi gün hapıdır ve hiçbir kadının doğurganlığı üzerinde bir etkisi olduğu kanıtlanmamıştır. İ-pill kullanımı ile doğurganlık asla etkilenmez veya siz onu ilaç olarak kullanana kadar veya birinin hamileliğini tüm yaşam boyunca durdurmak gibi herhangi bir kasıtlı amaç için kullanana kadar size gelecekte daha az hamilelik şansı verir. Bununla birlikte, gebelikleri iptal etmek için bu kontraseptifleri kullanmakla karıştırılmamalıdır.

Özet –

Korunmasız cinsel aktivitelerden sonra istenmeyen gebelikleri durdurmak için doğum kontrol haplarının kullanımı konusunda büyük bir yutturmaca görmüş olabilirsiniz. Ancak, bu tür kontraseptiflerin düzenli kullanımı hakkında bilgi yoktur. Bir yıl boyunca doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız, yaklaşık yüzde 20’lik bir hamilelik şansı olabilirken, düzenli doğum kontrol yöntemi kullanımı size hamileliğiniz için yüzde 1’den daha az şans verebilir.

SSS……

S- Bir i-pill’i kaç kez almalıyım?

Ans. Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra 72 saat veya 3 gün içinde ipil alabilirsiniz.

S- i-pill kürtaj hapı olarak kullanılabilir mi?

Ans. Hayır, kürtaj hapı olarak kullanamazsınız.

S- Güvenli olmayan cinsel aktivitelerden sonra i-pill sizi %100 koruyabilir mi?

Ans. Hamileliğinizin önlenmesi için etkisiz olma ihtimali sadece yüzde 10’dur.

S- Bir i-pill kullanımı başarısız olabilir mi?

Ans. Evet, doğru kullanımdan sonra birkaç doğum kontrol hapı başarısız olur. Sizi yanlış kanama ile poz verebilirler ve hala hamile olabilirsiniz. Ancak bu tür şanslar sadece %10’dur.

S- İpill tablet aldıktan sonra gebelik testi yaptırmalı mıyım?

Ans. Kanama olmazsa gebelik testi yaptırabilirsiniz.

S- Bir i-hap işe yaramazsa belirti veya semptomlar neler olabilir?

Ans. Yanlış kanamaya ve kramp gibi yanlış yan etkilere neden olabilir, regl kanamasıvb.

S- İpill aldıktan sonra regl gecikmesi maksimum ne kadar olabilir?

Ans. Doğum kontrol haplarının kullanımı, normal kanamadan sonraki normal adetleriniz için yaklaşık bir veya iki ay sürebilir.


Kaynak : https://www.credihealth.com/blog/the-maximum-delay-in-periods-after-taking-ipill/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir