İsrail kıyılarındaki sularda “son derece nadir” 1850 yıllık bronz sikke bulundu


İsrailli arkeologlar Salı günü, İsrail sularında bu tür ilk buluntu olan ay tanrıçası Luna’yı tasvir eden, 1850 yıl öncesine ait, nadir ve “oldukça iyi korunmuş” bir Roma dönemi bronz madeni parası sergilediler.

Günümüz Mısır’ında İskenderiye’de basılan ve altında Luna’nın altında Yengeç burcu ve diğer yüzünde dönemin Roma imparatoru Antoninus Pius’un bulunduğu sikke İsrail Eski Eserler Kurumu ile arkeologlar Kuzey İsrail’deki Hayfa açıklarındaki keşifler sırasında.

Carmel sahiline yakın deniz yatağında, Roma ay tanrıçası Luna’yı betimleyen, 1850 yıllık ender, muhteşem bir bronz sikke…

tarafından gönderildi İsrail Eski Eserler Kurumu üzerinde 25 Temmuz 2022 Pazartesi

Antoninus Pius’un 138’den 161’e kadar süren saltanatının sekizinci yılına atıfta bulunan “sekizinci yıl”, Roma İmparatorluğu genelinde göreceli barışın olduğu Pax Romana olarak bilinen bir dönemin parçası.

IAA, madeni paranın, zodyakın 12 işaretini ve bir diğerinin tam zodyak çarkını betimleyen, dünyanın başka yerlerinde keşfedilen 13 adetlik bir serinin parçası olduğunu söyledi.

IAA’nın deniz arkeolojisi birimi başkanı Jacob Sharvit yaptığı açıklamada, “İsrail kıyılarında ilk kez böyle bir madeni para keşfedildi” dedi.

“Yüzlerce ve binlerce yıldır denizde kaybolan ve gözden kaybolan bu buluntular oldukça iyi korunmuştur; bazıları son derece nadirdir ve keşifleri, ülkenin geçmişinin tarihi yapbozunun parçalarını tamamlar” diye ekledi.

Sharvit AFP’ye verdiği demeçte, Luna parçasının diğer madeni paraların “küçük bir yığını” arasında bulunduğunu ve buluntu koşullarının yakınlarda bir gemi enkazı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Geçen yıl, İsrailli araştırmacılar sergilendi Üçüncü yüzyıl Roma sikkeleri ve değerli taşına kazınmış İsa için erken Hıristiyan sembolü olan Roma döneminden kalma bir altın yüzük, antik Caesarea limanı açıklarında bir gemi enkazında bulundu.

IAA Genel Müdürü Eli Eskosido, yaptığı açıklamada Beyan Pazartesi günü, son on yılda “İsrail deniz algısını değiştirdi.”

Eskosido, “Ülkenin sınırını basitçe tanımlamak yerine, deniz artık kültürel mirasımızın ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor.” Dedi. “Hayfa çevresindeki deniz araştırması bu sürecin bir parçası ve ele geçirilen nadir madeni para, kültürel öneminin canlı bir hatırlatıcısı.”
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/luna-coin-1850-years-old-found-waters-israel/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir