İşte Yapılması Gerekenler


Katkıda bulunan: Anjali Dharra

giriiş

Viral hepatitten (küresel bulaşıcı hastalık) korunma bilincini tüm dünyada bireylere yaymak amacıyla her yıl 28 Temmuz “Dünya Hepatit Günü” olarak kutlanmaktadır.

2016 yılında, Dünya Sağlık Asamblesi’nde çoğu ülke, 2030’un sonuna kadar viral hepatiti ortadan kaldırmak için tarihi bir taahhütte bulundu.

O zamandan beri, bazı ülkeler viral hepatit B vakalarının sayısını azaltmaya yönelik 2020 küresel hedefine ulaşırken, bazı ülkeler hedeflerine ulaşamadı.

Ancak hepatit C için kişilerin aldığı tedavi süreci on kat arttı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirtildiği üzere, dünya genelinde yaklaşık 354 milyon insanın viral hepatit B ve C (hayatı tehdit eden enfeksiyonlar) ile yaşadığı tahmin edilmektedir.

Bu rakam, mortalite durumunda viral hepatitin önemli küresel yükü hakkında net bir fikir verebilir.

Viral hepatit B ve C enfeksiyonları, HIV, sıtma ve tüberküloz gibi diğer küresel bulaşıcı hastalıklarla eşittir.

Hepatit, ciddi komplikasyonlara neden olabilen karaciğer iltihabıdır ve zamanında tedavi edilmezse ölümcül olduğu da kanıtlanmıştır.

Karaciğer vücutta önemli bir rol oynayan en hayati organlardan biridir.

İnsan vücudundaki diğer organlar tek veya özel bir işlevi yerine getirirken, karaciğerin 500’den fazla işlevi vardır.

Zararlı şeyleri detoksifiye etmekten ve beyne kan sağlamaktan, enfeksiyonlarla mücadeleye ve besinleri depolamaya kadar, karaciğer vücudun önemli bir parçasıdır ve kanı temizlemek için mükemmel bir kapasiteye sahiptir.

Karaciğer ile ilgili en ilginç gerçeklerden biri de kendini yenileyebilen tek organ olmasıdır.

Bununla birlikte, yenilenme süreci ancak vücudun sağlıklı karaciğerin bir kısmına sahip olması durumunda gerçekleşebilir.

Dünya çapında bir halk sağlığı sorunu olan viral hepatit, küresel olarak hükümet sağlık önceliklerinde büyük ölçüde geride kalmıştır.

Ancak, hepatitin tehlikeleri hakkında hızlı bilinçlendirme kampanyaları ile bu cehaletin giderilmesi ve bu ölümcül hastalığa yeniden odaklanılması bekleniyor.

Şimdi, sürdürülebilir bir çevre geliştirmek için 2030 Viral Hepatit Stratejisi gündeminin uyarlamalarını kullanarak viral hepatitin yayılmasıyla mücadele etmek için katı eylemler çağrısında bulunma zamanı.

Viral hepatiti ortadan kaldırmaya yönelik bu strateji, sağlık gündemi konferansının ilk 6 yılını (2016 ila 2021) kapsar.

Bu eksiksiz plan, küresel eylemler için bir çerçeve sağlayarak viral hepatit enfeksiyonunun önlenmesi ve kontrolüne ve Dünya Sağlık Asamblesi tarafından sırasıyla 2010 ve 2014’te kabul edilen iki karara dayanmaktadır.

Strateji viral hepatitin beş suşunun tamamını kapsamasına rağmen, hepatit B ve hepatit C bu gündemin ana odak noktasıdır çünkü bu iki tip yaşamı tehdit eder ve hatta karaciğer sirozuna, karaciğer hasarına ve daha ciddi sonuçlara yol açabilir. tedavi edilmezse ve teşhis edilmezse kanser.

Viral Hepatitsiz Stratejinin Ana Hatları

Viral hepatit stratejisine son vermenin ana hatları şunlardır:

  • Size viral hepatit içermeyen bir dünya vizyonu sunar. Hepatit enfeksiyonu ile yaşayan insanlar güvenli ve uygun fiyatlı teşhis ve tedaviye erişebilir.
  • Hedef, viral hepatit tehdidini 2030 yılına kadar sona erdirmek.
  • Viral hepatit enfeksiyonu insidansını azaltma hedefi.
  • Tedavi teknolojilerinin, ilaçların ve ayrıca farkındalığı artırmanın yolları.

Viral Hepatitsiz Stratejinin Yönergeleri

Viral hepatit stratejisi eylemlerine beş farklı yönde öncelik verilir:

Strateji Yönü 1

Odaklanmış eylem için bilgi: Viral hepatit salgınlarını anlamak ve müdahaleye odaklanmak için güçlü bir stratejik bilgi sistemi oluşturun.

Strateji Yönü 2

Etki müdahaleleri: Viral hepatit hizmetlerinin devamı için gerekli ve etkili tıbbi müdahaleleri temsil eder ve sağlık yardım paketlerini içermelidir.

Strateji Yönü 3

Eşitlik için teslim: Tarafsız kapsama ve dünya üzerinde en yüksek etkiyi elde etmek için yüksek kaliteli tıbbi hizmetler sağlamak için sağlık ve toplum sistemlerini desteklemek.

Strateji Yönü 4

Sürdürülebilirlik için finansman: Hepatit viral enfeksiyonları için tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan insanlar için maliyetleri en aza indirecek, verimliliği artıracak ve finansal sıkıntı risklerini azaltacak sağlık stratejileri sunmak.

Strateji Yönü 5

Hızlandırma için yenilik: Viral hepatit vakalarını en aza indirmede hızlı ilerlemeyi sağlamak için yenilikleri kolaylaştırmak ve benimsemek.

Viral hepatit stratejisinin tamamı hepatit virüsünün beş suşunu, yani hepatit A, B, C, D ve E’yi kapsar. Bu hepatit virüsü suşları farklıdır ve bu nedenle, çeşitli popülasyonları etkileyen farklı bulaşma biçimlerine sahiptirler. çeşitli sağlık sonuçlarında.

Viral hepatite etkili ve verimli bir yanıt, hepatit virüslerinin her biri için aynı anda özel tıbbi müdahaleler sunarken kapsamlı bir dizi gerekli eylemi gerektirir.

Son düşünceler

Viral hepatit enfeksiyonu, insanların yaşamları, küresel sağlık sistemleri ve toplulukları üzerinde oldukça fazla hasara yol açmıştır.

Bu özel viral bulaşıcı hastalığın gün geçtikçe artan vakaları nedeniyle, viral hepatitin sona erdirilmesiyle ilgili tüm ana hatların ve talimatların uygulanmasına kesin bir ihtiyaç vardır.

Sadece birkaç ülke dikkati çekip bu fırsatları benimsemiş olsa da, eylemler parçalanmış ve yetersiz kalmıştır.

Stratejik gündem hazır olduğunda, etkili ve uygun maliyetli tıbbi müdahalelere öncelik vermesi gereken tutarlı ve güçlü bir halk sağlığı yanıtı için bir araya gelme zamanıdır.

Ayrıca, eşitliği sağlamak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kamu düzeyinde sağlık programlarını teşvik etmek ve açık paydaşların hesap verebilirliğini ve sorumluluğunu oluşturmak için yüksek kaliteli sağlık hizmeti sunumuna öncelik verilmesi gerekir.

Yukarıda bahsedilen viral hepatit eradikasyon politikalarını veya stratejilerini optimum ve zamanında takip ederek, bu on yılın sonuna kadar viral hepatiti kesinlikle yenebilir veya yok edebiliriz.

Belirtileri yaşadığınızda erken teşhis ve önleyici tedbirler uygulayarak enfeksiyon çok kolay bir şekilde yönetilebilir.

Bugün Hepatit Testi Alın!

Bu yazı zaten 4 kez okundu!
Kaynak : https://blog.healthians.com/eradicating-viral-hepatitis-by-2030-heres-whats-needed-to-be-done/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir