Japon kentinde çok sayıda maymun saldırısı sonucu 42 kişi yaralandı: “Ağladığını duydum… Sonra çocuğumun üzerine eğilen bir maymun gördüm”


Japonya’nın Yamaguchi kentindeki yerel yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son haftalarda 42 kişiyi yaralayan yağmacı maymunlarla yüzleşmek için sakinleştirici silahlara yöneldiklerini söyledi.

Japon makakları ülkenin büyük bir bölümünde yaygın olarak görülür ve bazı bölgelerde ekin yiyen ve hatta evlere giren bir haşeredir.

Ancak batı Japonya’daki şehirde bir dizi maymun saldırısı olağandışıydı, yetişkinler ve çocuklar çizikler ve ısırıklar dahil olmak üzere yaralar aldı.

Tarım departmanından bir şehir yetkilisi AFP’ye adını vermeyi reddederek, “Yamaguchi şehrinin tamamı dağlarla çevrili ve maymunları görmek nadir değildir” dedi. “Ancak bu kadar çok saldırıyı kısa sürede görmek nadirdir.”

Yaralanmalar şu ana kadar büyük ölçüde hafifti, ancak yetkililer kurdukları tuzakların sinir bozucu primatlardan hiçbirini yakalayamamasından sonra şimdi sakinleştirici silahlara yöneliyorlar.

Yetkili, “Başlangıçta sadece çocuklar ve kadınlar saldırıya uğradı. Son zamanlarda yaşlılar ve yetişkin erkekler de hedef alındı” dedi.

Şehir, saldırıların birden fazla maymunun mu yoksa tek bir saldırgan bireyin işi mi olduğundan bile emin değil. Davetsiz misafirler, bazı durumlarda, açık ekranlı kapıları kaydırarak veya pencerelerden girerek girmişlerdir.

Şehir yetkilileri ve polis, 8 Temmuz civarındaki ilk saldırılardan bu yana bölgede devriye geziyor, ancak henüz herhangi bir maymunu tuzağa düşürmedi.

Hikaye, son haftalarda Japonya’da manşetlere taşındı ve yerel sakinler düzenli istilalar bildirdi.

Mainichi Shimbun’a her gün yerel bir baba, “Zemin kattan ağlama sesleri duydum, bu yüzden aceleyle aşağı indim” dedi. “Sonra çocuğumun üzerine eğilmiş bir maymun gördüm.”

Japon Yaku makak maymunları bir şenlik ateşinin etrafında oturuyorlar.
Japon Yaku makak maymunları, bu 2019 dosya fotoğrafında Inuyama’daki Japan Monkey Center’da kendilerini sıcak tutmak için bir şenlik ateşi etrafında oturuyorlar.

Getty Images aracılığıyla Takahiro Yoshida/SOPA Images/LightRocket


20. yüzyılın başlarına kadar savunmasız bir tür olarak kabul edilen Japon makaklarının sayısı son yıllarda arttı. Onlar şu anda listelenmiş Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından “en az endişe duyulan” bir tür olarak.

Ancak, “kurtarma süreci nadiren bir koruma başarısı olarak selamlandı, çünkü insanlarla makaklar arasında ciddi çatışmaları tetikledi” dedi. ders çalışma Yamagata Üniversitesi’nden.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/monkey-attacks-42-injured-yamaguchi-japan/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir