Japonya, sakatlanmış Fukushima nükleer santralinden atık suları denize salmak için bir adım daha atarken yüksek endişe


Tokyo — Japonya’nın Fukushima sahili çevresindeki balıkçılık endüstrisi, uzun zamandır beklendiği gibi hafta sonu boyunca hayal kırıklığı ve istifasını dile getirdi. arıtılmış atık suları okyanusa salmaya başlamayı planlıyor itibaren sakat Fukushima Daiichi nükleer santrali gerçeğe bir adım daha yaklaştı. Sert önlem, hasarlı tesisi on yıldan fazla bir süredir rahatsız eden bir ikilemden kurtulmanın tek pratik yolu olarak kabul edildi.

Geçen haftanın sonlarında, Japonya’nın ulusal nükleer düzenleyicisi, tesisten Japonya’nın Pasifik kıyısı açıklarında denize 1 milyon tondan fazla atık su boşaltma planını resmen onayladı. Su, mevcut teknoloji kullanılarak ekstrakte edilemeyen trityum hariç, yaklaşık 60 radyoaktif izotopu uzaklaştırmak için önce filtrelenecektir.

Deniz suyuyla inceleme ve seyreltme işleminden sonra, su, Fukushima Daiichi fabrikasının 5 numaralı reaktörünün yakınından başlayarak okyanus ana kayasına oyulacak 0,6 mil uzunluğundaki denizaltı tüneli yoluyla Japonya’nın balıkçılık bölgelerinin ötesine pompalanacak.

Eşi görülmemiş, tartışmalı imha operasyonunun onlarca yıl sürmesi muhtemel.


Fukushima Daiichi nükleer felaketinden sonra robotlar kurtarmaya geliyor

14:23

Beri büyük 2011 depremi ve tsunami Tesisin üç reaktöründe tetiklenen erimeler nedeniyle, operatör Tepco, yüksek oranda radyoaktif erimiş reaktör çekirdeklerinden akarken ışınlanan, reaktör soğutma suyu, yağmur suyu ve yeraltı suyunun bir kombinasyonu olan büyük miktarda kirlenmiş suyu yönetmek için mücadele etti. tesis.

Geçici bir önlem olarak, hasarlı reaktörleri çevreleyen arazi, 1.310.000 ton atık su tutan 1.000’den fazla depolama gemisiyle dev bir tank çiftliğine dönüştürüldü.

Tepco, 2023 baharında depolama alanının biteceği ve yapıların, tesisin hizmetten çıkarılması gibi teknolojik açıdan zorlayıcı işleri engellediği konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyor. Geçici depolama çözümü, gelecekteki doğal afetlere karşı da oldukça savunmasızdır.

OLY-2020-TOKYO-JPN-JAPONYA-NÜKLEER-SANTRAL
Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi’nin (TEPCO) Fukushima Daiichi nükleer santralinin Okuma, Fukushima ili, Japonya’daki kirli su için ünite üç reaktör inşası ve depolama tankları, 3 Şubat 2020.

KAZUHIRO NOGI/AFP/Getty


Japonya, komşu ülkelerden gelen endişeleri gidermek amacıyla Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından bir inceleme istedi. Geçen bahar, IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi beyan okyanus bertarafı “hem teknik olarak mümkün hem de uluslararası uygulamalara uygun.”

Normal olarak işleyen nükleer santrallerin (Güney Kore ve Çin dahil) düzenli olarak atık suyu denize boşalttığını kaydetti, ancak “Fukushima santralindeki büyük miktardaki suyun onu benzersiz ve karmaşık bir durum haline getirdiğini” kabul etti..

Ancak denizaltı tünelinin inşaatına başlanmadan önce Tepco’nun önerisinin Fukushima Eyaletindeki bölgesel hükümetten ve etkilenen iki Okuma ve Futaba kasabasından destek alması gerekiyor. Bir Fukushima balık işleme şirketi temsilcisi Asahi gazetesine, “Dürüst olmak gerekirse, buna karşı çıksak bile, kararı bozma şansımız yok” dedi.

Japon halkını ve dünyanın geri kalanını deniz ürünlerinin güvenli olduğuna ikna etmek için yıllarca süren özenli çabalardan sonra, yerel balıkçılık endüstrisi okyanusun serbest bırakılmasının markalarını yeniden karartacağından korkuyor. Tokyo, endüstrinin itibarının zarar görmesi durumunda balıkları satın alacağına söz verdi.

Fukushima Daiichi felaketinden sonra ithal edilen Japon gıdalarına kısıtlamalar uygulayan 55 ülke ve bölgeden – ABD dahil – beşi (Çin, Güney Kore, Tayvan, Hong Kong ve Makao) hala ithalat yasaklarına sahip.

Düzenleyiciler kamuoyundan yorum istediler ve denizaltı tünelinin depreme karşı güvenli olup olmayacağı ve işçileri korumak için neler yapıldığı konusundaki endişelerini dile getiren insanlar da dahil olmak üzere 1.200’den fazla yanıt aldıklarını söylediler.

Tokyo, filtrelenemeyen tek izotop olan trityum seviyelerinin, Japonya’da izin verilen deşarj seviyesinin 1/40’ının altına ve DSÖ’nün içme suyu tavanının 1/7’sine seyreltileceğini söyledi.

Yine de bazı uzmanlar, operasyonun istenmeyen sonuçlarından korkarak daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu. Ayrıca, muazzam miktarda atık suyun deşarjının gelecekteki nükleer kazalarla başa çıkmak için kötü bir emsal oluşturup oluşturmayacağı konusunda endişeler var.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/japan-fukushima-daiichi-nuclear-plant-wastewater-release-into-sea-approved/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir