Myanmar Cuntası: İdam Edilen Mahkumlar “Birçok Ölüm Cezasını” Hak Ediyor


Pazartesi günü açıklanan infazlar dünyanın dört bir yanından kınamalara yol açtı.

Yangon:

Myanmar cuntası Salı günü, ikisi önde gelen demokrasi savaşçıları olmak üzere idam edilen dört mahkumun “birçok ölüm cezasını hak ettiğini” söyleyerek ülkenin on yıllardır ilk kez idam cezası uygulamasını uluslararası kınamaya karşı çıktı.

Pazartesi günü açıklanan infazlar dünyanın dört bir yanından kınamalara yol açtı, daha fazlasının geleceğine dair korkuları artırdı ve zaten tecrit edilmiş olan cuntaya karşı daha sert uluslararası önlemler alınması çağrılarına yol açtı.

Ancak askeri yetkililer meydan okudu ve sözcü Zaw Min Tun, erkeklere “mahkeme prosedürüne göre kendilerini savunma hakkı verildiğinde” ısrar etti.

Başkent Naypyidaw’da düzenlediği basın toplantısında, “Cezalarını diğer ölüm cezası davalarıyla karşılaştırırsak, birçok kez ölüm cezasına çarptırılmaları gereken suçları işlediler.” Dedi.

“Birçok masum insana zarar verdiler. Yeri doldurulamayacak çok büyük kayıplar oldu.”

Devrik sivil lider Aung San Suu Kyi’nin partisinden eski bir milletvekili de dahil olmak üzere mahkumların, ayrıntı vermeden video konferans yoluyla aile üyeleriyle görüşmesine izin verildiğini söyledi.

Cunta daha önce BM ve batılı ülkelerden gelen ölüm cezalarına yönelik eleştirileri reddetmişti.

– ‘Son derece sıkıntılı’ –

Suu Kyi’nin Ulusal Demokrasi Birliği’nden (NLD) eski bir milletvekili olan Phyo Zeya Thaw, Kasım ayında tutuklandı ve Yangon’da bir banliyö trenine düzenlenen ve beş polis memurunu öldüren silahlı saldırı da dahil olmak üzere rejim güçlerine yönelik birkaç saldırı düzenlemekle suçlandı.

Ocak ayında terörle mücadele yasaları kapsamındaki suçlardan ölüm cezasına çarptırıldı.

Demokrasi aktivisti Kyaw Min Yu – daha çok “Jimmy” olarak bilinir – askeri mahkemeden aynı cezayı aldı.

Cunta, daha önce sosyal medya paylaşımlarıyla huzursuzluğu kışkırttığını iddia ederek tutuklama emri çıkarmıştı.

Zaw Min Tun, ailelerinin cesetlerini almalarına izin verilip verilmeyeceğine cezaevi yetkililerinin karar vereceğini söyledi.

Diğer iki adam, Yangon’daki cuntanın muhbiri olduğunu iddia ettikleri bir kadını öldürmekten ölüm cezasına çarptırıldı.

Cunta, geçen yıl iktidarı ele geçirdikten sonra muhaliflere uyguladığı baskının bir parçası olarak düzinelerce darbe karşıtı eylemciyi ölüme mahkum etti, ancak Myanmar onlarca yıldır infaz yapmamıştı.

Pazartesi günü BM, ABD ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere uluslararası bir kınama korosundan sonra, Salı günü cuntaya yeni eleştiriler geldi.

Krizi sona erdirmek için diplomatik çabalara öncülük eden Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bloğu, infazlardan “son derece rahatsız ve derinden üzüldüğünü” söyledi.

Mevcut başkan Kamboçya tarafından yayınlanan bir açıklamada, cuntayı ASEAN’ın ordu ve muhalifleri arasındaki diyaloğu kolaylaştırma çabalarına katılma konusunda “ağır bir irade eksikliği” ile suçladı.

Bangkok’ta yüzlerce kişi Myanmar büyükelçiliği önünde gürültülü bir protesto gösterisi düzenledi.

Bazıları Ko Jimmy ve Phyo Zeya Thaw’ın Aung San Suu Kyi ile birlikte “Demokrasi istiyoruz” sloganları atarken fotoğraflarını çekti.

Malezya dışişleri bakanı Saifuddin Abdullah, infazları “insanlığa karşı suç” olarak nitelendirdi.

Geçen yıl Güneydoğu Asya liderlerinin bir darbe sonrasında Myanmar’daki siyasi krizi yatıştırmayı amaçlayan sözde beş maddelik uzlaşmanın gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Bir başka ASEAN üyesi olan Tayland dışişleri bakanlığından bir sözcü, “Myanmar’ın can sıkıcı sorunlarını ağırlaştıran dört can kaybından” pişmanlık duyduğunu söyledi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/myanmar-coup-myanmar-military-myanmar-junta-detained-prisoners-deserve-many-death-sentences-says-myanmars-junta-3195504

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir