New York Eyaletinde Neredeyse On Yıldır İlk Polio Vakası Tespit Edildi


Yetkililer, Rockland County’de aşılanmamış yetişkin bir erkekte bir çocuk felci vakası tespit edildiğini söyledi.

New York Eyaleti Sağlık Bakanlığı ve Rockland County muadili, enfeksiyonun 2000’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmayan oral çocuk felci aşısı alan birinden bulaştığını doğruladı. Yetkililer, bir haber bülteninde virüsün bulaşmış olabileceğini söyledi. Oral aşının halen uygulandığı Amerika Birleşik Devletleri dışından kaynaklanmıştır.

Rockland County yöneticisi Ed Day Perşembe öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, “Bu bireyin artık bulaşıcı olmadığını vurgulamak istiyorum” dedi. “Şu anda çabalarımız iki konuya odaklanıyor: aşılar ve bu hastalıktan başka birinin etkilenip etkilenmediğini anlamak.”

Aşısız olanlar veya aşı serilerini tamamlamadı Yetkililer, aşı yaptırılması gerektiğini söyledi. Mevcut çocuk felci vakası, halihazırda çocuk felcine karşı aşılanmış olanlar için çok düşük bir risk arz etmektedir: Üç aşıyı da olanlarda yüzde 100’e yakın koruma vardır.

Rockland County sağlık komiseri Dr. Patricia Schnabel Ruppert basın toplantısında, kişinin semptomlarının yaklaşık bir ay önce başladığını söyledi. Hasta “zayıflık ve felç” ile başvurdu ve Pazartesi günü teyit edilen vaka hakkında departmana bilgi verildi.

Dr. Ruppert, “Şu anda topluma yönelik riski değerlendirmek için bu bireyin ailesini ve yakın temaslarını araştırıyoruz” dedi. Hastanın mevcut sağlık durumu veya prognozu hakkında herhangi bir ek bilgi paylaşmadı.

Sağlık yetkilileri hastanın cinsiyetini açıklamamasına rağmen, yerel seçilmiş yetkililer onun Ortodoks Yahudi cemaatinden bir erkek olduğunu söyledi. 2018 ve 2019’da Rockland County’de aşılama oranları genel nüfustan daha düşük olma eğiliminde olan ultra-Ortodoks Yahudiler arasında yoğunlaşan bir kızamık salgını yaşandı. Bu salgında 150’den fazla kişiye kızamık bulaştı.

bu son çocuk felci vakası Amerika Birleşik Devletleri’nde 2013 yılında, hastalığı yurt dışından getiren birindeydi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 1979’dan beri Amerika Birleşik Devletleri menşeli bir vaka olmamıştır.

Hastalık, ilk aşının geliştirildiği 1950’lere kadar ülkede en çok korkulan hastalıklardan biriydi.

Eyalet verilerine göre, Rockland County’nin 2 yaşındaki çocuklarının yüzde altmışı, üç doz çocuk felci aşısının hepsini aldı – New York hariç eyaletin geri kalanındaki yüzde 80 oranından oldukça düşük bir oran.

Çocuk felci için sürü bağışıklığı elde etmek için, hedef aşılama oranı Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yüzde 80’dir.

Covid-19 pandemisinin neden olduğu aksaklıklar, çocuklar için rutin bağışıklamalar için aşılama oranlarını düşürdü dünya çapında ve Birleşik Devletlerde, bazı çalışmalara göre. Kovid aşılarıyla ilgili yanlış bilgi ve güvensizlik, daha fazla ebeveynin köklü aşılarla ilgili korkularını dile getirmesi nedeniyle çocukluk aşı oranlarını da etkiledi.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli akademisyen olan Dr. Amesh A. Adalja, aşı tereddütünün aşıdan türetilen çocuk felci suşlarına, aşılanmamış çok sayıda insanın bulunduğu bir toplumda “zarar verme fırsatı” verebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı bir basın açıklamasında, çocuk felcinin çok bulaşıcı olduğunu söyledi. İnsanlar, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve kusmayı içerebilen semptomları olmasa bile hastalığı yayabilir. Nadiren, çocuk felci vakaları felç veya ölümle sonuçlanabilir.

Oral aşı güvenli ve etkilidir ve halen aşı erişiminin daha sınırlı olduğu ülkelerde verilmektedir. Bununla birlikte, virüsün zayıflamış bir versiyonunu içeren oral aşıyı alan kişiler virüsü yayabilir.

Dr. Adalja, dökülme özelliğinin başlangıçta bir avantaj olarak düşünüldüğünü söyledi.

“Doğal enfeksiyonu taklit ediyor ve insanlar virüsü, aşı virüsünü saçıyor ve bu diğer insanlara yayılıyor ve sonra bu şekilde aşılanıyorlar” dedi. Çok nadir durumlarda aşıdaki virüs insandan insana geçerken mutasyona uğrayabiliyor ve aşılanmamış kişilerde felce yol açabiliyor” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, canlı virüs yerine inaktive edilmiş virüs içeren enjekte edilmiş bir çocuk felci aşısı kullanır.

Jesse McKinley katkıda bulunan raporlama.


Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/07/21/nyregion/polio-case-new-york.html

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir