Tomohiro Kato idam edildi: 2008’de Tokyo’da sokakta 7 kişiyi öldüren adam Japonya’da asıldı


Japonya Salı günü suçlu bulunan bir adamı idam etti yedi kişiyi öldürmek adalet bakanlığı, 2008 yılında Tokyo’nun popüler Akihabara elektronik bölgesinde bir kamyonun çarpması ve bıçaklama saldırısında olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Yoshihisa Furukawa gazetecilere verdiği demeçte, Tomohiro Kato’nun Salı günü erken saatlerde Tokyo gözaltı merkezinde asıldığını söyledi.

Furukawa, Tomohiro Kato’nun saldırı için “titiz bir hazırlık” yaptığını ve “öldürmek için güçlü bir niyet” gösterdiğini söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bu davadaki ölüm cezası mahkemede yeterli müzakere yoluyla kesinleştirildi.” “Bu gerçeğe dayanarak, son derece kapsamlı bir incelemeden sonra infazı onayladım.”

Kato 8 Haziran 2008’de bıçaklama çılgınlığına devam etti ve polise şunları söyledi: “Akihabara’ya insanları öldürmek için geldim. Kimi öldüreceğim önemli değildi.”

Kiralık iki tonluk bir kamyonu yaya kalabalığına çarparak dışarı çıkmadan önce insanları rastgele bıçakladığı saldırılardan kısa bir süre sonra olay yerinde tutuklandı.

DÜZELTME-JAPONYA-SUÇ
Bir yaya tarafından çekilen bu fotoğraf, Tomohiro Kato’nun (sağda) 8 Haziran 2008’de Tokyo’nun Akihabara elektronik bölgesinde bir sokakta polisler tarafından bıçaklı bir saldırının ardından tutuklandığını gösteriyor.

Getty Images aracılığıyla AFP


Furukawa Salı günü yaptığı açıklamada, “Bu, son derece ciddi sonuçlara yol açan ve toplumu şok eden çok acı verici bir vakadır.” Dedi.

Saldırıdan sonra ulusal yayın kuruluşu NHK tarafından yayınlanan gözetleme görüntüleri, Kato’nun saldırıdan iki gün önce av bıçağı aldığını, bir mağaza çalışanı ile güldüğünü ve zaman zaman elleriyle bıçaklama hareketleri yaptığını gösterdi.

Polis, Kato’nun Akihabara’ya yaptığı ölümcül yolculuğunu internet ilan panolarına, kamyonun direksiyonundan cep telefonuna mesajlar yazarak ve istikrarsız işinden ve yalnızlığından şikayet ederek belgelediğini söyledi.

Polis, saldırıdan yaklaşık 20 dakika önce çevrimiçi bir mesajda şunları söyledi: Kato şöyle yazdı: “Zamanı geldi.”

Bir lise albümünden kopyalanan ve Kyodo News tarafından dağıtılan bu görüntüde, 8 Haziran 2008 Pazar günü Tokyo'da alışveriş yapanların üzerine kamyonla giren ve ardından dakikalar içinde 17 kişiyi bıçaklayan ve en az yedi kişiyi öldüren Tomohiro Kato gösteriliyor.
Bir lise albümünden kopyalanan ve Kyodo News tarafından dağıtılan bu görüntüde Tomohiro Kato gösterilmektedir.

AP Fotoğrafı/Kyodo Haberleri


Bir bankacının oğlu olan Kato, Japonya’nın kuzeyindeki Aomori vilayetinde büyüdü ve burada en iyi liseden mezun oldu.

Savcılar Kato’nun özgüveni sarsıldı çevrimiçi sohbet ettiği bir kadın, kendisine bir fotoğrafını gönderdikten sonra aniden ona e-posta göndermeyi bıraktı.

Savcılar, cinayet çılgınlığına devam etme planları da dahil olmak üzere bir İnternet bülten panosundaki yorumlarının hiçbir tepkiyle karşılanmadığında halka karşı öfkesinin arttığını söyledi.

Kato, duruşmayı beklerken, bıçaklama çılgınlığında yaraladığı 56 yaşındaki bir taksi şoförüne yazdığı mektupta pişmanlığını dile getirdi.

Kato, haftalık Shukan Asahi’de yayınlanan bir nüshaya göre, kurbanlar “hayatlarından zevk alıyorlardı ve hayalleri, parlak gelecekleri, sıcak aileleri, sevgilileri, arkadaşları ve meslektaşları vardı” diye yazdı.

Ve mahkemede, saldırı için pişmanlık duymayı teklif etti.

10 kişinin de yaralanmasına neden olan kanlı saldırı hakkında “Lütfen bu vesileyle özür dilememe izin verin” dedi.

2008 saldırısından sonra Japonya, 5,5 santimetreden daha uzun bıçaklı iki ucu keskin bıçak bulundurmayı, üç yıla kadar hapis veya 500.000 yen para cezası ile cezalandırılmasını yasakladı.

Saldırı, Japonya’nın yedi yıl içindeki en büyük toplu katliamıydı ve Kato, 2015 yılında Japonya’nın üst mahkemesi tarafından onaylanan bir karar olan 2011’de ölüme mahkum edildi.

Kato’nun infazı bu yıl Japonya’da bir ilk ve Aralık 2021’de üç mahkumun asılmasından sonra gerçekleşti. Bu infazlar iki yıllık bir aradan sonra sona erdi ve Başbakan Fumio Kishida’nın yönetimindeki ilk infazlardı.

Japonya, idam cezasını elinde bulunduran az sayıdaki gelişmiş ülkeden biri ve uluslararası eleştirilere rağmen idam cezasına yönelik kamuoyu desteği yüksek olmaya devam ediyor.

İnfazlar, genellikle ceza verildikten çok sonra asılarak gerçekleştirilir. Japonya’da şu anda 100’den fazla kişi ölüm hücresinde.

Uluslararası savunuculuk grupları, idam mahkûmlarının hücre hapsinde infazlarını yıllarca bekleyebildiği ve ölümlerinin yalnızca birkaç saat öncesinden söylendiği Japon sistemini kınadı.

Ancak Furukawa Salı günü ölüm cezasını savundu.

Gazetecilere verdiği demeçte, hükümetin “kitlesel cinayetler ve soygun-cinayetler gibi iğrenç suçların tekrar tekrar meydana geldiği” göz önüne alındığında ölüm cezasını kaldırmanın “uygun olmadığına” inandığını söyledi.

Salı günkü infaz, başka bir büyük bıçaklama saldırısının yıldönümünde gerçekleşti – 2016 Sagamihara saldırısı 19 kişinin öldüğü bir engelli bakım tesisinde.

Japonya da idamları gerçekleştirdi Aum Shinrikyo tarikatının altı üyesi 26 Temmuz 2018’deki 1995 sarin saldırısından ve diğer suçlardan sorumlu.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/tomohiro-kato-executed-japan-hangs-man-who-killed-7-tokyo-street-rampage-2008/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir