Yeni uzun süreli Covid semptomları ortaya çıktı — RT World News


Araştırmalar, saç dökülmesi ve cinsel işlev bozukluğunun Covid-19’un potansiyel uzun vadeli etkileri arasında olduğu sonucuna varıyor.

Pazartesi günü yayınlanan yeni bir araştırma, saç dökülmesi, libido azalması ve cinsel işlev bozukluğunun Covid-19 enfeksiyonunu takip edebilecek çok çeşitli semptomlar arasında yer aldığını gösteriyor.

Nature Medicine dergisinde yer alan hakemli bir araştırmaya göre, en yaygın uzun süreli Covid semptomları koku kaybı, yorgunluk ve nefes darlığıdır. Bununla birlikte, daha önce tanınmayan diğer semptomların yanı sıra saç büyümesi ve libido da bozulabilir.

12 haftada 62 semptomun istatistiksel olarak anlamlı derecede Covid-19 ile ilişkili olduğunu tespit ettiğimiz 115 semptom üzerinde Covid-19’un etkisini araştırdık. [or more] enfeksiyondan sonraGazetenin baş yazarı, İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nden Anuradhaa Subramanian New Scientist’e söyledi.

Azalmış libido, cinsel işlev bozukluğu ve saç dökülmesi gibi bu yeni semptomların bazıları gerçekten yeni. Daha önce uzun vadede Covid-19’a atfedilmemişlerdi,” o ekledi.

Çalışma, İngiltere genelinde 2,4 milyon kişinin sağlık kayıtlarını analiz ederek, virüse yakalanan yaklaşık 500.000 hastayla, testi pozitif olmayan yaklaşık 1,9 milyon hastayı karşılaştırdı. Araştırmacılar ayrıca hastaneye kaldırılmamış hastaların verilerini de kullandılar.

Şimdilik, hastalığın diğer enfeksiyonlar veya stres tarafından tetiklenebileceği bilinmesine rağmen, hastalığın saç dökülmesine tam olarak nasıl yol açabileceği belirsizdir. Cinsel işlevle ilgili sorunlar, görünüşe göre boşalma zorluklarını içerebilir.

Çalışma, Covid-19 aşılarının adetleri nasıl etkilediğini ortaya koyuyor

Diğer kronik hastalıkları olan kişiler sıklıkla cinsel işlev bozukluğu yaşarlar ve aynısını Covid-19’da da buluruz, bu da Covid-19’un kronik bir hastalık olduğunu düşündürür.Çalışmanın ortak yazarı ve Birmingham Üniversitesi’nde halk sağlığı alanında doçent olan Dr Shamil Haroon, New Scientist’e verdiği demeçte.

Tanımlanan semptomlar çoklu organ sistemlerini kapsıyordu ve genellikle üç kategoriye ayrılabilirdi: öksürük ve nefes darlığı dahil olmak üzere solunum; anksiyete, depresyon ve beyin sisi gibi zihinsel sağlık ve bilişsel sorunlar; ve ağrı, yorgunluk ve kızarıklık gibi daha geniş bir semptom yelpazesi.

Araştırmacılar, uzun süreli Covid ile bağlantılı yeni sağlık sorunlarını belirlemenin yanı sıra, uzun vadede hastalıktan muzdarip olma olasılığı en yüksek olan grupları da belirlediler. Bunlar, Afrika kökenli kadınları ve insanları ve diğer bazı etnik grupları içerir. Daha yoksul geçmişlerden, sigara içenlerden ve aşırı kilolu kişilerden gelen insanlar da uzun süreli Kovid için daha yüksek risk taşırlar.

Bu araştırma, hastaların pandemi boyunca klinisyenlere ve politika yapıcılara söylediklerini doğruluyor – uzun süreli Covid semptomlarının son derece geniş olduğunu ve yaşam tarzı risk faktörleri veya kronik sağlık koşulları gibi diğer faktörler tarafından tam olarak açıklanamayacağını söylüyor.” Haroon sözlerini tamamladı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Kaynak : https://www.rt.com/news/559645-long-covid-hair-sex/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=RSS

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir