Aile Üyeleri ve Bağımlılıktan Kurtulma: Önemi, Destek ve Yararları


Bağımlılar sıklıkla ailelerini mücadelelerine dahil etmekten korkarlar. Bağımlılıkla gelen en büyük kaygılardan biri yük olma korkusudur. Bir bağımlı, bir sorunu olduğunu bilmeden önce bile, madde bağımlılığı sorunu yaşamanın utanç verici olduğuna inanır.

Bu, iyileşmeyi geciktiren bağımlılara katkıda bulunan ana şeylerden biridir. Ortak kültürel bakış açısı, bağımlıların zayıf ya da aptal olduklarıdır, bu yüzden bağımlıdırlar. Buna inanıyorsanız, herhangi birine bağımlı olduğunuzu kabul etmeniz neredeyse imkansız olurdu.

Ve üstüne, diyelim ki sonunda kendinle ilgili bir sorunun olduğunu kabul ettin. Bu, diğer insanlarla bir sorununuz olduğunu kabul etmekte rahat olduğunuz anlamına gelmez. Ve bu kesinlikle, iyileşme sürecinde ailenizden yardım alma konusunda rahat olacağınız anlamına gelmez.

Ama ailenden yardım almalısın. Tabii ki, yapabildiğiniz herkesten yardım almalısınız, ancak aile benzersizdir. Bugün, ailenin nasıl ve neden bağımlılar için böyle bir kaynak olduğundan bahsedeceğiz.

Önce Büyük Bir Sorumluluk Reddi

Başlamadan önce, bir şeyi kabul etmemiz gerekiyor: Her aile her bağımlıya eşit derecede yardımcı olmayacak. Bazı ailelerin diğerlerinden daha fazla finansal kaynağı vardır. Bazılarının harcayacak diğerlerinden daha fazla zamanı veya verecek daha fazla duygusal enerjisi vardır.

Ama sonunda, güvenilemeyecek bazı aileler var. Bunu kabul etmekten hoşlanmıyoruz. Bağımlıların yaşadığı pek çok sorundan biri, durum böyle olmasa bile bunu böyle algılamalarıdır. Bunu gündeme getirmek, bu algıyı doğrulayabilir gibi geliyor.

Bunu riske atarak bile gündeme getirmek önemlidir, çünkü güvenemeyeceğiniz bir aileye güvenmeye çalışmak sonunda size zarar verir. Ve bunu tanımak önemlidir.

Ancak Çoğu Aile Yardım Etmek İstiyor

Madalyonun diğer tarafında, çoğu aile sevdiklerine yardım etmek isteyecektir. İnsanların bağımlı olmadıklarında bile bunu kabul etmeleri zordur. Bu inançsızlığın üstesinden gelmek, olgunluğun en büyük işaretlerinden biridir. Ancak bu hiç de kolay bir şey değil.

Aileye inanmak için anlamanız gereken en büyük şey aile biriminin psikolojisidir. Sonuçta, insanlar binlerce yıldır ailedir. Ama neden?

Aile Psikolojisi

Toplumun nasıl düzenlendiğini düşünün. Toplumun insanlara dayattığı ama uymadıkları her türlü kural vardır. Uyuşturucular iyi bir örnektir – yasadışıdırlar, ancak çoğu insan bunları yapar.

Çünkü toplum kendini istediği gibi yapılandırabilir, ancak hiçbir zaman insan doğasını geçersiz kılacak kadar güçlü olmayacaktır. Psikolojik katman budur. İnsanlar kolay olduğu için aile birimlerinde bir araya gelmezler, onları mutlu ettiği için de yapmazlar.

Herkesin kendi başına hayatta kalmaya çalışmasından kesinlikle daha kolay ve bir insanın onları mutlu etme potansiyeli var. Ama asıl mesele şu ki insanlar hem psikolojik kesinlik vermek hem de almak isterler. Hata yapıp affedilebileceğine inanmak isterler ve hataları affetmenin getireceği faydaları kendileri isterler.

Bir Aile İyileşmeniz İçin Ne Yapabilir?

Ailenizin sizin için yapabileceklerini üç genel kategoriye ayıracağız. Bir aile sizin için o kadar çok şey yapabilir ki her şeyi tek tek gözden geçirmek çok uzun sürer.

Üç kategori pratik yardım, duygusal yardım ve lojistik yardımdır. Ancak bu üç şey hakkında hatırlamanız gereken şey şudur: Bunların hiçbiri düşündüğünüz kadar yoğun değildir. Bir aile üyesi az şey yapabilir ama çok yardımcı olabilir.

Pratik Yardım

Bir aile üyesinin bağımlılık konusunda yardımcı olabileceği tüm yollar arasında, bu en uygulamalı ve en yoğun olanıdır. Aynı zamanda bir bakıma en kolayıdır. Pratik yardım, gerçekten sadece size yer bulma ve bir şeyler yapma konusunda yardım anlamına gelir. Bu, sizi gezdirmek veya temizlemenize yardımcı olmak anlamına gelebilir.

Bunu kolaylaştıran şey, herhangi bir özel beceri gerektirmemesidir.

Duygusal Yardım

Bu arada, duygusal yardım muhtemelen en zorudur. Kolay olan kısımları var; çoğu duygusal yardım, iyileşmeye yönelik cesaret verici olmaya indirgenir. Ancak aile üyesi de sabırlı olmalıdır. Sabır, duygularınıza ne kadar yardımcı olduklarını belirleyen belirleyici faktördür.

Önemli bir not, duygusal yardımın duygularınızı “düzeltmek” anlamına gelmediğidir. Yapabilecekleri desteği sunmak anlamına gelir. Ancak iyi destek, iyi sınırları içerir.

Lojistik Yardım

Birçok insan bunu gözden kaçırıyor. Lojistik yardım, tamamen bilgi toplamak ve bir şeyleri takip etmekle ilgilidir. Detoks ile başa çıkmak için en iyi ilaç hangisidir? İyileşme sürecinde nasıl çalışırsınız? Bağımlılığınızı sağlayan ortamdan uzaklaşmak için nereye gidiyorsunuz?

Bağımlılık ve iyileşme için o kadar çok karmaşıklık katmanı vardır ki, pek çok bağımlı, isteseler bile bunda gezinmeyi beceremezler. Sadece bu navigasyonla ilgili yardım almak, zor bir kurtarma ile sınırda imkansız bir kurtarma arasındaki fark olabilir.

Çözüm

Bir aile üyesini rastgele bir kişiden ayıran asıl şey, bir aile üyesinin sizi bağımlı olmadan önce tanıyor olmasıdır. Bu evrensel olmasa da, birçok insan bağımlıları, onları rahatsız eden bağımlılıktan başka bir şey olarak görmekte zorlanıyor.

Bu, mesleği bağımlılara yardım etmek olan insanlar için bile geçerli olabilir. Bu her zaman kötü bir şey değildir. Bir bağımlıya bağımlı gibi davranmak biraz gerçekçidir. Ancak bağımlılar, kendilerine bu şekilde bakıldıklarında bilirler. Ve insan olarak bakılmaları onların insanlıklarını doğrulayabilir.

İyileşme yolu mümkündür. Buraya Tıkla Başlamadan önce daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız.


Kaynak : https://thecompleteherbalguide.com/entries/addiction/family-members-and-addiction-recovery-importance-support-and-benefits/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir