Ambulans Bir Hastayı Koleksiyonlara Kovaladı


Peggy Dula geçmişe dönüp, ambulansa binmemesi gerektiğini söyledi. Geçen Eylül ayında bir kamyonetin çarptığı arabada bulunan üç kardeş arasında en az yaralanan o oldu. Kızı, kaza yerine gelip onu almayı bile teklif etmişti.

Peggy’nin erkek ve kız kardeşi 62 yaşındaki Jim Martens ve 63 yaşındaki Cynthia Martens daha ciddi şekilde yaralandı ve ayrı ambulanslarla hastaneye gidiyorlardı. 55 yaşındaki Peggy’ye de muayene olmasının iyi bir fikir olacağı söylendi. Bu yüzden üçüncü bir ambulans ekibiyle gitmeyi kabul etti.

Enkaz meydana geldiğinde, kardeşler Peggy’nin kızının Peggy’nin Chicago’nun yaklaşık 45 mil dışındaki St. Charles, Illinois’deki evinin batısındaki bir ahırda eğittiği atları göreceklerdi. Tanıdık olmayan köy yollarında sürüş yapan Peggy, yanlışlıkla dört yönlü bir durak olduğunu düşünerek bir kavşağa girdi. Kamyon, otomobilin yan tarafına çarparak elektrik kutusuna çevirdi.

Arka koltukta emniyet kemeri takmayan Cynthia, beyin kanaması, kırık kaburga ve çürük akciğer ile hastanede beş gün geçirdi. Jim’in ayrıca, günler sonra öğrendiği, ancak Tampa, Florida’daki evine döndükten sonra kaburgalarında kırık vardı.

Peggy “biraz sersemlemişti”, ancak 911 tarafından uyarılan üç ambulans kaza yerine inerken çoğunlukla yara almadan kurtuldu. Kısa bir süre için bir acil serviste görüldü ve büyük bir yaralanmadan kurtulduğuna şükrederek, sadece göğüs kemiği morarmış olarak eve gitti.

Sonra fatura geldi.

Hasta: 55 yaşındaki Peggy Dula, Illinois, Geneva’da güzel bir kuyumcuda çalışıyor.

Toplam Fatura: Ambulans hizmetleri için 3.606 dolar.

Servis sağlayıcı: Pingree Grove ve Kırsal Yangından Korunma Bölgesi, Elgin, Illinois yakınlarında 50 mil kareden fazla hizmet veren bir yangın bölgesi.

Tıbbi Hizmetler: Yakındaki bir hastaneye bir ambulans yolculuğu ve kısa bir tıbbi değerlendirme.

Ne oluyor: Üç kardeşten de aynı hizmet için ücret alındı: “İleri Düzey Yaşam Desteği Acil Durum Seviyesi 1”. 911 çağrısına yanıt olarak bir kara ambulansıyla ulaşım için koddur ve bir değerlendirme kadar basit tıbbi hizmetleri içerebilir. Üçü de ayrıca bir kilometre ücreti tahsil edildi. Jim ve Cynthia, 15 mil için faturalandırıldı; Peggy 14 mil için faturalandırıldı. Ancak, her biri yakınlardaki farklı bir yangından korunma bölgesinden gelen ayrı ambulanslara bindikleri için üç ayrı tutarda faturalandırıldılar:

  • Cynthia, Burlington Community Fire Protection District tarafından yaşam desteği için 1.250 dolar – 1.100 dolar ve mil başına 10 dolar – faturalandırıldı.
  • Jim, Hampshire Yangın Koruma Bölgesi tarafından 1.415 dolar – yaşam desteği için 1.265 dolar ve mil başına 10 dolar – faturalandırıldı.
  • Peggy, Pingree Grove ve Countryside Fire Protection District tarafından 3.606 $ – 3.186 $ yaşam desteği ve mil başına 30 $ – faturalandırıldı.

Ve özel, kar amacı gütmeyen ambulans şirketleri pahalı faturalarla ün salmış olsa da, Peggy ve kardeşleri vergi mükellefleri tarafından finanse edilen itfaiye departmanları tarafından faturalandırılıyordu.

Aynı hizmetler için ücretler nasıl bu kadar geniş çapta değişebilir?

Bir fotoğraf Cynthia Martens'i evinde gösteriyor.  Bir pencerenin yanında duruyor ve dışarıya bakıyor.
Cynthia Martens araba kazasından sonra beyin kanaması geçirdi, kaburgası çatladı ve akciğeri morardı ve ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ablası Peggy Dula hafif yaralıydı ama ambulans faturası neredeyse üç katıydı.(Eric Harkleroad / KHN)

Boston’daki Brigham & Women’s Hastanesi’nde cerrahi asistanı ve Michigan Üniversitesi’nde eski bir araştırma görevlisi olan Dr. Karan Chhabra, “Basit cevap, bu faturaların hepsinin uydurulduğudur” dedi.

İçinde 2020 kağıt Health Affairs dergisinde yayınlanan Chhabra ve meslektaşları, büyük bir ulusal sigortacının 2013 ile 2017 arasındaki talep verilerini analiz ederek sürpriz ambulans faturalarını incelediler. Ambulans yolculuklarının %71’inin ağ dışında olduğunu, yani ambulans şirketlerinin bağlı olmadığı anlamına geliyor sigortacıyla önceden müzakere edilen ve temelde istedikleri her şeyi talep edebilecekleri bir oran. Yerel itfaiye departmanları bile yerel sigorta ağlarına katılmayı reddedebilir.

Chhabra, “En sarsıcı faturalardan bazılarını gönderen ve çoğu zaman onları gerçekten agresif şekillerde takip eden genellikle belediyelerdir.” Dedi.

Pingree Grove ve Kırsal Yangından Korunma Bölgesi şefi Kieran Stout, ücretlerinin bazı kamu acil servislerinin eyalet federal sağlık sigortası olan Medicaid’de hastaları taşımak için ek ödemeler almasına izin veren federal Kara Acil Tıbbi Taşıma programına uygun olduğunu söyledi. Düşük gelirli insanlar için program. Ambulans hizmetleri bir maliyet raporu doldurur ve yolculuk başına ortalama maliyetleri Medicaid’in ödediği belirlenmiş orandan yüksekse aradaki farkı alırlar.

Hampshire Yangından Korunma Bölgesi, faturalandırdıkları oranları belirlemek için aynı programı kullanıyor ve Burlington Topluluğu Yangından Korunma Bölgesi, yakın zamanda maliyet raporu sürecini de başlattı.

Ancak, Illinois Üniversitesi Medicaid Yenilik Ofisi’nden Jim Parker, ambulans hizmetleri, Medicaid olmayan hastalardan bu ortalamanın altında ücret alsalar bile tam ek tutarlarını alabilirler. Parker, programın nispeten yeni olmasına rağmen, bazı servislerin yanlışlıkla katılmak için her hasta için ücretlerini artırmaları gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Böylece Medicaid hastaları için program, ambulans şirketinin masrafları ile standart Medicaid ödemesi arasındaki farkı ödeyecek.

Ancak, Peggy gibi özel sigortalı hastalar için, yangından korunma bölgesi, hastaları doğrudan sigortalarının kapsamadığı bakiye için faturalandırıyor, dedi Stout, bakiye faturalandırması olarak bilinen bir uygulama. İlçenin sadece ilçe dışında yaşayan hastalara fatura kestiğini de sözlerine ekledi. Peggy’nin kazasında, üç kardeş de üç bölgenin dışında yaşıyordu. (Jim ve Cynthia, sonunda Peggy’nin araba sigortasından ödeme aldı.)

Kongre ile denge faturalandırmayı hedef aldı Sürpriz Yasaklama Yasası1 Ocak’ta yürürlüğe girdi. Yasa, bir hastayı ağ dahilindeki bir hastanede ameliyat için ya da binmek için uyutan ağ dışı bir anestezi uzmanından gelenler gibi çoğu sürpriz fatura için hastanın sorumluluğunu sınırlar. neredeyse tamamı özel sektöre ait bir hava ambulansı.

Ancak kara ambulansları, tartışmalı bir şekilde yasadan muaf tutuldu – kara ambulansı yolculukları çok daha yaygın olmasına rağmen. Chhabra’nın çalışmasındaki 1.498.600 ambulans yolculuğunun yaklaşık %98’i kara ambulanslarıyla yapıldı.

Chhabra, kara ambulanslarının özel muamele gördüğünden şüpheleniyor çünkü federal milletvekilleri yerel yönetimlerle ilişkilerinde “hafifçe davranma” ihtiyacı hissettiler. Birçok ambulans hizmeti belediyeler tarafından yürütülür ve masraflarını karşılamaya yetecek kadar gelir getirmesi gerekebilir.

Chhabra, “Bu, kendi bütçelerini karşılamak için yapmaları gereken şey olabilir” dedi.

Çözünürlük: Peggy, sigortacısı BlueCross BlueShield of Illinois’in, Peggy’nin aldığı hizmetler için “makul ve alışılmış ücretin” 1.892 dolar olduğunu düşündüğünü söyledi. Peggy’nin planının maliyet paylaşımı gereksinimine göre, muafiyetine 400.23 $ uyguladı ve ardından 895.06 $ -% 60 ödedi. Pingree Grove ve Countryside daha sonra Peggy’ye 2.710,94 $’lık ücretin bakiyesini fatura etti.

Peggy, kardeşlerin çok daha düşük ücretlerini gerekçe göstererek, bölgenin faturalandırmasını yürüten şirket olan Paramedic Billing Services ile dengeye meydan okudu. Peggy, “Aldığım aşırı yüksek fatura karşısında nutkum tutulduğunu söylemeye gerek yok” diye yazdı. “(Sigorta ödemeleri ile birlikte) tam olarak aynı yolculuk için kız kardeşimden alınan miktara eşit olan 354,94 dolar ödemeye hazırım.”

Paramedik Fatura Hizmetleri Başkan Yardımcısı Michael Tillman, hastaların doğrudan ambulans hizmetiyle suçlamalara itiraz etmesi gerektiğini söyledi. Peggy, Pingree Grove ve Countryside’a yaptığı sonraki aramaların cevapsız kaldığını söyledi.

Peggy, cevabın yokluğunda iyi niyetini göstermek için Paramedik Fatura Hizmetleri’ne 20 dolar gönderdiğini söyledi. Tutarın tamamı için bir ödeme planı hazırlaması gerektiğini söyleyen kuponlu bir mektup aldı ve 20 dolar daha gönderdi. Haziran ayında bir tahsilat kurumundan 2.670.94 dolar borcu olduğunu söyleyen bir mektup aldı.

“Gerçekten benimle çalışmıyorlardı, değil mi?” dedi.

Peggy Dula pencere kenarında bir mutfak masasında otururken görülüyor.  Tıbbi faturalara bakıyor.
Peggy Dula’nın ambulans ücretleri, kardeşlerine aynı hizmetler için fatura edilenin neredeyse üç katıydı.(Bram Sable-Smith / KHN)

Peggy’nin sigortacısı John Simley’in bir sözcüsü yaptığı açıklamada, sigorta şirketinin ambulans hizmetlerini bir üyenin planına göre ödediğini söyledi. Simley, “Bazı ambulans şirketleri, bir üyenin planının sağladığı faydaların çok üzerinde miktarlar talep edebilir” dedi. “Bu bazen üyeleri, yardım kapsamına girmeyen ambulans hizmetlerinin bakiyesini ödemeye zorlar.”

Götürmek: Ambulansa binmek finansal risk içerir. Sağlığınız bunu talep edebilir. Ancak cüzdanınız zarar görebilir. Bu yüzden seçeneklerinizi anlayın.

Açıkçası, bir kazada ciddi şekilde yaralandıysanız, ortaya çıkan ambulansın ağınızda olup olmadığını anlamanın hiçbir yolu yoktur.

Bununla birlikte, kendinizi iyi hissediyorsanız – sadece bir araba kazasından ya da bisikletten düşmekten kaynaklanan bir yırtılma ile – şunu unutmayın: Ambulans geliyor diye binmek zorunda değilsiniz. Polis tarafından bir kaza hakkında bilgilendirildikleri veya bir görgü tanığı 911’i aradığı için gelirler.

Sizi bir doktora, acil bakıma veya bir hastanenin acil servisine götürmek için Uber veya Lyft gibi bir arkadaşınızı veya araba servisini aramak size binlerce dolar kazandırabilir. (Ve lütfen olası herhangi bir kafa yaralanması için zamanında takip bakımı isteyin.)

Ayrıca, yerel itfaiyenizin ambulans hizmetinin sigorta ağınızda olup olmadığını, kararınızı etkileyebilecek bilgiler olup olmadığını bilmeye değer.

Tabii ki, tüm bunlar ambulans operasyonlarının gelir getirici olup olmayacağına dair daha büyük bir soruyu gündeme getiriyor.

“Yoksa itfaiye ya da polis teşkilatı gibi vergilerimizden ödediğimiz kamu yararına bir şey mi olmalı,” dedi Chhabra, “hiç kimsenin fatura aldığını duymadım mı?”

Ayın Faturası, kitle kaynaklı bir araştırmadır. KHN ve Nepal Rupisi tıbbi faturaları inceler ve açıklar. Bizimle paylaşmak istediğiniz ilginç bir tıbbi faturanız mı var? Bize bundan bahset!

İlgili konular

Bize Ulaşın Bir Hikaye Gönderin İpucu
Kaynak : https://khn.org/news/article/ambulance-balance-bill-surprise-car-crash/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir