‘Amerikan Teşhisi’: İki Yerli Öğrenci Tıbba Giden Yollarını Paylaşıyor


Ses çaları göremiyor musunuz? Dinlemek için buraya tıklayın.

Bu segmentin dökümü işleniyor. Bölüm yayınlandıktan 4-5 gün sonra yayınlamaya çalışıyoruz.

9. Bölüm: “İki Yol, İki Geleceğin Hekimi”

1890’da Dr. Charles Eastman, Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp fakültesinden mezun olan ilk Yerli kişi oldu. Bugün onun soyundan gelen Victor Lopez-Carmen, Harvard Tıp Okulu’nda üçüncü sınıf öğrencisidir. Orada izole hissetmeyi tarif etti.

“Yalnız hissettim. Lopez-Carmen, “Çevremde başvurabileceğim bir Yerli yoktu” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tıp öğrencilerinin %1’inden daha azı Amerikan Yerlisi veya Alaska Yerlisi olarak tanımlamaktadır. Bu, Amerikan Tıp Kolejleri Birliği ve Amerikan Kızılderili Hekimleri Birliği’nin 2018 raporuna göre.

Lopez-Carmen bunu değiştirmek için çalışıyor. 2021’de Kızılderili öğrencilere tıp fakültesine başvuru sürecinde rehberlik ve destek sağlayan Ohiyesa Tıp Öncesi Programını kurdu.

Lopez-Carmen, Oklahoma, Boston’da geleceğin tıp öğrencilerine akıl hocalığı yaparken, Ashton Glover Gatewood, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir Yerli kabileye bağlı ilk tıp okulunda topluluk buldu. Gatewood, Cherokee Nation’da Oklahoma Eyalet Üniversitesi Osteopatik Tıp Fakültesi’ne devam ediyor.

“Kocama bundan bahsettim ve ‘Sana bir tıp okulu inşa ediyorlar gibi görünüyor. Gitmek zorundasın,” dedi Gatewood.

Tıp eğitiminde, bir gün Yerli insanların yaşadığı sağlık hizmeti eşitsizliklerini azaltabileceğini söylediği bir “momentum” fark etti.

9. Bölüm, Yerli insanların doktor olmanın önündeki engelleri araştırıyor ve ABD’deki Yerli sağlık çalışanlarının saflarına katılmak için çalışan iki tıp öğrencisinin hikayelerini içeriyor.

Bölümden sesler:

  • Victor Lopez-CarmenHarvard Tıp Okulu’nda öğrenci — @vlocarmen
  • Mary Owenmüdür, Minnesota Üniversitesi’nde Amerikan Kızılderilileri ve Azınlık Sağlığı Merkezi ve Amerikan Kızılderili Hekimleri Derneği başkanı

American Diagnosis’in 4. Sezonu, KHN ve Sadece İnsan Üretimleri.

Yayın Danışma Kurulumuz şunları içerir: Jourdan Bennett-Begaye, Alastair Bitsóíve Bryan Pollard.

Tüm KHN podcast’lerini dinlemek için buraya tıklayın.

“Amerikan Teşhisi”ni dinleyin ve izleyin Apple Podcast’leri, Spotify, Googleveya dikişçi.

KHN (Kaiser Health News), sağlık sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Politika Analizi ve Yoklama ile birlikte KHN, şu anda üç ana işletim programından biridir. KFF (Kaiser Aile Vakfı). KFF, ulusa sağlık sorunları hakkında bilgi sağlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu hikaye ücretsiz olarak yeniden yayınlanabilir (detaylar).

Kuruluşları içeriğimizi ücretsiz olarak yeniden yayınlamaya teşvik ediyoruz. İşte soruyoruz:

khn.org sitemize bir köprü ile orijinal yayıncı olarak bize kredi vermelisiniz. Mümkünse, orijinal yazar(lar)ı ve “Kaiser Health News” ibaresine ekleyin. Lütfen hikayedeki köprüleri koruyun.

Unutulmamalıdır ki, khn.org’daki her şey yeniden yayımlanmaya müsait değildir. Bir haberin “Tüm Hakları Saklıdır” etiketi varsa, o öğeyi yeniden yayınlama izni veremeyiz.

Sorularım var? bize bildirin [email protected]
Kaynak : https://khn.org/news/article/american-diagnosis-two-indigenous-students-share-their-path-to-medicine/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir