Araştırmanın ortaya çıkardığı demansın bir başka nedeni


İngiltere hükümeti tarafından yapılan bir incelemeye göre, hava kirleticileri akciğerlere ve kan dolaşımına girerek beyni etkileyerek bilişsel gerilemeye neden olabilir.

İngiltere hükümeti adına yürütülen ve Pazartesi günü yayınlanan büyük çaplı yeni araştırmalara göre, yaşlı insanlarda hava kirliliği demansın ve genel bilişsel gerilemenin olası bir nedenidir.

Hava Kirleticilerinin Tıbbi Etkileri Komitesi (COMEAP), insan popülasyonlarında hava kirliliği ve azalan zihinsel yetenekler arasında bağlantı arayan yaklaşık 70 çalışmayı inceledikten sonra bu sonuca varmıştır.

“Hava kirliliğinin yaşlı insanlarda zihinsel yetenek ve bunama azalmasına katkıda bulunması muhtemeldir” rapor diyor.

Araştırmacılar bunun gerçekleşmesinin en olası yolunun kan dolaşımı olduğuna inanıyor. “Hava kirleticilerinin, özellikle küçük parçacıkların, beyin de dahil olmak üzere kalbi ve kan damarlarını etkileyebileceği bilinmektedir.” çalışma okur.

Hava kirleticilerine maruz kalmayı beyin üzerindeki etkilere bağlayan kanıtlar daha da güçlendi. “Son 15-20 yılda” rapor diyor. Beyin aktivitesi üzerinde olumsuz bir etki yaratan potansiyel mekanizmalar arasında “küçük parçacıkların akciğerden kan dolaşımına ve dolayısıyla beyne translokasyonu.”

Devamını oku

Canlı akciğer dokusunun derinliklerinde bulunan mikroplastikler – çalışma

Araştırmacılar, hava kirliliğinin beyindeki bağışıklık hücrelerini uyararak sinir hücrelerine zarar verebileceğini, ancak bunun Birleşik Krallık’taki mevcut kirlilik seviyelerinde önemli bir faktör olup olmadığı belirsiz olduğunu söyledi.

Aynı zamanda araştırma bunama ve hava kirliliği arasında bir bağlantı bulurken, yazarları bu nedene bağlı olarak kaç demans vakası olduğunu söylemek için yeterli veriye sahip olmadıklarını söylüyorlar.

Rapor da diyor ki “Hava kirliliğinin… serebrovasküler hastalık dahil olmak üzere kardiyovasküler riskleri artırdığına dair kanıtlar var” zihinsel yetenekler üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Bu bulgular ışığında COMEAP, konuyu daha derinlemesine incelemek için daha fazla araştırma yapılmasını tavsiye etti.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) göre, İngiltere’de 850.000’den fazla insan bunama hastasıdır ve yaşlılar en çok maruz kalan nüfus grubudur. 65 yaş üstü her 14 kişiden birinde bunama olduğu ve bu durumun 80 yaş üstü altı kişiden birini etkilediğine inanılıyor.


Kaynak : https://www.rt.com/news/559713-dementia-study-air-pollution/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=RSS

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir