Avustralya’nın yükselen enflasyonu 4. faiz artırımı riskini artırıyor


CANBERRA, Avustralya — Çarşamba günü açıklanan ve merkez bankasının gelecek hafta faiz oranlarını art arda dördüncü ay artırma olasılığını artıran yeni verilere göre Avustralya enflasyonu daha da yükseldi.

Avustralya İstatistik Bürosu, yıllık enflasyonun Mart ayına kadarki %5,1’den Haziran ayına kadar %6,1’e yükseldiğini söyledi. Enflasyon geçen takvim yılında sadece %3,5 arttı.

Impact Economics and Policy danışmanlığından ekonomist Angela Jackson, Avustralya Merkez Bankası’nın 2 Ağustos’taki bir sonraki aylık yönetim kurulu toplantısında nakit oranını yarım puan artırarak %1.85’e çıkaracağını tahmin etti.

Banka, Temmuz ve Haziran toplantılarında bu büyüklükte artışlar yaptı. Faiz, 11 yıldan uzun bir süredir ilk faiz artışı olan Mayıs ayında çeyrek puan arttı.

Jackson, Australian Broadcasting Corp.’a verdiği demeçte, “6.1’deki manşet rakamı açısından, hala çok yüksek … ve bu, faiz oranlarının muhtemelen gelecek ay tekrar yükseleceği anlamına geliyor” dedi.

Sayman Jim Chalmers, enflasyonun daha da artacağı konusunda uyardı.

Chalmers, “Enflasyonun %6’nın kuzeyinde görülmesine şaşırmadık, ancak yine de yüzleşiyor” dedi. “Enflasyon yüksek ve yükseliyor. Hafiflemeye başlamadan önce daha da zorlaşacak.”

Merkez sol İşçi Partisi hükümeti Mayıs ayında seçildi ve Meclis, yeni yönetim altında ilk kez Salı günü yeniden başladı.

Chalmers, önceki hükümetin Mart ayında ekonomik planını açıklamasından bu yana Avustralya’nın kötüleşen ekonomik görünümünü Perşembe günü Parlamento’ya açıklamayı planlıyor.

Mart ayında, Avustralya’nın ekonomideki payı olarak brüt borcunun 2025’in ortalarında %44.9 veya 1.117 trilyon Avustralya doları (773.2 milyar $) ile zirveye ulaşacağı tahmin ediliyordu. Net borcun – seçilen finansal varlıkların değerinden daha az brüt borcun – bir yıl sonra GSYİH’nın %33,1’i veya 864,7 milyar Avustralya doları (598,5 milyar $) ile zirve yapması bekleniyordu.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/australias-rising-inflation-lifts-risk-4th-rate-hike-87470491

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir